Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie

0
519
Choinka naturalna czy sztuczna

Przed Bożym Narodzeniem w wielu domach pojawia się pytanie, jakie drzewko wybrać. Czy lepsza będzie magicznie pachnąca choinka naturalna czy sztuczna, która posłuży nam lata. Jak to często w życiu bywa, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Drzewko naturalne w donicy

Choinka żywa to piękny zapach w mieszkaniu i urok świąt. Ma ona swoje zalety. Żywe drzewka pięknie pachną i to chyba najpiękniejszy zapach świąt. Wprowadzają przyjemną świąteczną atmosferę w domu. Gdy mają dostęp do wody, produkują tlen. Choinka w donicy, podlewana, postoi dłużej niż cięta. Po świętach można choinki naturalne wystawić na balkon (choinka nie powinna stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7-10 dni), a na wiosnę przesadzić do ogródka.

Poza oczywistymi zaletami ma i wady: choinka w donicy to spory jednorazowy wydatek (kosztuje więcej niż cięta). Jest też dość ciężka. Trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu w mieszkaniu. By przedłużyć trwałość drzewka bożonarodzeniowego (igieł nie gubi tylko jodła kaukaska), należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st. C.

Jeżeli zamierzamy posadzić choinki po sezonie, najlepiej kupić choinkę w szkółce lub dokładnie ją obejrzeć. Zwróćmy uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała (lub choinka z niej nie wypada) – niektóre choinki mają zbyt mocno przycięte korzenie, więc mogą się nie przyjąć w gruncie.

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie 1
Choinka naturalna czy sztuczna

Choinka naturalnie cięta

Wbrew stereotypom wycinka iglaków nie wiąże się z niszczeniem lasu – choinki cięte sprzedawane na święta pochodzą z plantacji (rosną często na nieużytkach) lub z tzw. wycinki pielęgnacyjnej. Ponadto utylizacja choinek nie szkodzi, a wręcz służy środowisku (m.in. drzewko szybko się rozkłada, użyźnia glebę). Choinki cięte na Boże Narodzenie są lżejsze i tańsze niż doniczkowe. Cięta choinka niestety gubi igły szybciej niż ta ukorzeniona.

By spowolnić ten proces, choinkę należy podlewać – czyli zainwestować w stojak z pojemnikiem na wodę. Najlepiej także z regulowanym uchwytem pnia – wysychając, drzewko zmniejsza objętość. Maluchy muszą uważać na ostre igły. Aby skuteczniej przedłużyć świeżość ciętej choinki, ustaw ją z dala od grzejnika, w wiadrze (donicy) z piaskiem. Podlewaj. Jeśli w pobliżu mamy zoo, po świętach za- nieśmy tam jeszcze nieuschnięty iglak. Zwierzęta bardzo sobie ce- nią zwłaszcza smak jodły.

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie 2
Choinka naturalna czy sztuczna

Choinka sztuczna

Zakup ekonomiczny – wydajesz raz, choinka służy latami. W dodatku się nie osypuje. Dobrej jakości sztuczna choinka jest puszysta, cieniowana (naturalny efekt), o zgrabnym pokroju (rzadkość u żywego drzewka). Sztuczna choinka może mieć dowolny rozmiar i kolor, więc łatwo ją dopasować do świątecznej dekoracji wnętrza.

Ta jednak ma kilka wad. Produkcja i utylizacja (rozkład trwa nawet 400 lat) sztucznych choinek degradują środowisko. Igły mogą zaszkodzić dziecku lub zwierzęciu, jeżeli je połknie. Trzeba mieć miejsce (piwnica, pawlacz) na przechowanie sztucznej choinki. Zrezygnuj z dekorowania tej choinki sztucznym śniegiem – już go nie usuniesz, a on będzie się kruszył i może żółknąć. Choinka straci na atrakcyjności.

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie 3
Choinka naturalna czy sztuczna

Żywa choinka – wielkość i gatunek

Zanim kupimy choinkę, przemyślmy w jakim miejscu chcemy ją umieścić, a następnie dokładnie je zmierzmy. Wysokość danej przestrzeni to nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować równie ważna jest jej szerokość, czyli przede wszystkim odległość od najbliższych sprzętów domowych. Centymetr warto zabrać ze sobą także na zakupy, by zmierzyć wybraną choinkę i upewnić się, że idealnie wpasuje się ona w wyznaczone przez nas miejsce. W przeciwnym wypadku po wyjęciu choinki z siatki i rozłożeniu jej może okazać się, że drzewko, które kupiliśmy jest zbyt rozłożyste.

Pamiętaj, że nawet najpiękniejsza choinka straci swój urok, jeśli będzie ustawiona w złym miejscu! Warto również sprawdzić, czy wybrane przez nas drzewko jest symetryczne, szczególnie jeśli planujemy ustawić je tak, by było widoczne ze wszystkich stron.

Najpopularniejszym i najtańszym rodzajem drzewka bożonarodzeniowego jest świerk pospolity. Jej cena nie jest wygórowana, ale najszybciej zaczyna gubić igły. Bardziej wytrzymały i dekoracyjny, ale też droższy jest świerk srebrny. Najdroższa jest jodła kaukaska, ale warto w nią zainwestować, ponieważ w optymalnych warunkach (20-22 st. C) jest ona w stanie wytrzymać bez gubienia igieł nawet do lutego.

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie 4
Choinka naturalna czy sztuczna

Choinka a środowisko

Sztuczne choinki powstają w znakomitej większość z PCV lub Polietylenu. Szacowany ślad węglowy 2-METROWEGO drzewka to 40 kg dwutlenku węgla. Choinki te pochodzą przede wszystkim z Chin, skąd kontenerowcami transportowane są na cały Świat.

Teoretycznie sztuczne drzewko po świętach możemy poddać recyklingowi, jednak ze względu na połączenie plastiku i metalu, nie zawsze jest to możliwe. Sztuczna choinka może być przyjaźniejsza środowisku od prawdziwej. Warunkiem jest jednak używanie jej przez co najmniej 20 lat. Biorąc jednak pod uwagę współczesne zwyczaje konsumenckie, często nastawione na nieskrępowaną konsumpcję, to zazwyczaj mało prawdopodobny scenariusz.

Szacuje się, że na farmach w Europie hoduje się około 80 milionów drzewek rocznie. Ich przygotowanie na sprzedaż zajmuje około 11 miesięcy. W tym czasie drzewka są pielęgnowane, zabezpieczane przed chorobami, przycinane, by miały ładny wygląd, a wreszcie ścinane na sprzedaż.

Każdą wyciętą choinkę zastępuje od 1 do 10 nowych drzewek, co zapewnia hodowli zrównoważony rozwój. Warto wspomnieć, że największym eksporterem choinek w Europie są Duńczycy. Nierzadko więc choinki przemierzają długą drogę z hodowli do miejsca sprzedaży, a następnie do naszych domów, co zwiększa ich negatywny wpływ na środowisko.

Czytaj także: Boże Narodzenie w zgodzie z naturą. To najlepszy prezent dla środowiska

Jaka choinka będzie najlepsza na święta – żywa czy sztuczna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here