4 sposoby na niższe rachunki za prąd i gaz

0
512
niższe rachunki za prąd i gaz

Niższe rachunki za prąd i gaz to ostatnio bardzo pożądana kwestia w każdej firmie i gospodarstwie domowym. Galopujące podwyżki cen skłaniają nas do coraz większych oszczędności. Nic dziwnego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził kolejną już podwyżkę opłat za gaz w tym roku. Zmiana taryfy oznacza wzrost cen gazu o 7,4 % – wszystko przez braki tego surowca na rynku. Do jeszcze większych podwyżek szykują się firmy energetyczne. Jak możemy ograniczyć zużycie mediów w naszych gospodarstwach domowych?

Niższe rachunki za prąd i gaz
Niższe rachunki za prąd i gaz

1. Wymień oświetlenie na energooszczędne

Jeszcze kilka lat temu energooszczędne żarówki kojarzyły się z bardzo wysokimi cenami i Polacy niechętnie decydowali się na wymianę tradycyjnego oświetlenia na nowe. Na szczęście, te czasy są już za nami i energooszczędne żarówki w korzystnych cenach są dostępne nawet w marketach i sklepach wielobranżowych.  Według ogólnodostępnych badań żarówki energooszczędne zużywają nawet 70% mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki. Im więcej mamy żarówek w naszym domu, tym bardziej opłacalna będzie ich wymiana – zwłaszcza w przypadku, jeśli potrzebujemy oświetlenia o dużej mocy.

Niższe rachunki za prąd i gaz
Niższe rachunki za prąd i gaz

2. Włączaj tylko zapełnioną pralkę i zmywarkę

Nowoczesne pralki i zmywarki pomagają nam zaoszczędzić prąd i wodę – wszystko dzięki coraz bardziej restrykcyjnym wymaganiom rynkowym i prawnym. Ma to jednak sens tylko w przypadku, gdy decydujemy się włączać zapełnione urządzenia. Minimalizujemy w ten sposób liczbę cykli, a dzięki wykorzystaniu ekologicznego programu obniżamy zużycie mediów. Szacuje się, że zmywanie ręczne wymaga aż 8 razy więcej wody niż przy wykorzystaniu zmywarki. Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać urządzeń w trybie “stand by”, który od lat uznawany jest za cichego złodzieja energii. 

Niższe rachunki za prąd i gaz
Niższe rachunki za prąd i gaz

3. Postaw na fotowoltaikę i pompy ciepła

Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na dachu lub w ogrodzie zamontować panele fotowoltaiczne. Dzięki licznym rządowym i samorządowym dotacjom okres zwrotu inwestycji wynosi zaledwie 6-7 lat. Po tym czasie możemy cieszyć się niemal całkowicie bezpłatną energią elektryczną, zwłaszcza w sezonie letnim. Poza dotacjami typu “Twój Prąd” montaż paneli fotowoltaicznych możemy odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, rozliczając podatek PIT. Jeśli planujesz większy remont, warto pomyśleć również o montażu pompy ciepła. Jest to jedna z najbardziej ekologicznym i ekonomicznych, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, metod ogrzewania domu i wody użytkowej.

Niższe rachunki za prąd i gaz
Niższe rachunki za prąd i gaz

4. Drobne gesty – spore oszczędności

Niemałą sumę możemy zaoszczędzić, zmieniając nasze codzienne przyzwyczajenia. Gotując na kuchence elektrycznej lub gazowej – zawsze korzystajmy z pokrywek. Starajmy się także gasić światło w każdym pomieszczeniu, w którym nie przebywają domownicy. Jeśli korzystamy z pieca gazowego do podgrzewania wody lub elektrycznego bojlera – dobrym pomysłem będzie wybór krótkiego prysznica zamiast długiej kąpieli. Koniecznie pamiętajmy także o odłączaniu ładowarek z kontaktu, z których nie korzystamy. Dzięki tym drobnym zmianom w naszej codzienności możemy zmniejszyć zużycie mediów nawet o kilkanaście procent.

Niższe rachunki za prąd i gaz
Niższe rachunki za prąd i gaz

Czytaj także: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? Co radzą eksperci?

Jak zaoszczędzić wodę przy codziennym użytkowaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here