Zmiany w programie Czyste Powietrze. Nowe zasady od stycznia 2022 r.

0
297
czyste powietrze

Popularność programu “Czyste Powietrze” rośnie z każdym rokiem. W ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania programu złożono 378 955 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 6,37 mld zł. Zgodnie z założeniami projektu do 2029 roku pomoc finansowa trafi do około 3 mln gospodarstw domowych, a łączna kwota wsparcia ma sięgać nawet 103 mld złotych.

Program “Czyste Powietrze” skierowany jest przede wszystkim do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Ma on na celu dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Taki zabieg pozwoli nie tylko w znacznym stopniu ograniczyć zanieczyszczenia powietrza w otaczającym nas środowisku, ale także w dłuższej perspektywie pozwoli Polakom sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu domów. W 2022 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska nieco zmodernizowało system dopłat. Co się zmieniło?

Czyste powietrze
Program Czyste Powietrze

Koniec dotacji na piece węglowe

Przede wszystkim od 1 stycznia 2022 roku nie  można już składać wniosków o dotacje na kotły węglowe – niezależnie od tego, czy korzystamy z podstawowego, czy rozszerzonego dofinansowania. Nowe prawo ma związek z wytycznymi Komisji Europejskie. Zostały one także zawarte w Krajowym Planie Odbudowy oraz Polskim Ładzie. Na szczęście już teraz wśród beneficjentów największą popularnością cieszą się kotły gazowe.

Władze wojewódzkie coraz częściej ograniczają lub stopniowo zakazują wykorzystywania pieców węglowych. Z tej przyczyny program wykluczył je z dofinansowania, aby nie dochodziło do sytuacji, w której osoby wymienią piec na nowy, a ten po kilku lat nie będzie spełniał wymagań prawnych. 

Zmiana w kryteriach dochodowych

W ubiegłym roku program wyróżniał dwie grupy beneficjentów. Osoby o dochodach poniżej 100 tysięcy złotych rocznie mogły ubiegać się o dotację podstawową w wysokości 30 tysięcy złotych. Dotacja podwyższona w kwocie 37 tysięcy złotych przysługiwała osobom o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W nowym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zrobiło ukłon w stronę najmniej zarabiających, definiując trzecią grupę wsparcia.

Gospodarstwa domowe, w których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 900 zł (lub 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych) będą mogły otrzymać dofinansowanie w kwocie równej niemal 90% wartości inwestycji. Maksymalnie rodziny będą mogły uzyskać na ten cel nawet 69 000 zł. Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze można składać do 30 czerwca 2027 roku. Niewykluczone, że w kolejnych latach system dofinansowań będzie nadal ewoluować, dlatego warto na bieżąco monitorować stronę internetową programu.

Czyste powietrze
Program Czyste Powietrze

Jak złożyć wniosek w programie “Czyste Powietrze”?

Wniosek można złożyć online w Portalu Beneficjenta lub w formie papierowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania odnośnie wypełnienia wniosku lub szczegółów dofinansowania – możemy skorzystać z infolinii programu, dzwoniąc pod numer – 22 340 40 80.

Czytaj także:

Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki. Co się zmieni dla prosumentów?

Remont generalny domu – inwestycja w nowoczesne ogrzewanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here