7 godzin prawidłowego snu – wybieramy materac do sypialni.

0
529

Higiena snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Niejednokrotnie badania naukowe udowodniały, że osoby, które mało śpią, są znacznie bardziej narażone na ryzyko przedwczesnego zgonu od tych osób, które śpią co najmniej 7 godzin. Jednym z niezwykle ważnych elementów higieny snu jest odpowiedni materac do sypialni. Jakie są rodzaje tych materaców? Czym się kierować podczas zakupów, aby mógł nam służyć on przez wiele lat i korzystnie wpływać na nasze zdrowie?

Materac do sypialni – o czym warto pamiętać

Wybierając odpowiedni materac myślimy przede wszystkim o wygodzie. Kładąc się na nim musimy mieć poczucie komfortu, relaksu i przyjemnego wypoczynku. Nie zapominajmy jednak o naszym kręgosłupie. Przy wyborze materaca trzeba upewnić się, że zapewni on optymalne podparcie pleców. Może to mieć wpływ na pojawienie się ewentualnych dolegliwości w przyszłości.

Aby materac zapewnił należytą jakość, higienę i ochronę twojego zdrowia trzeba również zwróć uwagę na sposób wykonania materaca, bo nie tylko na nim śpimy i odpoczywamy, ale także oglądamy TV, czytamy, a czasem nawet jemy. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu jak jest on chroniony przed rozwojem mikroorganizmów. A co z ceną? Koszt materaca nie powinien być jedynym kryterium wyboru, przecież będzie nam służył przez długie lata. Dzisiaj można kupić materac najwyższej jakości za rozsądne pieniądze.

7 godzin prawidłowego snu - wybieramy materac do sypialni. 1
Materac do sypialni
Fot.: Pixabay

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe są najczęściej kupowanymi materacami na świecie. Szacuje się, że 2/3 wszystkich modeli, które są sprzedawane – to właśnie te sprężynowe. Zbudowane są one ze specjalnych, połączonych ze sobą sprężyn, które uginają się pod wpływem naszej wagi. Współcześnie między materiałem a sprężynami znajduje się warstwa ochronna wykonana z włókna kokosowego lub końskiego włosia, gdyż dawniej zdarzało się, że sprężyny przebijały tapicerkę, przez co konsument częściej musiał wymieniać materac na nowy. Jest to najbardziej ekonomiczny model spośród wszystkich materacy dostępnych na rynku. Nie jest to jednak dobry wybór dla osób, które lubią spać na miękkich łóżkach. Nie dopasowuje się też on tak dobrze do ciała, jak inne modele.

7 godzin prawidłowego snu - wybieramy materac do sypialni. 2
Materac do sypialni
Fot.: Flickr

Materace kieszonkowe

Model ten jest bardziej zaawansowanym rodzajem materaca sprężynowego. W tym przypadku sprężyny są schowane w specjalnych kieszonkach, dzięki czemu lepiej dopasowują się do ciała śpiącego, gdyż każda sprężyna pracuje indywidualnie. To dobre rozwiązanie do łóżek małżeńskich, gdyż zmiana pozycji snu partnera, nie wpływa na nasz komfort snu. Są one jednak dość drogie w porównaniu do klasycznych materacy sprężynowych i wiele osób woli dopłacić wówczas do jeszcze lepszej jakości materaca piankowego. Przy wyborze tego materaca powinniśmy zwrócić uwagę także na rodzaj obłożenia sprężyn. Wykorzystanie pianek lateksowych czy maty kokosowej jeszcze pozytywniej wpływa na komfort snu.

7 godzin prawidłowego snu - wybieramy materac do sypialni. 3
Materac do sypialni

Materace piankowe

W zależności od stosowanych materiałów materace piankowe różnią się od siebie elastycznością i twardością. Producenci najczęściej wykorzystują do produkcji tychże materacy pianki wysokoelastyczne lub termoelastyczne. Te pierwsze dobrze dopasowują się do ciała i są bardzo wygodne, a ponadto nie absorbują potu. Pianka termoelastyczna z kolei miękkie pod wpływem ciepła i idealnie dopasowuje się do budowy ciała, reagując na każdy cielesny nacisk. Dzięki temu, że materace te są tak elastyczne, pozwalają one odpocząć naszym mięśniom znacznie bardziej niż w przypadku materacy sprężynowych. 

Największą wadą materacy piankowych jest ich cena – są one najdroższe ze wszystkich modeli i wielu osobom może być szkoda pieniędzy na inwestycje tego typu. Choć są one znacznie wygodniejsze od modeli sprężynowych, to zwykle mają one krótszą gwarancję, gdyż pianka się szybciej odkształca od sprężyn. Musimy zatem zdecydować, czy bardziej zależy nam na oszczędnościach, czy na wygodzie i komforcie zdrowego snu.

Ze względów higienicznych – materac powinniśmy wymieniać nie rzadziej niż raz na 10 lat. Nawet jeśli sprężyny dalej są elastyczne, a sami go regularnie czyścimy – po takim czasie zawiera on w sobie mnóstwo kurzu, bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów. Jeśli chcemy, aby materiał nam długo służył, warto go także co jakiś czas odwracać, aby mógł on pracować równomiernie po obu stronach.

Czytaj także: Sofa – centrum relaksu i wypoczynku w każdym salonie

Wykładzina dywanowa do sypialni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here