Jak zaoszczędzić wodę przy codziennym użytkowaniu?

0
604
Jak zaoszczędzić wodę

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, ile wody zużywamy każdego dnia. Niektórzy myślą o tym w kontekście ekologicznym, gdyż obecne zmiany klimatyczne mogą sprawić, że nawet w Polsce wody może kiedyś zabraknąć, a ci bardziej oszczędni biorą natomiast pod uwagę względy ekonomiczne. Ważne staje się więc pytanie jak zaoszczędzić wodę?

Jak zaoszczędzić wodę
Jak zaoszczędzić wodę

Nasza świadomość ekologiczna poprawia się z roku na rok. Wiele osób nie chce przyczyniać się do marnowania wody w sytuacji, gdy w niektórych zakątkach świata ludzie cierpią z pragnienia. Inni z kolei biorą pod uwagę aspekt ekonomiczny. Gotując, zmywając, piorąc czy kąpiąc się, zużywamy setki litrów wody dziennie. Opłaty za wodę, jej ogrzanie czy odprowadzanie ścieków z każdym rokiem są coraz wyższe. Ponadto coraz więcej samorządów decyduje się także uzależnić tzw. opłatę za śmieci od zużycia wody. Czy istnieje sposób na ograniczenie zużycia wody przy codziennym użytkowaniu? Czy wymaga to sporych inwestycji?

Perlatory

Pierwszym krokiem w stronę mniejszego zużycia wody, powinien być montaż perlatorów. Już najtańsze modele są w stanie zmniejszyć zużycie wody o 15%. Modele droższe mogą ograniczyć wypływ wody o nawet 60%. Zwykle montuje się je w bateriach umywalkowych oraz zlewach kuchennych, choć coraz częściej możemy spotkać także modele prysznicowe. Jak działają perlatory? Służą one do napowietrzania wody, które leci z naszych kranów, co zarazem zwiększa jej objętość. Dzięki temu możemy stale ograniczyć przepływ wody, przy jednoczesnym braku odczucia tego w jej ciśnieniu. Perlatory niosą za sobą wiele korzyści. Nie tylko możemy znacząco obniżyć zużycia wody, ale także mniej gazu lub energii elektrycznej zużyjemy na jej podgrzanie, nie mówiąc już o kosztach odprowadzania ścieków. Perlatory to prawdziwy “must-have” dla każdego, kto lubi oszczędzać i żyć ekologicznie.

Jak zaoszczędzić wodę
Jak zaoszczędzić wodę

Spłuczka na dwa przyciski

Dziesiątki, a czasem nawet i setki litrów wody spuszczamy w naszych toaletach. Współcześnie na rynku dostępne są zawory, które pozwalają znacząco ograniczyć zużycie wody. Dzięki dwóm przyciskom spłuczki możemy zdecydować czy chcemy opróżnić cały rezerwuar wody, czy tylko połowę. W przypadku częstszej potrzeby pół zbiornika spokojnie wystarczy, aby utrzymać toaletę w czystości. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina może na takim rozwiązaniu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt metrów sześciennych wody rocznie!

Jak zaoszczędzić wodę
Jak zaoszczędzić wodę

Zmywarka

Niegdyś symbol luksusu, dziś dostępna w większości elektro-marketów za kwotę około tysiąca złotych. W zależności od modelu, na który się zdecydujemy, na jeden cykl zmywania zużywa od 7 do 15 litrów wody. To znacznie mniej niż w przypadku tradycyjnego, ręcznego mycia naczyń. Zmywarka to także ogromny komfort dla domowników. Załadowanie i opróżnianie zmywarki zabiera znacznie mniej czasu niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego zmywania. Do tego, większość modeli jest tak prosta w obsłudze, że każdy sobie poradzi z jej obsługą!

Jak zaoszczędzić wodę
Jak zaoszczędzić wodę

Te trzy inwestycje to prawdziwe kamienie milowe na drodze do znacznego ograniczenia zużycia wody w codziennym życiu. Oszczędność ta ma charakter nie tylko ekologiczny, ale ekonomiczny. Przede wszystkim warto pomyśleć o zakupie perlatorów, gdyż już za kilkadziesiąt złotych, możemy znacząco obniżyć rachunki w swoim domu. Z biegiem czasu i w miarę możliwości finansowych możemy modernizować nasze sprzęty, aby były zużycie mediów było coraz bardziej efektywne.

Czytaj także:

Program Czyste Powietrze – dla kogo dotacje w 2021?

Ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki. Jak zainwestować w ekologiczne źródło energii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here