Sezon grzewczy w pełni – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?

0
297
jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą

Zarówno Polska, jak i inne kraje europejskie zmagają się z wysoką inflacją. Rosnące ceny możemy dostrzec, tankując samochód, robiąc codzienne zakupy spożywcze czy płacąc domowe rachunki. W obawie o wymknięcie nam się budżetu domowego spod kontroli, wielu z nas decyduje się na wprowadzenie oszczędności i ograniczenie potrzeb. Warto zastanowić się, co zrobić aby zapłacić za ogrzewanie mniej. Co radzą eksperci?

Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza

W przypadku gdy nasze mieszkanie wyposażone jest w tradycyjne grzejniki, bardzo ważna dla rozprowadzania ciepła jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Sprawdźmy zatem, czy nasze kratki wentylacyjne są drożne, a ponadto przynajmniej raz dziennie porządnie wietrzmy mieszkanie. Pamiętajmy, że porządne kilkuminutowe wietrzenie jest znacznie efektywniejsze i bardziej ekonomiczne niż lekkie uchylanie okna na kilka godzin.

Postarajmy się również nie zakrywać grzejników meblami. W nieco bardziej komfortowej sytuacji są osoby posiadające ogrzewanie podłogowe. Co prawda, jest ono nieco droższe w instalacji, lecz równomiernie rozprowadza ciepło po mieszkaniu. Jest ono także korzystne dla alergików.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?

Szczelność okien ma znaczenie

Nieszczelne okna i źle wyizolowane drzwi mogą odpowiadać za utratę ogromnej ilości ciepła w naszym domu. Warto zatem przed pierwszymi mrozami przeprowadzić kontrolę ram okiennych czy parapetów. Sprawa ta jest często zaniedbywana, a ma ona ogromne znaczenie dla obniżenia rachunków za ogrzewanie w blokach. Grzejniki w budynkach wielorodzinnych zwykle są wyposażone w termostat czuły na zmiany temperatury. Jeśli grzejnik jest umieszczony tradycyjnie pod oknem, mikro pęknięcia pod parapetem wpuszczają sporą ilość zimnego powietrza wprost na termostat. W rezultacie grzejniki produkują dużo więcej ciepła, niż powinny w normalnej sytuacji.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą – dostosuj temperaturę do swoich potrzeb

Wiele osób naprzemiennie dogrzewa i wietrzy swoje mieszkanie. Jest to rozwiązanie niezdrowe i mało ekonomiczne. Nie ma sensu trzymać grzejników ustawionych na popularną “piątkę”, jeśli w wyniku przegrania domu musimy często otwierać okno. Znacznie lepszym pomysłem jest ustawienie grzejników na 50% swojej mocy. Wówczas mieszkanie nie jest przegrzewane, grzejniki utrzymują stałą temperaturę, a my możemy zapomnieć o ich funkcjonowaniu. W celu zapewniania sobie zdrowego komfortu cieplnego starajmy się zimą utrzymywać temperaturę powietrza w mieszkaniu na poziomie około 21 stopni Celsjusza. Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?

Jak widzimy, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, nie trzeba wiele zmieniać w naszym życiu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego i w najbliższym czasie planujemy remont – dobrym pomysłem jest przejście na nieco bardziej ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Świetnym pomysłem jest montaż pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Taki zestaw jest niezwykle tani w eksploatacji, a przy tym korzystny dla naszego środowiska. Warto porozmawiać na ten temat z lokalnym konsultantem.

Czytaj także:

Jak zapanować nad domowym budżetem? Sposoby na oszczędzanie i kontrolę wydatków

Czym ogrzewać dom, aby było tanio i ekologicznie? W co inwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here