Brama wjazdowa – wizytówka naszej posesji

0
725
brama wjazdowa

Brama wjazdowa powinna zapewnić bezpieczeństwo i prywatność. Jednak decyzję o jej montażu często odkładamy, czy słusznie? Budowa domu jednorodzinnego to ogromne wyzwania zarówno ekonomiczne, jak i logistyczne. Samo postawienie budynku mieszkalnego wiąże się z koniecznością ogromnych nakładów inwestycyjnych, nie wspominając już o jego wykończeniu w postaci otynkowania, czy zaprojektowaniu i dekoracji wnętrza. Co w przypadku, gdy mamy już gotowy budynek i został nam do uporządkowania plac? Czy warto odwlekać zagospodarowanie przydomowej przestrzeni ze względu na oszczędności?

Większość Polaków wprowadza się do nowo wybudowanych domów, gdy tylko te nadają się do zamieszkania. Zwykle tłumaczymy sobie, że chcemy już być na swoim, a detale takie jak wykończenie, ogrodzenie czy ogród zrobimy w międzyczasie. Nie warto odkładać tych inwestycji na później. Życie toczy się dalej i zawsze będą pilniejsze wydatki niż wykończenie otoczenia naszego domu. Od czego zatem zacząć? Od ogrodzenia i bramy wjazdowej! Jest to inwestycja na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Realizując ją już na etapie budowy domu, nie będziemy musieli się martwić później, jak zgromadzić na to środki.

Brama wjazdowa
Brama wjazdowa
Fot.: Pixabay

Brama wjazdowa – jaką wybrać?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej? Przede wszystkim na jej funkcjonalność. Najpopularniejsze modele bram wjazdowych na rynku to bramy przesuwne (samonośne lub szynowe) oraz rozwierane (jedno lub dwuskrzydłowe). Wybierając bramę musimy wziąć pod uwagę jej szerokość. Jeśli nie jesteśmy kierowcami tira, większego dostawczaka czy cysterny – powinna nas zadowolić brama o szerokości 2,4 m. Jest ona idealna dla aut osobowych.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku posiadania takiej bramy nie wpuścimy na plac choćby przeprowadzkowego wozu meblowego. W takim przypadku lepiej zdecydować się na bramę o szerokości co najmniej 3 metrów. Projektując bramę wjazdową, zwróćmy także uwagę na kwestię jej umiejscowienia w grodzeniu tj. jej odległości od drogi. Optymalna odległość, jaka powinna być zachowana między bramą a drogą to 5-7 metrów, w zależności od tego, jak dużym autem dysponujemy.

W przypadku bram skrzydłowych należy zwrócić uwagę na to, aby była ona otwierana do wewnątrz posesji, a także, aby jej skrzydła nie ograniczały naszej możliwości manewrowania pojazdem. Bramy rozwierane mogą być zarówno obsługiwane ręcznie, jak i automatycznie. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dysponujemy długim, ale wąskim placem.

Brama automatyczna to niewątpliwie komfort i wygoda. Kupując bramę z napędem otwieramy ją i zamykamy bez wysiadania z samochodu, nie tracimy także czasu – odjeżdżamy spod domu, a nasza brama zamknie się sama, poza tym nie musimy siłować się z ciężkimi skrzydłami bramy, a mobilnym gościom otwieramy bramę nie wychodząc z domu. Jednak wybierając automatyczne bramy przesuwne (ocynkowane i powleczone trwałą powłoką antykorozyjną) musimy liczyć się z nawet 2-3 krotnie wyższą ceną niż w przypadku bram skrzydłowych otwierane ręcznie.

Jeśli z kolei nasza posesja jest szeroka, a krótka, lepszym rozwiązaniem może się okazać brama przesuwna. Montując ją, musimy pamiętać, że jej otwarcie nie może powodować przysłonięcia furtki. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, że jeśli jest ona postawiona przy drzewie – spadające liście mogą skutecznie zablokować szynę wjazdową, a zimą szyna może przemarzać. To, na jaką bramę się zdecydujemy, zwykle zależy od wielkości i kształtu placu, jakim dysponujemy.

Brama wjazdowa
Brama wjazdowa

Bramy rozwierane dobrze wyglądają i powodują mniej kłopotów, jednak zajmują one bardzo dużo miejsca i są zwykle droższe (zwłaszcza w przypadku sterowania zdalnego). Bramy szynowe są tańsze i jeśli mamy odpowiednio długie ogrodzenie – zajmują mniej miejsca, jednak ich eksploatacja jest nieco utrudniona. Ważny jest także materiał wykonania, który wpływa nie tylko na walory użytkowe bramy, ale również jej estetykę. Wybór jest wyjątkowo bogaty: bramy stalowe, cynkowane i malowane proszkowo, które gwarantują użytkowanie przez długi czas oraz bramy metalowo-drewniane, które łączą wytrzymałość z klasycznym wzornictwem.

Tak jak wspominaliśmy – brama to inwestycja na kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt lat. Warto zatem przemyśleć aspekt praktyczny – czy bardziej zależy nam na cenie i miejscu, czy komforcie użytkowania.

Czytaj także: Ogrodzenie domu – jakie materiały wybrać?

Mój Prąd 2021 – o czym warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here