Kuchnia – serce każdego domu. O czym warto pamiętać urządzając nową kuchnię?

0
465
kuchnia

Niezależnie od tego, czy posiadamy kuchnię w formie osobnego pomieszczenia, czy jest to aneks w nowoczesnym salonie, przygotowując jej projekt, warto pamiętać o kilku niezwykle ważnych elementach. Pamiętajmy, że dobrze przemyślana kuchnia powinna być wszechstronna i skrojona do naszych potrzeb. Jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, nawet jeśli tylko sporadycznie gotujemy. Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię w nowym mieszkaniu?

Ergonomia nowoczesnej kuchni

Rozplanowując zabudowę kuchenną, pamiętajmy, aby projekt obejmował możliwie jak największą liczbę szafek, szuflad i półek. Nie ma nic gorszego niż zagracona kuchnia, zwłaszcza w przypadku mieszkań o małych metrażach. Aneks kuchenny wydaje się wówczas wiecznie brudny i permanentny nieporządek, może skutecznie zniechęcić do gotowania nawet największego amatora kulinariów.

kuchnia
Aranżacja kuchni

Pamiętajmy, że będziemy potrzebować dużej szafki na garnki i patelnie, a także pojemnej, najlepiej wysuwanej półki na przyprawy i artykuły sypkie. Nie zapomnijmy również o miejscu na talerze i zastawę obiadową. Przyda się także kilka szuflad na sztućce i drobne artykuły. Ułożenie mebli dostosujmy do naszych przyzwyczajeń i stylu gotowania. Ważne, aby w kuchni znalazł się duży blat, gniazdka elektryczne i przestronny zlewozmywak.

kuchnia
Aranżacja kuchni

Zadbaj o odpowiednie sprzęty

Remont kuchni wykonuje się raz na kilka lat. Warto zatem poświęcić nieco uwagi na zakup niezbędnych urządzeń AGD. Jeśli jesteśmy świeżo upieczonym małżeństwem i mamy w planach potomstwo – wybierzmy większą lodówkę, która ułatwi gromadzenie zapasów. Pierwsze tygodnie po porodzie nie są dla rodziców najłatwiejsze i dobrze się na ten moment dobrze przygotować. Ważny jest także zakup i montaż wysokiej jakości zmywarki. Wybierając ją, postawmy na modele rekomendowane jako najbardziej ekonomiczne i ekologiczne. Pamiętajmy, że chytry dwa razy traci i kupując tanią, używaną zmywarkę, możemy się narazić w niedługim czasie na spore koszty.

kuchnia
Aranżacja kuchni

Poza lodówką i zmywarką warto rozważyć zakup ekspresu do kawy, tostera, czajnika elektrycznego czy robota kuchennego. Nie zapomnijmy także o porządnym okapie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku salonów z aneksem kuchennym. Nie chcemy przecież, aby podczas towarzyskich spotkań drażniły gości zapachy z naszej kuchni.

Nadaj kuchni niepowtarzalnego charakteru

Planując remont kuchni, nie zapomnijmy również o doborze odpowiednich płytek i paneli na ścianę i podłogę. Jeśli poszukujemy materiału, który dobrze imituje drewno czy kamień, świetnym wyborem będzie wybór posadzek winylowych. Panele winylowe dzięki bardzo dobrym parametrom przenikalności cieplnej sprawdzają się idealnie w przypadku podłogowego ogrzewania, a ponadto posiadają wysoką tolerancję na wilgoć. Na ścianach oprócz tradycyjnych kafelek, możemy użyć spieków kwarcowych, które są nie tylko piękne – ale i wytrzymałe.

kuchnia
Aranżacja kuchni

Czytaj także:

Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jakie meble kuchenne wybrać?

Funkcjonalna kuchnia – co powinno się w niej znaleźć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here