Jak przygotować dom na zimę i uniknąć przykrych niespodzianek?

0
462
Jak przygotować dom na zimę

Dni coraz krótsze, pogoda w kratkę – oto nadeszła jesień. Warto powoli pomyśleć jak przygotować dom na zimę aby bezawaryjnie i oszczędnie przetrwać zbliżającą się mroźną porę roku.

W tym roku pogoda jest wyjątkowo kapryśna, nie wiemy zatem kiedy pojawią się pierwsze przymrozki. Jednym z podstawowych elementów, o który warto zadbać przed nadejściem zimy, jest odpowiednia termomodernizacja naszego domu. Pozwala ona nie tylko zaoszczędzić w dłuższej perspektywie całkiem sporą sumę pieniędzy, ale także jest przyjazna dla środowiska. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jak przygotować dom na zimę
Jak przygotować dom na zimę

Dom to azyl – zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny

Przed nadejście pierwszych opadów śniegów warto sprawdzić stan naszego dachu. Nawet najmniejsza nieszczelność dachu może doprowadzić do zalania strychu, a nawet do katastrofy budowlanej. Nie bagatelizujmy zatem najmniejszych nieszczelności i nie wahajmy się wezwać fachowca. Sprawdzając stan dachu, warto zadbać także o wyczyszczenie rynien. Niedrożne rynny tracą zdolność prawidłowego odprowadzania wód opadowych, w rezultacie woda leje się po murach, niszcząc elewację.

Jak przygotować dom na zimę
Jak przygotować dom na zimę

Kolejnym etapem letniego przeglądu naszego domu powinno być sprawdzenie drożności kominów. W tej kwestii najlepiej zdać się na doświadczenie kominiarza, który nie tylko sprawdzi, czy w kominie nie ma ptasiego gniazda, ale także wyczyści go z sadzy i oceni jego stan. Pamiętajmy również o regularnym przeglądzie kotła grzewczego. Wyczyszczenie pieca, odpowietrzenie koloryferów czy uzupełnienie ilości wody w instalacji to absolutna podstawa. Dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich kontrolujmy regularnie czystość kratek wentylacyjnych.

Zadbaj o termoizolacje

Szczelne okna to absolutna podstawa, jeśli chcemy cieszyć się w sezonie jesienno-zimowym odpowiednią temperaturą w mieszkaniu. Pamiętajmy o myciu i konserwowaniu uszczelek. W przypadku, gdy nasze okna są nieszczelne, konieczna może okazać się ich regulacja. Jeśli nie posiadamy narzędzi lub umiejętności niezbędnych do przeprowadzenia korekcji szczelności okien, możemy wezwać fachowca, który podczas jednej wizyty uszczelni nasze okna. Pamiętajmy jednak, aby zimą regularnie wietrzyć mieszkanie i nie zasłaniać nawiewników, gdyż nie tylko poprawiają one cyrkulację powietrza, ale także minimalizują ryzyko zaczadzenia się w przypadku niedrożnej instalacji. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, koniecznie zwróćmy uwagę na ocieplenie dachu i elewacji. Im lepiej wyizolowany nasz dom, tym niższe rachunki za ogrzewanie płacimy zimą.

Jak przygotować dom na zimę
Jak przygotować dom na zimę

Przygotuj ogród na zimę

Ostatnim etapem przygotowań do zimy będzie uporządkowanie ogrodu. Z tym na szczęście możemy poczekać do końca września. Pamiętajmy, aby zamknąć zewnętrzne ujęcia wody, pochować wszelkie narzędzia, wyczyścić grill czy zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Pod koniec października powinniśmy również wykonać ostatnie koszenie trawy. Pamiętajmy również o regularnym grabieniu liści, gdyż ich pozostawienie pod śniegiem grozi uszkodzeniem trawnika. Dobrze jednak pozostawić niewielki stos liści dla jeżyków.

Jak przygotować dom na zimę
Jak przygotować dom na zimę

Czytaj także:

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here