Bez drzwi ani rusz

0
1096
childhood, fun and people concept - happy smiling beautiful girl behind door at home

Po długich poszukiwaniach w końcu udaje nam się znaleźć i kupić mieszkanie marzeń. Odbiór właśnie dobiegł końca, a w ręce trzymamy klucze do własnego M. Ekipa budowlana została już umówiona, płytki, panele, kolory są już wybrane i nagle okazuje się, że trzeba pomyśleć jeszcze jakie zamontować drzwi…

Bez drzwi ani rusz 1
Drzwi wewnętrzne

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Wiele osób zainteresowanych kupnem mieszkania nie ma na co dzień dużej styczności z branżą budowlaną. Z tego względu wiele kwestii technicznych jest dla nich zupełnie nowa. Oczywiście istnieje możliwość kupienia mieszkania wykończonego “pod klucz”, jednak w Polsce wybiera je zaledwie 10% osób. Zdecydowana większość decyduje się na stan deweloperski, który jest średnio o 600-1000 zł/m2 tańszy i daje możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz. W przeważającej części mieszkań oddanych do użytkowania będą zatem rozprowadzone wszystkie instalacje oraz wykonane tynki i wylewki. Montaż drzwi wewnętrznych w standardzie to jednak zdecydowana rzadkość.

Bez drzwi ani rusz 2
Drzwi wewnętrzne

Na progu aranżacji mieszkania

Producenci zalecają montaż drzwi wewnętrznych już po wykonaniu wszystkich robót wykończeniowych, które mogłyby spowodować ich uszkodzenie lub zarysowanie. Jednak niezależnie od tego, czy zatrudnimy do tego zadania fachowców, czy zdecydujemy się na samodzielny montaż, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wstępną i najbardziej podstawową z nich, jest oczywiście pomiar luki drzwiowej.

Bez drzwi ani rusz 3
Drzwi wewnętrzne

Standardowa stolarka drzwiowa wpisuje się w wymiary 70, 80 lub 90 cm, przy czym dopuszczalne są także drzwi wąskie o szerokości 60 cm oraz szerokie na 100 cm. Mierząc szerokość otworu drzwiowego, należy pamiętać również, że powinien on być o 8-10 cm szerszy, niż skrzydło drzwi. Ważny jest także dokładny pomiar grubości ścian oraz sprawdzenie ich przekątnych, które to wymiary są niezbędne do prawidłowego doboru ościeżnic.

Bez drzwi ani rusz 4
Drzwi wewnętrzne

Wymiary sprawdzone, czas na ościeżnice

W zakupionym komplecie drzwi znajdziemy najczęściej ościeżnice do samodzielnego połączenia, by ułatwić ich transport bez uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest oczywiście umieszczenie ich w otworze na drzwi, ustabilizowanie za pomocą klinów drewnianych lub plastikowych oraz sprawdzenie pionu. Następnie, między pionowe elementy zaleca się wstawienie 3-4 rozpórek, by ościeżnica trzymała się stabilnie i nie wypaczyła się w czasie piankowania. Przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć profile drzwi i istotne elementy stolarki, natomiast do montażu ościeżnic należy używać pianki niskoprężnej.

Bez drzwi ani rusz 5
Drzwi wewnętrzne

Po wyschnięciu pianki można usunąć kliny, uzupełnić luki, dociąć niepotrzebnie wystające elementy pianki oraz założyć listwy maskujące wokół ościeżnic. Warto wykończyć również łączenia listw ze ścianą akrylem lub silikonem budowlanym w kolorze drzwi.

Bez drzwi ani rusz 6
Drzwi wewnętrzne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here