Funkcjonalna kuchnia – co powinno się w niej znaleźć?

0
608
Contemporary kitchen with island,dining table and chair - 3d rendering

Nic tak dobrze nie smakuje, jak domowy, rodzinny obiad. Nieważne czy jesteśmy wielbicielami kuchni staropolskiej, czy cenimy sobie kulinarną turystykę – potrawy, które przygotowujemy dla naszych bliskich, zawsze mają wyjątkowy smak. Gotowanie powinno być przyjemnością, a żeby tak było, potrzebujemy odpowiedniego warsztatu, jakim jest funkcjonalna kuchnia dostosowana dokładnie do naszych potrzeb. To właśnie dlatego remontując kuchnię, powinniśmy postawić nie tylko na jej wygląd, ale także wygodę użytkowania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy remoncie tego pomieszczenia?

Strefy kuchenne

Funkcjonalna kuchnia jest przede wszystkim dobrze zorganizowana. To właśnie dlatego większość specjalistów zachęca do wydzielenia pięciu stref w naszej kuchni – zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Pierwsza z nich powinna znaleźć się możliwie najbliżej wejścia do kuchni. To tutaj przechowujemy większość artykułów spożywczych. Ryże, kasze, makarony, mąki czy cukru – wszystko co potrzeba do przygotowania ulubionych posiłków. Warto zatem zainwestować w pojemne szafki, szuflady, oraz szafki cargo. W tej strefie musi się oczywiście znaleźć również lodówka, wielkością dopasowana do naszych potrzeb.

Funkcjonalna kuchnia - co powinno się w niej znaleźć? 1
Funkcjonalna kuchnia

W strefie przechowywania powinna się znaleźć zastawa, sztućce i drobny sprzęt AGD, przydatny podczas przygotowywania posiłków. W strefie zmywania, jak sama nazwa wskazuje, musi się znaleźć duży zlewozmywak, zmywarka i kosze na odpadki – obecnie można kupić zestawy nawet sześciopojemnikowe. Dobry rozwiązaniem w tym przypadku jest wysuwana szafka, która da nam łatwiejszy dostęp do wszystkich koszy. W strefie przygotowania powinniśmy postawić na duży blat roboczy. Tutaj pod ręką muszą znaleźć się wszelkie akcesoria przydatne przygotowania, jak praska do czosnku, mieszadełka czy tartka. Można także wystawić mniejsze pojemniki często używanych produktów sypkich lub przyprawy. Ostatnią ze stref, jest ta do gotowania. Ona obejmuje płytę i piekarnik.

Funkcjonalna kuchnia - co powinno się w niej znaleźć? 2
Funkcjonalna kuchnia

Pojemne szafki, duże blaty czyli funkcjonalna kuchnia

Szafek w kuchni nigdy dość. Dzięki temu nie tylko możemy przechowywać w nich całe komplety garnków czy zestawy stołowe, ale także możemy pozwolić sobie na magazynowanie produktów z długim terminem przydatności. To z kolei pozwoli nam na uniknięcie sytuacji, gdy czegoś nam będzie w domu brakowało, w środku procesu kulinarne. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w blokach, gdzie mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić na domową spiżarnię. Zwłaszcza teraz, gdy wielu z nas z powodów pandemicznych woli unikać wizyt w marketach, warto pomyśleć nad montażem dodatkowych szafek i szuflad. Przy niewielkich powierzchniach, najefektywniej sprawdzają się kuchnie zaaranżowane w literę “L”.

Funkcjonalna kuchnia - co powinno się w niej znaleźć? 3
Funkcjonalna kuchnia

Równie ważna jest ilość wolnych blatów. Musimy pamiętać, przygotowując obiad dla całej rodziny, musimy mieć sporo miejsca, aby jednocześnie móc korzystać z deski do krojenia, nakładać potrawy i napoje, czy przygotowując ciasto pod deser. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużymi przestrzeniami, doskonałym pomysłem jest kontakt z architektem wnętrz. Porady specjalistów oferują także często firmy meblarskie. Wizyta u architekta pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń naszej kuchni, dzięki czemu będziemy z niej zadowoleni przez długie lata. To niezwykle ważne, aby już na etapie zakupie mebli i sprzętu pomyśleć o ergonomiczności pomieszczenia. Nawet najwyższej jakości sprzęt nie nadrobi nam zaległości, które tworzy źle zaprojektowana kuchnia.

Czytaj także: Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jakie meble kuchenne wybrać?

Organizacja kuchni. Co zrobić, żeby w kuchni panował ład i porządek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here