Jak przygotować mieszkanie na nadejście dziecka?

0
691
Nadejście dziecka

Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze ogromne wydarzenie dla wszystkich domowników, a oczekiwanie na nadejście dziecka to wyjątkowy i bardzo przyjemny czas. Jednak nim nasza pociecha przyjdzie jednak na świat, musimy się na to dobrze przygotować, nie tylko pod względem psychicznym, ale także mieszkalnym. O jakich rozwiązaniach warto pomyśleć, gdy przygotowujemy mieszkanie na nadejście dziecka?

nadejście dziecka
Pokój na nadejście dziecka

Czystość i porządek

Noworodek nim nabierze odporności, jest bardzo podatny na wszelkie bakterie i wirusy. To właśnie dlatego warto przed narodzinami potomka dokładnie wysprzątać swoje mieszkanie, eliminując z niego przy okazji wszystkie zbędne przedmioty. To dobry moment na pozbycie się paru “przydasiów”. Nawet jeśli nie będą one stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla naszego malca, odkurzanie wszystkich bibelotów będzie nam zabierało dodatkowy czas, które moglibyśmy przeznaczyć na chwilę odpoczynku. Opieka nad noworodkiem to naprawdę ciężka praca, warto więc pomyśleć, jak ułatwić sobie wszelkie towarzyszące temu procesy.

Dobrym pomysłem jest również zakup oczyszczacza powietrza. Niestety, jakość tego, czym oddychamy, nie jest najlepsza, zwłaszcza zimą. Warto zadbać, aby nasze maleństwo w swoich najważniejszych chwilach rozwoju, dorastało w jak najlepszych warunkach. Takie rozwiązanie pomoże nam także uniknąć wielu chorób układu oddechowego wywoływanych przez zanieczyszczenia i drobnoustroje.

nadejście dziecka
Pokój na nadejście dziecka

Zaaranżuj mieszkanie pod maleństwo

Im więcej rzeczy ogarniemy teraz, tym o mniej tematów będziemy musieli się martwić, gdy nasze dziecko już zamieszka z nami. Już na etapie ciąży warto pomyśleć o zaprojektowaniu pokoju lub kącika w naszej sypialni dla dziecka. Dzięki temu wszystkie śpioszki, ubranka i zabawkami będziemy mieli pod ręką. Dobrym pomysłem jest także zakupienie zawczasu gumowych osłonek na kanty mebli czy blokady do szafek i szuflad. Dzieci rozwijają się naprawdę szybko i nim się obejrzymy, nasza pociecha będzie już raczkować. Jeśli jesteśmy właścicielami piętrowego domu, warto również pomyśleć o dodatkowej barierce zabezpieczającej schody.

nadejście dziecka
Pokój na nadejście dziecka

 Przygotuj zapasy na nadejście dziecka

W pierwszych tygodniach życia dziecka, szczególnie warto żyć zasadą “przezorny zawsze ubezpieczony”.  Na kilka tygodni przed porodem przygotujmy zapasy pampersów, pajacyków, pieluch tetrowych czy przedmiotów niezbędnych do karmienia i mycia dziecka. W przypadku ubranek naprawdę nie ma co wybrzydzać. Dziecko wymaga przebrania nawet kilka razy dziennie i czystych pajacyków, nawet tych niekoniecznie ładnych – nigdy za wiele. Dobrze także przygotować awaryjną spiżarnię półproduktów, które pomogą nam naprędce przygotować obiad między obowiązkami.

Mawiają, że choć człowiek nigdy nie jest odpowiednio przygotowany na nadejście pierwszego dziecka, warto próbować. Nawet małe rozwiązania wprowadzone w naszym domu na etapie ciąży mogą okazać się bezcenną pomocą w pierwszych tygodniach po narodzinach maleństwa. Z pewnością i tak nie przewidzimy wszystkiego, ale im więcej rzeczy przygotujemy teraz, tym więcej czasu będziemy mogli przeznaczyć na pielęgnację i troskę o swoje dziecko.

Czytaj także: Pokój dla dziecka – pomysły na kreatywne urządzenie pomieszczenia dla najmłodszych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here