Łatwa i praktyczna dekoracja okien

0
902
Gradient curtains in bright bedroom with patterned carpet and pink painting on the wall above bed

W zależności od preferencji i potrzeb, niektórzy wolą zachować dla siebie prywatną przestrzeń w domu oddzielając się od świata zewnętrznego grubymi zasłonami, natomiast inni lubią wpuszczać dużo światła i nie czują się tym skrępowani. Dekoracja okien zależy przede wszystkim od tego gdzie mieszkamy.  Jeśli jest to dom z dużą przestrzenią wokół, mamy mniejsze opory przed kontrolowaniem tego co może być dostrzeżone przez przypadkowego przechodnia w środku naszego domu, jeśli zaś z mieszkania do okna najbliższego sąsiada mamy na wyciągnięcie ręki, wolimy przysłonić widok.

Łatwa i praktyczna dekoracja okien 1
Dekoracja okien

Tradycyjna aranżacja okna

Dekoracja okien w standardowym wydaniu polega na zawieszeniu firanek i zasłonek. Przy wielu oknach, głównie w salonie, każda, poszczególna dekoracja okien firankami i zasłonami bardzo przytłoczyłaby i zagraciła pomieszczenie. To dość oczywiste, lecz rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, że zastosowanie zasłon w salonie również wymaga wygospodarowania na to miejsca. Karnisze zwykle zamocowane są w pewnej odległości od ściany, a prawidłowy efekt udekorowanego okna z zasłoną ma być taki, że wiszą swobodnie.

Zasłony powodują efekt zabrania przestrzeni z pokoju. Czasami warto zmienić tradycyjne myślenie i zamontować materiałowe, składane rolety, które są bardzo modne. Nie bójmy się, że spowodujemy efekt pustki. Dekoracja okien w tym wypadku nie tylko jest ładna, funkcjonalna, praktyczna, ale też łatwa do utrzymania w czystości.

Łatwa i praktyczna dekoracja okien 2
Dekoracja okien

Żaluzje z zasłonami to niepopularne połączenie, jednak bardzo dobre! Okna w każdej chwili można zaciemnić podwójną warstwą nieprzepuszczającymi światła materiałami. Żaluzje zaciągnięte jedynie do połowy okna też je w pewien sposób dekorują. Do tego oczywiste dodatki na parapecie. Co może się na nim znaleźć? Świeczniki, ramki ze zdjęciami, wazony, latarenki, świece, kwiaty, książki i nieskończenie wiele innych bibelotów. Każda ta rzecz może stanowić dekorację okien.

Łatwa i praktyczna dekoracja okien 3
Dekoracja okien

W krajach śródziemnomorskich, ale także skandynawskich malowanie okien, drzwi lub nawet płotów kolorową farbą to nic nadzwyczajnego. Oprócz względów estetycznych ma to też swoje praktyczne powody. Na przykład niebieskie drzwi i okna w domach na południu kontynentu mają za zadanie mylić owady, by nie wlatywały do pomieszczeń. Okiennice w różnych formach to także praktyczna i bardzo estetyczna ozdoba okna.

Taka dekoracja okien z pewnością wyróżni nasz dom spośród innych. O ile nie możemy tego zrobić w mieszkaniu w starej kamienicy lub bloku, to na pewno będzie pasować do letniego domku na wsi. Neutralna elewacja chętnie przyjmie kolor na oknach. Puśćmy wodze fantazji i umilajmy sobie życie kolorami we wnętrzach i nie tylko!

Błędy popełniane przy stylizacji okiennice

Często nieodłącznie parujemy firanki z zasłonkami. To częsty błąd – o ile nie zależy nam zbytnio na zasłanianiu widoku, a jedynie subtelnym podkreśleniu okna, zdecydujmy się na lekką woalę. Firanka może być podczepiona ozdobnymi klipsami lub owinięta dekoracyjnymi sznurami albo nawet nieregularnie, swobodnie puszczona. W tym wydaniu firanka jest jedynie dekoracją krawędzi okna i nie pełni poza tym innej funkcji.

Łatwa i praktyczna dekoracja okien 4
Dekoracja okien

Wykończenia pomieszczeń listwami – z pozoru niewielki i mało znaczący detal, a jednak dodaje walorów estetycznych. To bardzo istotna kwestia, która jest praktyczna, ale przede wszystkim dekoracyjna. Identycznie jest w przypadku okien. Dekoracja okien listwami – szerszymi, węższymi, prostymi, ozdobnymi to materia, którą musimy przemyśleć przy samym początku planowania wystroju wnętrz. Kolejnym dobrym rozwiązaniem dla wymagających to przesuwne w poziomie, półprzezroczyste panele. Dostępne są w różnych opcjach kolorystycznych i o różnych wzorach. Wygląda jak obraz lub tapeta. W tym przypadku cała, szeroka okienna ściana została nimi przysłonięta, co pozwoliło na zastosowanie jednej, dużej grafiki na poszczególnych częściach paneli. Wygląda jak obraz lub tapeta.

Witraże – oryginalna dekoracja okien

Dość kosztowną dekoracją są witraże. Witraże mogą sprawdzić się w naszym domu w okienkach drzwi, oknie na klatce schodowej, lub tam gdzie okno wychodzi na niezbyt ciekawy widok. Witraże mogą być też zastosowanie tak jak tutaj w górnych partiach wysokich okien, ale też na całej powierzchni. To dla miłośników klasyki. Efekt okna z witrażem możemy zrobić także samodzielnie, niewielkim kosztem. Kupując farby przeznaczone do powierzchni szklanych możemy własnoręcznie ozdobić okna.

Niestandardowe okna osadzone w grubych murach, możemy udekorować oświetleniem w postaci lamp stojących na parapetach. Możemy oprócz tego przewidzieć zamontowanie oświetlenia w jej wnęce. Tak jak w tym przypadku może to być świetny trik dla podkreślenia rzeczy znajdujących się na parapecie, które także ozdabiają okno.

Łatwa i praktyczna dekoracja okien 5
Dekoracja okien

Ostatnio można zauważyć też nowoczesne rozwiązanie w tak zwanych balkonach francuskich. Są to drzwi balkonowe z balustradą. W tym przypadku na balustradę składają się kolorowe i przymglone szyby. Patrząc od środka mieszkania, na pewno uczestniczą one w dekoracji okna, a może nawet wystroju całego mieszkania. Takie balustrady oprócz dekoracji, mogą służyć zawieszeniu na nich donic z kwiatami. Coś w rekompensacie za brak prawdziwego balkonu.

Aranżujemy parapet

Żaluzje, czy rolety ? – oto jest pytanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here