Instalacja fotowoltaiczna czy warto w nią zainwestować?

0
608
Solar Panels installed on Newly Constructed Houses in a Suburban Area

Fotowoltaika w ostatnich latach bije w Polsce rekordy popularności. Zarówno na budynkach gminnych, jak i gospodarczych czy mieszkaniowych panele solarne pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Czy są one jednak opłacalne dla małego gospodarstwa domowego? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Od wielu lat energetyka coraz bardziej przestawia się na tory bardziej przyjazne środowisku. Niektóre kraje inwestują w wielkie elektrownie wiatrowe na morzach, inne stawiają na elektrownie jądrowe. U nas to fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się gałęzią sektora energetycznego. W samym 2019 roku nowe moce w fotowoltaice zainstalowane w Polsce stanowiły 5,5 proc. przyrostu w całej Unii Europejskiej.

Instalacja fotowoltaiczna czy warto w nią zainwestować? 1
Instalacja fotowoltaiczna

W przypadku gospodarstw domowych musimy zorientować się, jakie jest nasze roczne zużycie energii elektrycznej – najprostszym rozwiązaniem będzie zsumowanie danych z rachunków za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli średnio rocznie używamy około 4000 kWh i mieszkamy na południu Polski, potrzebne będzie 12 paneli, zakładając, że będą one optymalnie usytuowane, a moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie około 4,1 kW. Koszt takiej inwestycji to około 20 000 złotych. Średnio możemy mówić o zwrocie inwestycji po 9 latach.

Na szczęście na instalacje do 10 kW możemy uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Dotacja przyznawana jest w ramach programu „Twój Prąd”. Pozwoli nam to na skrócenie zwrotu inwestycji o blisko dwa lata. Możemy także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rocznym rozliczeniu podatkowym i odzyskać 17% poniesionych kosztów. Pozostając przy wyżej wspomnianym przykładzie, łącząc te dwa dofinansowania, możemy zaoszczędzić blisko 8 tysięcy złotych.

Instalacja fotowoltaiczna czy warto w nią zainwestować? 2
Instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna – jak wybrać firmę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montującej panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim na jakość komponentów, z jakich korzysta. Lepiej dopłacić 10-15% więcej do inwestycji i cieszyć się wydajnymi i bezawaryjnymi solarami, niż początkowo przyoszczędzić i później mieć kłopoty z gwarancją. 10 lat pełnej gwarancji na panele to obecnie absolutny standard w branży solarnej. Ponadto producenci stosują się jeszcze 25-letni okres gwarancji na wydajność liniową paneli. Oznacza to, że po tym okresie utrzymują minimum 80% swojej mocy pierwotnej.

Instalacja fotowoltaiczna czy warto w nią zainwestować? 3
Instalacja fotowoltaiczna

W związku z tym, że rynek fotowoltaiki rośnie bardzo szybko, na rynku pojawia się wiele sezonowych firm, które importują tani towar z dalekiego wschodu. Jeśli inwestorowi zależy na długoletniej, niezawodnej pracy instalacji oraz bezpieczeństwie serwisowym, lepiej wybrać firmę z ugruntowaną pozycją, działającą na rynku od kilku lat.

Cieszy także stały spadek cen montażu paneli fotowoltaicznych. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej jeszcze w 2010 roku za montaż wspomnianej instalacji o mocy 4 kW, zapłacilibyśmy aż 60 tysięcy złotych. Nawet pandemia COVID-19 nie zatrzymała rozwoju tego rynku i eksperci prognozują, że energia słoneczna w najbliższych lata będzie jeszcze tańsza.

Czytaj także

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu

Ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here