Farby do ścian – co warto wiedzieć aby wybrać idealnie?

0
1121
Black and white carpet in spacious living room with posters, grey sofa and contrast colors walls

Malowanie ścian to nieodłączny element każdego remontu. Choć często poświęcamy nawet kilka dni na wybór idealnego odcienia farby do ścian, tak aby pasował do zaplanowanej aranżacji, czasem zapominamy, że nie każda farba jest odpowiednia do określonego pomieszczenia.

W naszym kraju najpopularniejsze farby to te akrylowe i lateksowe. Te pierwsze idealnie nadadzą się do salonu, sypialni czy jadalni. Szybko schną, łatwo się je nakłada, a ponadto są bezzapachowe. Farby lateksowe natomiast świetnie sprawdzą się w łazienkach, kuchniach i korytarzach, gdyż są elastyczne, paroprzepuszczalne i odporne na ścieranie.

Farby do ścian – co warto wiedzieć aby wybrać idealnie? 1
Farby do ścian

Ściany pomalowane farbą tego typu można myć, to szczególne ważne w przypadku, gdy mamy w domu małe dziecko. Jeśli wybierzemy farbę matową to, choć nadamy naszym wnętrzom przytulności, zamaskuje niedoskonałości ścian, a sam proces malowania będzie przebiegał bezproblemowo, to jest to materiał niezwykle podatny na zabrudzenia. Połyskujące natomiast mniej się brudzą i lepiej się je czyści. Choć powiększają one optycznie pomieszczenie, uwydatniają wszelkie nierówności i pęknięcia na pomalowanej powierzchni. Musimy zatem zdecydować, na czym nam bardziej zależy.

Farby do ścian – co warto wiedzieć aby wybrać idealnie? 2
Farby do ścian

Szukając czegoś więcej niż klasyczne farby do ścian

Jeśli szukamy czegoś na pograniczu klasycznych farb i tynków strukturalnych, dobrym rozwiązaniem będą farby dekoracyjne. Pozwalają one na uzyskanie oryginalnych faktur o dowolnej kolorystyce, a także sprawiają, że po położeniu na ścianę wytwarzają efekty przestrzenności. Świetnie się sprawdzają w formie imitacji różnych materiałów jak kamień, drewno, beton czy zamsz. Jak to możliwe? Zawierają wypełniacze w postaci cząsteczek brokatu, celulozy, bawełny czy opiłków aluminiowych. To doskonały wybór do pokojów dziecięcych. Warto też pamiętać, że są one świetnych rozwiązaniem w przypadku nierównych tynków, gdyż bardzo dobrze maskują one niedoskonałości ścian. Jeśli szukamy czegoś bardziej oryginalnego – świetnym rozwiązaniem będą także farby mozaikowe.

Farby do ścian – co warto wiedzieć aby wybrać idealnie? 3
Farby do ścian

Niektórzy jednak ponad urodę zakładają funkcjonalność. Takie osoby mogą sięgnąć po farby magnetyczne i tablicowe. Ta pierwsza bardzo dobrze wpasuje się w kuchni – będziemy mogli pozostawiać na niej liściki dla reszty rodziny za pomocą magnesów lub np. w widocznym miejscu powiesimy listę zakupów. Ten drugi rodzaj farb idealnie wpasuje się za to do pokojów dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przy użyciu kredy, dzieci będą mogły rysować po takiej ścianie do woli.

Farby do ścian – co warto wiedzieć aby wybrać idealnie? 4
Farby do ścian

Malowanie ścian to najprostszy element odświeżenia wyglądu naszego mieszkania, a dobrze dobrany typ farby i jej kolor mogą sprawić cuda nawet w pozornie zaniedbanym lokum. Możemy zamaskować niedoskonałości ścian, nadać pomieszczeniom trochę optycznej przestrzeni, a nawet sprawić, że kawałek ściany stanie się fantastycznym punktem zabaw w naszym domu.

Pusta ściana straszy, a często 1 ozdoba może całkowicie zmienić jej charakter

Czas na tapety, także przestrzenne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here