Nakrycia i dekoracje stołu na każdą okazję

0
512

W każdym domu powinien być stół. Nie ma stołu nie ma domu, jest tylko mieszkanie. Dla rodziny stół jest przestrzenią spotkań przy posiłkach, które na co dzień bywają jedyną okazją do spędzenia wspólnie choćby kilku chwil.

Nakrycia i dekoracje stołu

W świąteczne dni, podczas rodzinnych uroczystości właśnie do stołu zapraszamy naszych gości: przyjaciół, krewnych, czy sąsiadów. Aby w pełni cieszyć się chwilami spędzanymi w gronie bliskich ważne jest nie tylko to, jakie dania zostaną przygotowane, ale również to, jak będą one podane, dlatego tak ważne są odpowiednie nakrycia i dekoracje stołu.

Obrus i zastawa

Każda okazja wymaga odpowiedniej oprawy. Podczas uroczystej kolacji do nakrycia i dekoracji stołu warto użyć eleganckiego obrusu, który nie musi być koniecznie biały. Beżowy obrus z motywem szarotki jest świetnym rozwiązaniem. Warto, aby odświętny obrus charakteryzowała wysoka jakość bawełny i oryginalny wzór, który podkreśli charakter spotkania. Ponadto taki obrus może nam służyć latami, ponieważ dobry materiał lepiej przyjmie walkę z trudnymi plamami.

W trakcie posiłków bardzo ważny jest także komfort gości. Na drewnianych krzesłach, warto umieścić siedziska. Kolorowe poduszki powinny komponować się z wykorzystanym obrusem czy bieżnikami, a podczas oficjalnych spotkań czy dużych przyjęć doskonale sprawdzą się sukienki na krzesła.

W jadalni nie może zabraknąć pełnego kompletu zastawy stołowej. Należy zadbać o to, aby w domowym serwisie znalazły się deserowe talerzyki, talerze na zupę i drugie danie, a także filiżanki.

Na specjalne okazje warto natomiast wykorzystać wyjątkową zastawę. Eleganckie patery, od piętrowych po pojedyncze ze szklanymi kloszami, które łączą w sobie funkcjonalność i styl są jednocześnie funkcjonalne jak i użyteczne. Ozdobne patery upiększają stół, są także bardzo przydatne w trakcie przyjęć. Można w nich fantazyjnie ułożyć owoce tak, by stworzyć ciekawą i oryginalną kompozycję. Będą także doskonałą podstawką na ciasta lub inne słodycze. Każdy gość poczuje się wyjątkowo, kiedy podczas naszej kolacji będzie korzystać z przepięknych talerzy.

Nakrycia i dekoracje stołu na każdą okazję 1
Nakrycia i dekoracje stołu
Foto: Pixabay

Dla podkreślenia uroczystego charakteru spotkania można pozwolić sobie na użycie niespotykanych drobiazgów, na przykład pokrytego brązem serwetnika Veronese z secesyjną figurą kobiety. Można także wykorzystać obrączki na serwetki, by dodać im eleganckiego charakteru.

Ciekawym pomysłem będzie zaserwowanie gościom aromatycznej herbaty prosto z eleganckiego czajnika, zaś wszystkie zimne napoje można przelać do dzbanków. Te elementy doskonale podkreślą uroczyste nakrycie stołu, ale sprawdzą się także podczas codziennych posiłków – dodadzą im wyjątkowego charakteru.

Naczynia na gorącą herbatę czy kawę są niezbędne o każdej porze roku. Dobrze zadbać o skompletowanie kilku identycznych kubków, które będzie można wykorzystać w trakcie kolejnych spotkań z przyjaciółmi.

Ozdobnymi i praktycznymi dodatkami na stół okazują się także cukiernica oraz mlecznik. Goście będą mogli samodzielnie posłodzić herbatę lub dodać odrobinę mleka do kawy. Idealnie będzie, dopasować cukiernicę i mlecznik do kompletu obiadowego tak, aby całość doskonale prezentowała się na jadalnianym stole.
Piękne i duże tace z uchwytami to doskonały i wygodny przedmiot, dzięki któremu można obsłużyć wszystkich gości jednocześnie.

Nakrycia i dekoracje stołu na każdą okazję 2
Nakrycia i dekoracje stołu
Foto: Pixabay

Romantyczne chwile we dwoje

Planującym kolację z ukochaną osobą zależy na romantycznym na stroju. Nic nie pomaga w jego osiągnięciu tak, jak blask świec. Warto postarać się, aby sam stylizowany na stary świecznik stanowił ozdobę. Sklepy z artykułami dekoracyjnymi posiadają w swojej sprzedaży świeczniki, których podstawę stanowią figury stylizowane na barok, secesję czy art deco. Zamiast tradycyjnej formy świecznika można wybrać także lampiony, które można zarówno postawić jak i powiesić. Podczas takiej kolacji nie powinno zabraknąć też kwiatów. A skoro kwiaty, musi być i wazon. Dla lubiących rzeczy użyteczne i ładne zarazem można wybrać wazon w stylu empire lub secesyjnym. Kiedy kwiaty zwiędną, on nadal będzie zdobił wnętrze.

Nakrycia i dekoracje stołu na każdą okazję 3
Nakrycia i dekoracje stołu
Foto: Pixabay

Celebrowanie każdej wspólnej chwili

Jak już zostało powiedziane, stół jest przede wszystkim podstawowym meblem obecnym we wspólnym, codziennym funkcjonowaniu rodziny. Warto zadbać, aby te pozornie zwykłe chwile nie straciły na wadze. Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku uroczystości w szerokim gronie, czy spotkań z przyjaciółmi istotny jest nastrój, który budują dodatki, ale również akcesoria, których niebanalna forma i oryginalny styl pomoże nam stale przypominać sobie, że czas spędzony w gronie najbliższych jest zawsze ważny.

Nakrycia i dekoracje stołu na każdą okazję 4
Nakrycia i dekoracje stołu
Foto: Pixabay

Czytaj także:

Domowe drobiazgi, czyli jak zorganizować dla nich miejsce i utrzymać porządek

10 grzechów w urządzaniu wnętrz, czyli jak nie urządzać domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here