Ekologiczna energia w Twoim domu – współczesny sposób na inflację

0
76
Ekologiczna energia

Od kilku miesięcy jesteśmy nieustannie atakowani informacjami o rosnącej inflacji i coraz wyższych stopach procentowych. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, co może zrobić, aby utrzymanie domu stało się nieco tańsze. Tyczy się to szczególnie kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Zarówno ceny gazu, jak i ekogroszku w ostatnich miesiącach biją rekordy. Jak wykorzystać zatem okres wakacyjny, aby w kolejnych latach cieszyć tanią i ekologiczną energią?

Instalacja fotowoltaiczna – energia prosto ze słońca

Tego rozwiązania nie trzeba nikomu przedstawiać. Według danych prezentowanych przez Agencję Rynku Energii moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych na koniec lutego 2022 roku wynosiła prawie 8,8 GW i był to wynik dwukrotnie wyższy niż w lutym ubiegłego roku. W związku z tak dużym zainteresowaniem fotowoltaiką wśród Polaków, rząd 15 kwietnia rozpoczął nabór do IV edycji programu “Mój Prąd”. Dzięki niemu na montaż instalacji fotowoltaicznej możemy pozyskać od 4 do aż 20 tysięcy złotych dofinansowania. Wysokość dotacji zależy od tego, czy zdecydujemy się na montaż samych paneli, czy też zainwestujemy również w zintegrowane urządzenia, takie jak magazyny ciepła, magazyny energii czy system zarządzania energią.

Ekologiczna energia w Twoim domu - współczesny sposób na inflację 1
Ekologiczna energia w Twoim domu

Dzięki wspomnianym dotacjom, a także podatkowej uldze termomodernizacyjnej, montaż instalacji fotowoltaicznej zwraca się już po 5-7 latach. Po tym okresie możemy cieszyć się niemal całkowicie darmową energią, z której możemy korzystać na co dzień lub może ona stanowić element wsparcia dla systemu grzewczego. Takie rozwiązanie pozwala w znaczny sposób obniżyć rachunki za energię elektryczną, co przekłada się na realne oszczędności.

Pompy ciepła – najbardziej ekologiczne źródło energii cieplnej

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej odchodzą od tradycyjnych kotłów grzewczych na rzecz pomp ciepła powietrze-woda. Instalacje te można zastosować niemal w każdym typie budownictwa, gdyż nie musimy pod nią całościowo projektować budynku. Tego rodzaju pompy ciepła wykorzystują energię nagromadzoną w powietrzu – nie musimy się zatem martwić kosztami zakupu opału oraz jego magazynowaniem. Co ważne, jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe, w 100% bezpieczne i nie wymaga częstej konserwacji.

Ekologiczna energia w Twoim domu - współczesny sposób na inflację 2
Ekologiczna energia w Twoim domu
Fot.: Flickr

Największą zaletą dla większości osób jest bardzo niski koszt związany z jej użytkowaniem, zwłaszcza w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, gdyż wspomniana instalacja dostarczy darmową energię elektryczną do zasilania pompy ciepła. Połączenie tych dwóch systemów sprawia, że nasz dom jest w znacznym stopniu niezależny energetycznie, a my możemy cieszyć się niemałymi oszczędnościami. Nie bez znaczenia jest także ekologiczny aspekt tej inwestycji – fotowoltaika i pompy ciepła są bowiem systemami całkowicie bezemisyjnymi.

Jak w przypadku pomp ciepła wygląda kwestia dotacji? Na montaż systemu możemy pozyskać dofinansowanie w wysokości nawet do 21 tysięcy złotych z programu “Czyste Powietrze”. Podobnie, jak w przypadku fotowoltaiki, także tutaj przysługuje nam podatkowa ulga termomodernizacyjna. Rządowe wsparcie i rozwój technologii sprawia, że montaż ekologicznych źródeł energii nigdy nie był tańszy. Lato to doskonały moment, aby skontaktować się ze specjalistami i przenieść energetykę naszego domu na wyższy poziom. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór przedsiębiorstwa, które oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie.

Ekologiczna energia w Twoim domu - współczesny sposób na inflację 3
Ekologiczna energia w Twoim domu

Czytaj także:

Grzejniki czy podłogówka – co lepiej ogrzeje mieszkanie i co się bardziej opłaca?

Jak zapanować nad domowym budżetem? Sposoby na oszczędzanie i kontrolę wydatków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here