Proste sposoby – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania w bloku

0
514
jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania

Jest wiele sposób na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania w bloku. Należy się jednak nad niektórymi poważnie zastanowić, bo jak to się mówi – chytry dwa razy traci.

Kilka tygodni temu Sąd Najwyższy zajął stanowisko co do jednego ze sposobów oszczędzania na ogrzewaniu. Chodziło mianowicie o sprawę, w której właściciel nie dogrzewał mieszkania i nie chciał płacić ustalonej kwoty za ogrzewanie. Sąd stwierdził, że kaloryfer nie jest jedynym źródłem ciepła, za które się płaci i nawet jeśli nasz grzejnik jest zakręcony, ogrzewanie centralne ogrzewa nasze mieszkanie m.in. przez rurki. Jak możemy zatem zaoszczędzić, aby pod koniec sezon grzewczego nie doznać szoku, gdy otrzymamy rachunek wyrównawczy?

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania?

Sprawdź szczelność wszystkich okien

Sprawa choć trywialna to bardzo często zaniedbywana. Nieszczelne okna i źle wyizolowane drzwi mogą odpowiadać za utratę ogromnej ilości ciepła w naszym domu. Podczas kontroli warto sprawdzić nie tylko ramy okienne, ale także parapety, gdyż pod nimi mogły się wytworzyć niewielkie pęknięcia, które wpuszczają sporą ilość zimnego powietrza. Jeśli mieszkamy w blokach, musimy mieć świadomość, że większość grzejników ma wbudowany termostat, który podnosi temperaturę grzejnika, gdy poczuje zimne powietrze.

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania?

Zadbaj o dobrą cyrkulację

Jeśli korzystamy z tradycyjnych grzejników, bardzo ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu. Poza sprawnym działaniem kratek wentylacyjnych w mieszkaniu powinniśmy pamiętać, aby co najmniej raz dziennie porządnie przewietrzyć mieszkanie, np. za pomocą otwarcia okna balkonowego. Kilkuminutowe wietrzenie z szeroko otwartym oknem jest znacznie skuteczniejsze i bardziej ekonomiczne niż lekkie uchylanie okna na kilka godzin. Nie powinniśmy również zakrywać grzejników – czy to szafkami, biurkiem czy łóżkiem, gdyż blokujemy tym samym przepływ ciepłego powietrza w mieszkaniu. Jeśli planujemy remont i nie lubimy często wietrzyć mieszkania – warto rozważyć założenie ogrzewania podłogowego, które działa na zasadzie indukcji i nie wymaga tak sprawnej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Ten typ ogrzewania choć jest droższy w instalacji, to w dłuższej perspektywie możemy tylko skorzystać, zwłaszcza finansowo.

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania?

Nie przegrzewaj mieszkania

To jeden z częstych grzechów, które popełniamy w naszych mieszkaniach. Jeśli jest nam chłodno w mieszkaniu i odkręcamy grzejniki, nie musimy od razu ich odkręcać na całą moc. Znacznie zdrowszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest ustawienie grzejników na 50% swojej mocy. Dzięki temu nie zapłacimy w bloku za wysokie zużycie ogrzewania centralnego, a także stale będziemy mogli cieszyć się komfortem ciepłego mieszkania. W przypadku przegrzania mieszkania bardzo często także wietrzymy mieszkanie, aby je nieco ochłodzić, przez co wpadamy w dość błędne koło, z którego nie ma lepszego wyjścia niż zmniejszenie mocy grzejnika.

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania?

Czytaj także:

Sterowniki centralnego ogrzewania

Cztery sposoby na niższe rachunki za prąd i gaz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here