Kupno mieszkania – na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

0
663

Zakup nieruchomości to jedna z najtrudniejszych czynności, z jakimi przychodzi nam się mierzyć w całym swoim życiu. Zwykle, jeśli decydujemy się na kupno mieszkania, robimy to na podstawie kredytu hipotecznego lub oszczędności całego życia. Warto więc być ostrożnym, bo możemy stracić naprawdę dużo pieniędzy i defacto, możemy stracić swoją życiową szansę na udane życie. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup mieszkania? Co jest najważniejsze w przypadku wyboru mieszkania z rynku pierwotnego, a co z wtórnego?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, warto zainteresować się przeszłością dewelopera, który oferuje nam mieszkanie. Chodzi przede wszystkim o poprzednie realizacje – warto wiedzieć, jaką cieszą się opinią i w jakim są stanie. Nie zaszkodzi także w internecie poszukać informacji na temat ewentualnych procesów. Jeśli projekt bloku nam się podoba, a deweloper ma dobre opinie, w następnej kolejności powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą gruntu, aby upewnić się, że deweloper na pewno ma prawa do ziemi, na której buduje, gdyż zdarzały się w Polsce samowole budowlane, z którymi później był problem.

Kupno mieszkania - na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? 1
Kupno mieszkania
Foto: Pixabay

Skoro już mamy pewność, że deweloper jest “czysty”, powinniśmy sprawdzić lokalizację i infrastrukturę wokół planowanego budynku. Czy blok dysponuje odpowiednią ilość miejsc parkingowych? Czy jest bezproblemowy dojazd do budynku? Czy w pobliżu znajdują się szkoły, przychodnie, sklepy, poczta, obiekty sportowe? Pamiętajmy! Zakup mieszkania to zwykle inwestycja na wiele lat i nawet jeśli będziemy mieli piękne mieszkanie, ale budynek będzie fatalnie skomunikowany i wokół nie będzie miał żadnych usług – prędzej czy później będziemy musieli się wyprowadzić, bo życie w takim otoczeniu będzie zbyt uciążliwie. To szczególnie bolączka wielkich, nowych osiedli budowanych na peryferiach największych polskich miast.

Jeśli kupujemy mieszkanie w już gotowym budynku, zwróćmy uwagę na jakość wykonania wykończenia. W jakim stanie są drzwi i okna? Czy ściany są proste i niepopękane? W jakim stanie jest instalacja elektryczna. Zwłaszcza przy dzisiejszych cenach trzeba być szczególnie ostrożnych. Skoro inwestujemy w mieszkanie fortunę – powinno być ona jak najwyższych standardów.

Kupno mieszkania - na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? 2
Kupno mieszkania
Foto: Pixabay

Kupno mieszkania na rynku wtórnym

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, powinniśmy zacząć od przeglądu prawnego mieszkania. Musimy się dowiedzieć, kto w księdze wieczystej figuruje, jako właściciel, czy na mieszkaniu nie figuruje hipoteka, a także czy nikt tam nie jest zameldowany, lub obecnie nie wynajmuje tego mieszkania. Szczególnie ryzykowne są mieszkania z licytacji komorniczych, na których zdarzało się, że lokum było zlicytowane wraz z lokatorem.

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, zwróćmy uwagę na okolice i sąsiadów. Jeśli w naszej klatce mieszkają sami spokojni emeryci, a my mamy dwójkę szalonych dzieciaków, możemy się przygotować na tyradę z sąsiadami. Dobrze, aby mniej więcej wpasowywać się w otoczenie i grupę wiekową.

Kupno mieszkania - na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? 3
Kupno mieszkania
Foto: Pixabay

Ważny jest także techniczny stan pomieszczeń, takich jak komórka lokatorka, wózkarnia, suszarnia czy piwnica. Na koniec należy sprawdzić, gdzie znajdują się liczniki mediów, dowiedzieć się, kiedy był przeprowadzany ostatni remont, a także sprawdzić stan wszelkich instalacji. Wykrycie każdej usterki na pewno pomoże w negocjacji cenowych, co będzie szczególnie ważne, gdy i tak planuje generalny remont nowego mieszkania.

Nieważne czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego zachowajmy od początku do końca szczególną ostrożność. Na rynku roi się od oszustów czyhających na nasze pieniądze, nie dajmy się oszukać już na pierwszym etapie negocjacji.

Czytaj także:

Zakup mieszkania przez młodych

Kupujemy dom. Najważniejsze cechy dobrego domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here