8 na 10 Polaków twierdzi, że domy drewniane są zdrowe, ale nadal panuje błędne przekonanie, że są łatwopalne

0
1288

Dom góralski to pierwsze skojarzenie aż 3 na 4 Polaków z budownictwem drewnianym. Tylko 14% wskazuje, że domy drewniane to też całoroczne domy jednorodzinne, a zaledwie 2% wie o budynkach wielorodzinnych budowanych w technologii drewnianej – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska.

8 na 10 Polaków twierdzi, że domy drewniane są zdrowe, ale nadal panuje błędne przekonanie, że są łatwopalne 1
Dom drewniany

Domy drewniane przyjazne mieszkańcom i środowisku

Dosyć niska świadomość budownictwa drewnianego, nie idzie w parze z brakiem wiedzy o zaletach. Większość Polaków wskazuje na szybkość budowy domów z drewna oraz to, że są one zdrowe i przyjazne dla mieszkańców. Pokutuje jednak przekonanie, że budynki drewniane są łatwopalne. Wierzy w to aż 84% Polaków, mimo że jak wskazują eksperci Polskich Domów Drewnianych, drewno wykorzystywane w budownictwie podlega takim samym normom jak inne materiały.

Pierwsze trzy skojarzenia Polaków z określeniem dom drewniany to: dom góralski (74%), letniskowy (67%) oraz wiejski (57%). Nadal występuje mała świadomość możliwości budowania całorocznych domów jednorodzinnych (14% wskazań) oraz budynków wielorodzinnych (2%) – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska z drugiej połowy 2017 roku.

Taki stan wiedzy to pochodna wciąż małej popularności budownictwa drewnianego w Polsce. Z najnowszych danych GUS za pierwsze półrocze 2020 roku wynika, że z ponad 41 tys. budynków oddanych do użytku tylko 371 było w konstrukcji drewnianej. To zaledwie 0,9% ogółu. I ta statystyka utrzymuje się na takim poziomie już od wielu lat. Natomiast np. w Niemczech udział budownictwa drewnianego przekracza 18%. Ważne jest jednak to, że Polacy mają świadomość zalet budownictwa drewnianego, takich jak ekologiczność, niższe koszty utrzymania, czy przyjazność dla użytkownika – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

8 na 10 Polaków twierdzi, że domy drewniane są zdrowe, ale nadal panuje błędne przekonanie, że są łatwopalne 2
Dom drewniany

Polacy świadomi zalet budownictwa drewnianego

Aż 87% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że domy drewniane są zdrowe i przyjazne dla mieszkańców.

Na drugim miejscu pojawia się przekonanie, że są też łatwopalne (84%). Podium domyka opinia, że domy drewniane można wybudować w krótkim czasie (76% wskazań). Eksperci Polskich Domów Drewnianych wskazują, że stereotyp związany z łatwopalnością budynków drewnianych nie ma uzasadnienia.

Wymagania dla materiałów budowlanych w zakresie ich reakcji na ogień są bardzo precyzyjne. Zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i drewno, jak każdy surowiec, musi te normy spełniać. Dodatkowo, ostatnio w Pionkach przeprowadzono eksperyment pożarowy, w którym do spalenia przeznaczono dom drewniany o powierzchni aż 110 mkw., żeby oszacować dokładnie parametry związane ze spalaniem się budynku.

8 na 10 Polaków twierdzi, że domy drewniane są zdrowe, ale nadal panuje błędne przekonanie, że są łatwopalne 3
Dom drewniany, foto: Pexels

Taki eksperyment pozwoli uregulować kwestie związane z wykorzystaniem drewna w budynkach wielokondygnacyjnych, ale jest też sygnałem dla klientów o bezpieczeństwie tego surowca. Budynek, który spalono w Pionkach w trakcie eksperymentu zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami, zapewniając m.in. możliwość ewakuacji, co w przypadku pożaru i bezpieczeństwa mieszkańców jest najważniejsze – mówi Tomasz Szlązak.

Ekologiczne źródła energii, panele fotowoltaiczne – ekonomiczne korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here