Eko dom – dom przyjazny dla środowiska i mieszkańców

0
823
Eko dom

Ekologiczne podejście do życia jest dobre dla naszego zdrowia i otoczenia. Zmiany klimatyczne są faktem, a ich antropogeniczne pochodzenie niejednokrotnie zostało udowodnione naukowo. Nasz dom też może stać się bardziej ekologiczny, nawet jeśli mieszkamy w starym budownictwie i dopiero przygotowujemy się do generalnego remontu. Wszyscy jednak ciężko pracujemy na to swój dom i szukamy rozwiązań przede wszystkim ekonomicznych. Co powinniśmy zrobić, aby nasz dom był 2xEKO – ekologiczny i ekonomiczny?

Eko dom
Eko dom

Dotacje rządowe i samorządowe na eko dom

Przygotowując się do remontu, warto rzucić okiem na listę programów grantowych, prowadzonych zarówno przez samorząd, jak i rząd. Przykładem takiej dotacji może być projekt “Twój Prąd”, w którym możemy uzyskać nawet to 5 000 złotych dotacji na założenie instalacji fotowoltaicznej, co znacznie skraca okres zwrotu tej inwestycji. Wiele samorządów prowadzi także programy wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Skoro planujemy remont, to warto sięgnąć po dostępne fundusze – dzięki temu będziemy mogli szybciej doprowadzić remont do końca, a tym samym dłużej cieszyć się oczekiwanym efektem.

Eko dom
Eko dom

Efektywne ogrzewanie

Nieocieplone budynki, nieszczelne okna, źle wyizolowane drzwi – to tylko niektóre z grzewczych grzechów Polaków. Warto zadbać jednak, o jak najwyższą efektywność w kwestii ogrzewania. Dzięki jej podniesieniu zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy na paliwo konieczne do utrzymania stałej temperatury pomieszczenia, a co za tym idzie, nie będziemy emitować do atmosfery tyle dwutlenku węgla.

Eko dom
Eko dom

Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, które pozwala równomiernie rozchodzić się ciepłu po pokoju, a także wymaga mniejszej energii do uzyskania zamierzonego efektu cieplnego. Choć instalacja jest droższa niż w przypadku tradycyjnych grzejników, warto mieć na uwadze nie tylko aspekt ekonomiczny i ekologiczny, ale także wizualny i ogólny komfort użytkowania.

Eko dom
Eko dom

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to dość świeży trend w polskiej budowlance. Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, sama instalacja jest nieco droższa niż przypadku tradycyjnego szamba, jednak koszty jej koszty utrzymania i serwisu są znacznie niższe. Dzięki temu instalacja zwraca nam się już po około 3-4 latach, a później czerpiemy z niej czysty zysk w postaci oszczędności. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków może działać przez wiele lat całkowicie bezawaryjnie. W ten sposób realizujemy domowe założenia nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne.

Eko dom
Eko dom

Jak widać, ekonomia i ekologia potrafią iść w parze – zwłaszcza w sytuacji, w której istnieją rządowe i samorządowe programy dofinansowań. Prędzej czy później nawet bez nich inwestycja zwróciłaby się nam, jednak dzięki tym dodatkowym funduszom znacznie szybciej możemy cieszyć się z naszych zielonych zysków, a co najważniejsze – ekologia i ekonomia coraz częściej łączą się z komfortem.

Czytaj także: Ekologiczna rewolucja w domu, czyli jak ograniczyć zużycie plastiku

Mój Prąd 2021 – o czym warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here