Jak urządzić balkon w bloku?

0
754
Fot.: Pixabay

Balkon w bloku – miejska oaza dla mieszkańców. Ponad 40% Polaków zamieszkuje miejskie bloki. Mieszkania te nie są zwykle duże, ale budynki, w których się znajdują, są zwykle dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta, przez co życie w nich jest komfortowe i nie wymaga takiego nakładu pracy, jak w przypadku domków jednorodzinnych. Wielu osobom zamieszkującym bloki brakuje jednak prywatnej przestrzeni rekreacyjnej. Większość mieszkań nie dysponuje tarasami czy ogródkami, a jedyną zieloną przestrzenią, którą możemy urządzić po swojemu – jest nasz balkon. Jak się więc kreatywne zaprojektować balkon w bloku?

W okresie wiosenno-letnim dobrze urządzony balkon może stać się ulubionym miejscem w naszym mieszkaniu. W zielonej i estetycznej przestrzeni łatwiej odpocząć niż w tradycyjnych czterech ścianach. Chcąc przeprowadzić metamorfozę balkonu, wcale nie potrzebujemy dużego budżetu – czasami wystarczy zaledwie odpowiedni pomysł i kilka godzin na jego wykonanie. Na początek musimy jednak skupić się na fundamentach – nieco bardziej kosztownych, ale takich, które będą z nami przez wiele lat.

Jak urządzić balkon w bloku? 1
Balkon w bloku
Fot.: Pexels

Osłonka i podłoga

Jeśli chodzi o podłogę to najlepiej zainwestować w płytki ceramiczne lub terakotę. Zwłaszcza ten drugi materiał jest niezwykle odporny na wilgoć czy przymrozki. Jeśli nie chcemy dodatkowo inwestować w balkonową podłogę, możemy wykorzystać resztki płytek, które pozostały nam np. z remontu kuchni.

Sama osłona często ma jednolity wzór we wszystkich balkonach bloku. Możemy ją jednak odmalować od wewnętrznej strony lub obłożyć deseczkami/matą wiklinową. Dodatkowo możemy odmalować pręty. Tak przygotowany balkon będzie doskonałym fundamentem do dalszych przemian aranżacyjnych.

Jak urządzić balkon w bloku? 2
Balkon w bloku
Fot.: Pixabay

Kwiaty i zioła

Nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja. Warto więc zainwestować w skrzynie na kwiaty i zioła balkonowe. Jeśli mamy niewielki balkon to najlepiej jest zamontować od wewnętrznej strony – dzięki temu nasz balkon wyda się optycznie większy. Zioła i kwiaty balkonowe nadadzą naszemu balkonowi nie tylko kolorów, ale także pięknego zapachu, a czasem mogą stanowić uzupełnienie kuchennych zapasów przypraw.

Jak urządzić balkon w bloku? 3
Balkon w bloku
Fot.: Pixabay

Meble balkonowe

W przypadku gdy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, warto zainwestować w składane krzesło z oparciem, z którego będziemy korzystać podczas letniego czytania książki. Jeśli mamy szerszy balkon, np. na całą szerokość pokoju – warto zainwestować w zestaw dwóch krzeseł i stolika. Pozwoli nam to spędzać wieczory przy winie, czy urocze poranki przy kawie. Jeśli wybierzemy meble drewniane – pamiętajmy, aby schować je na okres jesienno-zimowy, aby nie zniszczyła ich wilgoć. Możemy kupić także krzesła ogrodowe wraz ze szklanym stolikiem, które mogą stać na balkonie przez cały rok.

Jak urządzić balkon w bloku? 4
Balkon w bloku
Fot.: Pexels

Stworzenie rekreacyjnej przestrzeni na balkonie nie wymaga wiele czasu i nakładów finansowych, a zdecydowanie podnosi komfort mieszkania, zwłaszcza dzisiaj w czasach powracających sanitarnych restrykcji. Letnie, wspólne wieczory na balkonie to nie tylko ciekawy i romantyczny pomysł na randkę, ale też dobry pomysł na relaksujący wieczór bez wychodzenia z domu.

Czytaj także: Któż nie lubi róż?

Łatwa i praktyczna dekoracja okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here