Jak urządzić garaż i zmienić go w mały warsztat?

0
622

Choć dla wielu mężczyzn garaż jest jednym z ulubionych pomieszczeń w domu, zwykle nie przykładają oni uwagi do jakości jego wykończenia. Początkowym celem jest, aby zmieścił się tam samochód. Dopiero z czasem zaczynamy go wykorzystywać także jako swego rodzaju składnik i przydomowy mały warsztat. Jak go urządzić, aby uwolnić jego praktyczne możliwości? Czy ważniejsze jest wykończenie pomieszczenia, czy może jego wyposażenie?

Na to ostatnie pytanie nie ma oczywistej odpowiedzi, gdyż jedno nie może funkcjonować bez drugiego. Skupmy się zatem najpierw na wykończeniu garażu. Podłoga powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego, wytrzymałego i przede wszystkim możliwie łatwego do utrzymania w czystości. Najprostszym rozwiązaniem będzie wylewka betonowa, najbardziej luksusowym – drobne płytki gresowe. Dlaczego drobne? Większe płytki mogłyby popękać pod wpływem ciężaru samochodu. Ściany dobrze, aby były jasne – w jednolitym kolorze. Najczęściej stosuje się w tym przypadku białą farbę.

Projektując garaż, wiele osób decyduje się także na odwodnienie liniowe, co uchroni nas przed kałużami z ośnieżonych opon zimą. Oświetlenie garażu jest sprawą dość indywidualną, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że nieważne czy będziemy reperować auto, czy szukać potrzebnych narzędzi – słabe światło może nam napsuć sporo krwi.

Jak urządzić garaż i zmienić go w mały warsztat? 1
Mały warsztat w garażu
Foto: Pixabay

Domowy mały warsztat

Skoro mamy już wstępnie wykończony garaż, zmieńmy go w domowy, mały warsztat. Najważniejsze jest, aby zadbać o odpowiednią bazę do przechowywania narzędzi, śrubek gwoździ itp. Bałagan to bolączka większości majsterkowiczów, a możecie wierzyć, że nie ma nic bardziej irytującego, jak sytuacją, gdy potrzebujemy coś szybko naprawić lub sprawdzić, a nie możemy się odnaleźć w naszym garażowym chaosie. Warto zatem zainwestować w półki i regały, czy listwy magnetyczne. Doskonale je dopełnią pojemniki na różne rodzaje śrubek i gwoździ oraz uchwyty na narzędzia. W takim wariancie wszystko w garażu ma swoje miejsce i jeśli będziemy odkładać przedmioty po naprawie na swoje miejsce, możemy być pewni, że nasz garaż będzie praktyczny i przejrzysty.

Jak urządzić garaż i zmienić go w mały warsztat? 2
Mały warsztat w garażu
Foto: Pexels

Na rynku jest kilku topowych producentów oferujących całe zestawy garażowe, które mogą się stać naszym przydomowym organizerem pracy. Co prawda, jednorazowo jest do dość droga inwestycja, jednak dobre narzędzia posłużą nam całe dekady. Nie ma zatem co oszczędzać i zamawiać tańszych zamienników z dalekiego wschodu. Narzędzia muszą być niezawodne, nie możemy sobie przecież pozwolić, że klucz złamie nam się podczas dokręcania śruby. Jeśli nie chcemy jednorazowo wydawać większej kwoty, możemy kompletować nasz warsztat, zaczynając od skrzynki narzędziowej i w miarę potrzeb, poszerzać swoją kolekcję.

Jak urządzić garaż i zmienić go w mały warsztat? 3
Mały warsztat w garażu
Foto: Flickr

Jeśli mamy w domu prawdziwego majsterkowicza, taki remont garażu lub zakup listew, półek lub narzędzi może być świetnym pomysłem na prezent – świątecznym czy urodzinowym. Jeśli nie wiemy, jak się za to zabrać lub co kupić najpierw – najlepiej porozmawiać z przedstawicielem handlowym pobliskiego sklepu z wyposażeniem warsztatów. Dobry fachowiec doradzi nam, co jest warte uwagi i z pewnością zaproponuje ciekawy niezbędnik.

Czytaj także: Jaka podłoga do garażu?

DEA System

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here