Firma fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

0
619
Firma fotowoltaiczna
Business man and woman dressed in the suits having a deal, shaking hands while standing on a solar power station

Firma fotowoltaiczna, której zlecimy montaż paneli powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów, aby instalacja służyła nam nawet przez 20-25 lat i rzeczywiście trwale obniżyła nasze rachunki za prąd. Czym kierować się przy wyborze firmy montującej panele?

Od kilku lat możemy obserwować boom na inwestycje fotowoltaiczne, a rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Na panele słoneczne decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, gdyż rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych i ekonomicznych.

Firma fotowoltaiczna
Firma fotowoltaiczna

Firma fotowoltaiczna – nie tylko cena

Systemy fotowoltaiczne cieszą się popularnością z dwóch powodów – po pierwsze, z roku na rok jest to coraz tańsza i łatwiej dostępna technologia, a po drugie, rządowe dotacje pozwalają znacznie obniżyć koszty instalacji. Duże zainteresowanie nabywców sprawiło, że na rynku pojawiło się mnóstwo firm specjalizujących się w instalacji paneli fotowoltaicznych. Niestety, wiele z nich wykorzystuje najtańsze komponenty, a personel nie jest odpowiednio przeszkolony do zakładania systemów tego typu. To właśnie dlatego coraz częściej słyszymy o pożarach instalacji fotowoltaicznych.

Warto postawić na profesjonalną firmę, która przede wszystkim stworzy odpowiedni plan instalacji fotowoltaiki, określi potrzeby naszego gospodarstwa domowego, czyli ustali wielkość zużycia energii, wartość zużycia w ciągu doby oraz wielkość powierzchni, którą należy przeznaczyć do montażu instalacji, i co bardzo ważne zapewni długą gwarancję i wysoką jakość. Kompleksowa obsługa klienta jest głównym czynnikiem, którym należy się kierować poszukując odpowiedniego wykonawcy. Jednak oprócz tego warto także zabezpieczyć się w przypadku awarii, a potem naprawy instalacji fotowoltanicznej.

Firma fotowoltaiczna
Firma fotowoltaiczna

Historia firmy

Wybierając przedsiębiorstwo, które będzie odpowiedzialne za instalację paneli fotowoltaicznych na dachu naszego domu, warto prześledzić jego historię. Zwróćmy uwagę na to, jakimi realizacjami może się pochwalić, a także od jak dawna działa ona na rynku. Wiele firm pojawia się i znika w ciągu kilku miesięcy od otwarcia działalności, co wpływa w znacznym stopniu na wyegzekwowanie swoich praw w przypadku awarii systemu. Wybierając doświadczonych fachowców nie tylko minimalizujemy ryzyko pożaru. Doświadczona firma pomoże nam dopasować instalację do naszych potrzeb.

Jakość ma znaczenie

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na dekady. Nie warto zatem wybierać najtańszych rozwiązań, gdyż szybko możemy tego pożałować. Sprawdzając oferty firm fotowoltaicznych koniecznie zapytajmy, jakiego producenta montowane są panele oraz jakie oferuje on wsparcie techniczne w Europie. Renomowani producenci nie tylko dają wieloletnie gwarancje, ale także same panele są znacznie lepszej jakości i dłużej utrzymują one efektywność energetyczną. Nie chcemy przecież znaleźć się w sytuacji, w której po kilku latach panele stracą 50% swojej mocy, a kontakt z producentem będzie niemal niemożliwy.

Firma fotowoltaiczna
Firma fotowoltaiczna

Program Twój Prąd 3.0. Program “Mój Prąd” pozwala zminimalizować koszty instalacji paneli fotowoltaicznych. Nie tylko możemy liczyć na zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację, ale także koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już po 6-8 latach, a nie jak wcześniej – po 10-12 latach.  Program w znacznym stopniu wpłynął na popularność inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Od początku roku instalacje tego typu wytworzyły aż ponad 250 tysięcy MWh energii elektrycznej. Kolejna edycja programu ruszyła 1 lipca.

Czytaj także: Instalacja fotowoltaiczna czy warto w nią zainwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here