Jak zapanować nad domowym budżetem? Sposoby na oszczędzanie i kontrolę wydatków

0
250
Jak_zapanowac_nad_domowym_budzetem?

Zastanawiasz się jak zapanować nad domowym budżetem i gdzie się rozchodzą Twoje pieniądze? Stare przysłowie mówi, że człowiek biedny ceni sobie każdą złotówkę, bogaty natomiast każdy grosz. To właśnie dlatego w budowaniu osobistego majątku tak ważne jest oszczędzanie. Powiedzenie to ma szczególne znaczenie w dzisiejszych, konsumpcyjnych czasach, gdy na każdym kroku jesteśmy bombardowani przeróżnymi przekazami marketingowymi. Czy istnieje możliwość oszczędzania bez szczególnych wyrzeczeń?

Warto pamiętać, że oszczędzanie nie musi być trudne. Nie ma nic złego w sprawieniu sobie czy bliskim okazyjnej przyjemności. Pracujemy przecież po to, aby dobrze żyć, a nie żyjemy, aby dobrze pracować. Jeśli jednak nie panujemy nad swoimi nawykami zakupowymi, możemy doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko nie odłożymy ani grosza, ale także zacznie nam brakować pieniędzy w skali miesiąca.

Jak zapanować nad domowym budżetem
Jak zapanować nad domowym budżetem?

Jak zapanować nad domowym budżetem – kontroluj stałe wydatki

W pierwszej kolejności powinniśmy przejrzeć swoją listę stałych wydatków. W końcu to na rachunki przeznaczymy znaczną część zarobionych pieniędzy. Czy korzystamy z usług dostawcy prądu i gazu oferującego najlepsze warunki? Czy do codziennej pracy i rozrywki faktycznie potrzebny nam jest największy dostępny pakiet internetu? Warto przejrzeć oferty wszystkich usług telekomunikacyjnych i wybrać to, co najbardziej potrzebujemy. Zdarza się bowiem, że pod wpływem chwili decydujemy się na pełen pakiet telewizji satelitarnej czy wysoki abonament w sieci telefonii komórkowej, a później nie wykorzystujemy nawet połowę oferowanych nam możliwości. Takie działanie to wyrzucanie pieniędzy w błoto.  Wielu operatorów oferuje usługi telekomunikacyjne w pakietach o wartości 25-35 złotych bez wiążących, wieloletnich umów. Zweryfikowanie listy stałych wydatków może nam pomóc obniżyć stałe wydatki nawet o kilkaset złotych miesięczne. Będzie to miało szczególne znaczenie w przypadku, gdybyśmy pewnego dnia popadli w finansowe kłopoty, np. w wyniku utraty pracy.

Jak zapanować nad domowym budżetem
Jak zapanować nad domowym budżetem?

Podziel budżet na pięć części

Kolejnym ważnym krokiem, który pomoże zapanować nam nad domowym budżetem, jest przemyślany podział wydatków. W idealnej sytuacji na podstawowe wydatki, takie jak rachunki, czynsz, jedzenie czy bilet komunikacji miejskiej lub utrzymanie samochodu, powinniśmy przeznaczać maksymalnie 50% swoich przychodów. Kolejne 15% przychodów warto zostawić na nieprzewidziane wydatki domowe. Zawsze jeden z domowników może się przecież pochorować albo coś będzie wymagało szybkiej naprawy. Pieniądze, których nie wydamy z tej puli, możemy przeznaczyć na rodzinny wyjazd. Następnie po 10% naszych dochodów powinniśmy przeznaczyć na przyjemności i żelazne oszczędności, które pozwolą nam uzbierać poduszkę finansową w wysokości 6-krotności naszych podstawowych miesięcznych wydatków.

Jak zapanować nad domowym budżetem
Jak zapanować nad domowym budżetem?

Gdy już uda nam się uzbierać wspomnianą poduszkę – zaoszczędzone pieniądze możemy zacząć inwestować. Ostatnie 15% najlepiej przeznaczyć na samorozwój – książki, kursy, szkolenia, który w dłuższej perspektywie pozwolą nam zwiększyć nasze kwalifikacje zawodowe. Oszczędzanie nie musi być trudne. Wystarczy kilka prostych sztuczek i nawet sami nie zauważymy, kiedy uda nam się zaoszczędzić pierwsze pieniądze. Po co marnować środki na zbędne produkty i usługi, skoro możemy je przeznaczyć na to, co naprawdę kochamy? Wybór należy do nas.

Czytaj także:

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Co radzą eksperci?

4 sposoby na niższe rachunki za prąd i gaz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here