Dachówki ceramiczne – co warto wiedzieć?

0
736
Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych produktów, jaki wykorzystujemy do pokrycia dachów naszych domów. Jej głównymi zaletami jest wysoka wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, takie jak wahania temperatury czy ulewy, ale także są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych materiałów używanych do krycia dachu i ich ponadczasowych wygląd doskonale wpasowuje się w tradycyjne, polskie budownictwo.

Warto jednak pamiętać, że ceramiczne dachówki sporo ważą. Jeśli chcemy zmienić pokrycie blaszane na to wykonane z dachówki – dobrze skontaktować się z konstruktorem dachu, aby mieć pewność, że udźwignie on planowany ciężar.

Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne

Rodzaje dachówek

Dachówka ceramiczna występuje w 3 rodzajach wykończenia – naturalnej, angobowanej i glazurowanej. Ta pierwsza, choć najtańsza, w Polsce kupowana jest coraz rzadziej, wypierana jest przez udoskonalone odpowiedniki.  Dachówka angobowana to taka, która przed wypalaniem pokrywana jest płynną glinką z dodatkiem barwników, a glazurowana jest pokrywana szkliwem i wypalana ponownie. Oba modele zdecydowanie rzadziej zarastają mchem w porównaniu do modeli klasyczny, ale trzeba mieć na uwadze, że wiąże się to z większymi kwotami, jakie musimy zainwestować w dachówkę.

Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne

Jeśli już wiemy, jakie wykończenie preferujemy, należy się zastanowić, który wzór najlepiej wpasuje się w charakter naszego domu. Jakie model dachówki mamy dostępne na rynku?

  • Płaska
  • Esówka
  • Marsylska
  • Karpiówka

Dachówki płaskie można ułożyć na dwa sposoby: tradycyjnie lub z przesunięciem o połowę. Na budynku wyglądają bardzo estetycznie, więc świetnie wpasują się do każdego dachu. Esówki, jak sama nazwa, wskazuje mają charakterystyczny, falowy kształt, a Marsylskie układa się na zakładkę. To właśnie tym ostatnim jest najbliższe to historycznego protoplasty dachówek ceramicznych – będą  zatem dobrze wyglądały na długowiecznych budynkach.

Jeśli chodzi o Karpiówkę, to na dachu przypomina rybią łuskę. Ten model układa się dość gęsto, dlatego trzeba mieć pewność, że konstrukcja dachu jest zdrowa – całość może sporo ważyć. Niewątpliwym plusem natomiast jest to, że dobrze się sprawdza nawet na dachach o skomplikowanym kształcie. Wybierając dachówki, więcej czasu powinniśmy poświęcić na analizę ich wykończenia niż na sam wzór. Czasem inwestując niewiele więcej, możemy kupić dachówki ceramiczne znacznie lepszej jakości, które dłużej nam posłużą i nie będą wymagały częstego czyszczenia. Jeśli chodzi o wzór to najlepiej przejrzeć katalogi i wybrać ten, który podoba nam się najbardziej.

Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne

Pamiętajmy jednak, żeby dopasować dachówkę zarówno do konstrukcji domu, jak i naszego otoczenia. Jeżeli nasz dom jest wybudowany w nowoczesnym stylu, nie starajmy się na siłę postarzać go eleganckimi, stylizowanymi na XIX wiek dachówki. Będzie wyglądało to śmiesznie i nieautentycznie. Po kilku sezonach się zapewne takim rozwiązaniem także znudzimy i będziemy planować kolejny remont, a to się wiążę z kolejnymi wydatki.

Czytaj także: Podbitka dachowa z PCV, metalu czy drewna?

Zamieszkaj we własnym domu bez zbędnych formalności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here