Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu

0
519
Green eco house environmental background in field for future residential building plot

Niektórzy mawiają, że bogatym nie jest ten, który potrafi dużo wydać, a ten, który wie jak sporo zaoszczędzić. Często wraz ze wzrostem naszych dochodów znacząco podnosimy poziom swojego życia, przez co choć teoretycznie zarabiamy znacznie więcej niż kilka lat temu, to nadal żyjemy w tzw. spirali od wypłaty do wypłaty. Przeciętny Polak znaczną część swojego domowego budżetu przeznacza na utrzymaniu mieszkania. Czy energooszczędny i ekologiczny dom rzeczywiście obniża koszty stałe prowadzenia gospodarstwa domowego?

Segregacja odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie zezwala na mieszanie odpadów. W niektórych z nich różnica między stawką segregacyjną, a karną jest aż czterokrotna. Nawet jeśli w naszym mieście nie ma konieczności segregacji odpadów i stawka za śmieci zmieszane nie jest aż tak wysoka, warto pomyśleć o tym, aby rozpocząć selektywną zbiórkę odpadów. W skali roku, w zależności od liczby osób zamieszkujących nasze gospodarstwo, możemy zaoszczędzić nawet 1000 złotych rocznie. Trzeba przyznać, że taka kwota pod koniec roku znacząco ratowałaby świąteczny budżet – nie wspominając już o aspekcie ekologicznym. Często gminy oferują dodatkową zniżkę dla osób, które część odpadów kompostuje.

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu 1
Energooszczędny i ekologiczny dom
Fot.: Flickr

Energooszczędny i ekologiczny dom z instalacją fotowoltaiczną

Z roku na roku panele solarne są coraz tańsze. Dziś dobrą instalację jesteśmy w stanie postawić już za kilkanaście tysięcy. Takie rozwiązania są aktywnie wspierane przez rząd i my, jako inwestorzy możemy liczyć na dotacje i ulgi podatkowe, sięgające nawet połowy wartości inwestycji. Większość renomowanych producentów paneli fotowoltaicznych daje aż 25-letnią gwarancję, a sam wydatek zwróci nam się już po 5-6 latach, w przypadku dotowanej inwestycji. Po tym okresie będziemy mogli cieszyć się niemal z darmowego prądu.

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu 2
Energooszczędny i ekologiczny dom

Termoizolacja

Kolejnym ważnym aspektem jest termomodernizacja naszego budynku. Dobrej jakości ocieplenie, szczelne drzwi i okna, odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu – to wszystko wpływa na obniżenie kosztów domowego ogrzewania. Każdy, kto miał przydomową kotłownię starego typu, wie, ile pieniędzy potrafi pochłonąć przestrzały piec, zwłaszcza w domu, który nie trzyma ciepła. Jednorazowa inwestycja pozwoli nam obniżyć nasze koszty stałe, dzięki czemu więcej funduszy zostanie nam na przyjemności.

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu 3
Energooszczędny i ekologiczny dom

Energooszczędne RTV i AGD

Niektórzy się trochę śmieją z energooszczędności domowej elektroniki, ale to naprawdę ma sens. Żarówki LED choć droższe, nie tylko świecą dłużej, ale zużywają kilka razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Oczywiście i tutaj konieczny jest okres zwrotu, jednak w dłuższej perspektywie jest to niezwykle opłacalne – zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie. Podobnie sytuacja ma się z energooszczędnym sprzętem RTV/AGD jak zmywarki, telewizory, pralki czy lodówki.

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu 4
Energooszczędny i ekologiczny dom
Fot.: Pixabay

Wymiana okien

Przy zakupie nowych okien przede wszystkim należy zwrócić uwagę na termikę. Niezależnie gdzie mieszkamy – centrum miasta, wieś, domek jednorodzinny czy bloki – termika jest jedynym z najważniejszych czynników, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie okien. Oszczędzając na oknach, możemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy musieli dopłacać do rachunków za ogrzewanie, gdyż strata energetyczna będzie na tyle duża, że mieszkanie będzie wymagało ciągłego grzania. Wielu Polaków łapie się na tę pozorną oszczędność. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, to poza termiką równie ważne jest wyciszenie. Dobrze wyizolowane okna pozwalają niemal całkowicie zapomnieć o panującym za oknem miejskim zgiełku. To niezwykle ważne, zwłaszcza gdy traktujemy mieszkanie, jako oazę, do której możemy uciec po całym dniu życia w biegu.

Decydując się na wspomniane inwestycje, wybierajmy sprawdzone marki, które cechują się wysoką niezawodnością i sprawnym serwisem gwarancyjnym. Nie po to przecież inwestujemy kilka lub kilkanaście tysięcy w sprzęt, aby po kilku sezonach go wyrzucać. Wybory, jakie podejmiemy w trakcie remontu, mogą znacznie przełożyć się na nasze comiesięczne koszty utrzymania, a chyba nikt nie lubi bezsensownie marnować pieniędzy.

Czytaj także:

Panele fotowoltaiczne – ekonomiczne korzyści

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Za 30 lat w Warszawie temperatura jak w Tbilisi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here