Dobrze mieszkać inteligentnie. Automatyka w domu

0
918
Automatyka w domu

Technologie inteligentne obecne są w każdej dziedzinie życia, a automatyka w domu staje się coraz bardziej popularna. Dzięki nim klasyczne produkty zyskują nową funkcjonalność. Szczególnym miejscem na zastosowanie nowoczesnych technologii jest dom i jego otoczenie. W tej przestrzeni znalazło się miejsce, żeby takie urządzenia, jak brama garażowa, brama wjazdowa czy drzwi zostały podłączone do świata internetu rzeczy, a inteligentny dom jest w zasięgu ręki.

Dobrze mieszkać inteligentnie. Automatyka w domu 1
Automatyka w domu

Analizując poszczególne dziedziny życia i wykorzystanie w nich funkcjonalności, połączenie z internetem staje się kolejnym etapem rozwoju produktów i usług. Internet rzeczy zaczyna wyznaczać sposób organizacji naszego życia. Stajemy się „smart”, a cała gama rozwiązań konsumenckich pozwala nam na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa. Począwszy od zakupów, przez zdalne sterowanie sprzętem, po ochronę dóbr osobistych. Katalog produktów i usług, które mogą być powiązane z internetem rzeczy, jest ogromne. Przykładem może być wykorzystanie podłączenia urządzeń do internetu w motoryzacji, sporcie i turystyce, a także kulturze i sztuce (muzea, kina) oraz wielu miejscach użyteczności publicznej (lotniska, hotele, sklepy).  Inteligentny produkt na podstawie algorytmów zbierających dane w czasie, uzupełnionych o dane historyczne, może zwiększać swoją wydajność oraz prowadzić diagnostykę. Ostatecznie inteligentne przedmioty mogą wpłynąć na podniesienie standardu życia użytkowników i zwiększenie bezpieczeństwa w każdej strefie.

Dobrze mieszkać inteligentnie. Automatyka w domu 2
Automatyka w domu

Szczególnym miejscem wykorzystania inteligentnych rozwiązań jest dom. Automatyka budynkowa to mnóstwo udogodnień: monitoring posesji, czujniki ruchu, inteligentne nawadnianie. Inteligencja wkroczyła do domów w postaci lodówek, zdalnych pralek, które potrafią wykorzystywać energię w niższych taryfach. Sterując żarówkami, termostatami czy klimatyzacją, możemy kontrolować zużycie mediów. Co najważniejsze, możemy też zwiększyć bezpieczeństwo najbliższych dzięki systemom kamer czy alarmów

Rozwój technologii mobilnych i coraz bardziej wszechstronny dostęp do sieci otworzył kolejny etap w procesie ewolucji internetu rzeczy. Zmiany widoczne są również w zakresie bram garażowych, wjazdowych oraz drzwi wejściowych, które już teraz mogą porozumiewać się z użytkownikami. Do systemu inteligentnego domu można podłączyć także furtkę, drzwi boczne do garażu czy automatyczne drzwi tarasowe. Co możemy zyskać? Stały kontakt z domem z każdego miejsca na świecie. Do obsługi wystarczy telefon z aplikacją sterującą. Z jej poziomu użytkownik ustawi plan dnia, w którym zaplanuje, kiedy bramy czy drzwi mają się otworzyć i zamknąć. Poza scenariuszem również będzie mógł sterować dostępem do swojej posesji i domu – np. gdy dziecko zapomni kluczy, a nikogo nie będzie w domu lub, gdy kurier będzie chciał zostawić na paczkę za ogrodzeniem. Dodatkowo inteligentny dom to również wykorzystywana w telefonach geolokalizacja. Dzięki tej funkcji brama wykryje użytkownika, gdy będzie w pobliżu i zacznie się otwierać. To idealne rozwiązanie dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach i wszędzie tam, gdzie oczekiwanie na wjazd na posesje wiąże się z tamowaniem ruchu.

Dobrze mieszkać inteligentnie. Automatyka w domu 3
Automatyka w domu

Inteligentny dom niesie jego domownikom niebanalne korzyści. Jest to przede wszystkim poczucie posiadania kontroli nad domem oraz poczucie bezpieczeństwa – zarówno swojego, jak i bliskich. Dostęp do aplikacji sterującej zabezpieczony jest indywidualnie ustalonym hasłem, a cały system szyfrowania opiera się na technologii stosowanej w bankowości mobilnej. Domownicy mogą więc spać spokojnie. Bramy i drzwi w wersji smart są również ściśle związane ze spełnieniem oczekiwań co do oszczędności zużycia energii i w końcu związane są z wygodą. Inteligentne sterowniki do bram i drzwi nie tylko pozbawiają nas konieczności noszenia przy sobie pęku kluczy i pilotów, a niekiedy pozwalają też zaoszczędzić na ubezpieczeniu budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here