Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity na temat podłogówki

0
529
ogrzewanie podłogowe

Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe? Instalacja podłogówki to rozwiązanie systemowe podnoszące komfort i zapewniające równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe można zastosować zarówno w całym domu, jak i w pojedynczych pomieszczeniach, jednak jego instalacja wymaga bardzo starannego zaplanowania i wykonania, ponieważ po zakończeniu wszystkich prac, dokonywanie zmian będzie niemożliwe.

W ostatnich sezonach możemy zaobserwować boom remontowo-budowlany na niespotykaną wcześniej skalę. Niezależnie od tego, czy dopiero budujemy nasz dom, czy może jesteśmy w trakcie generalnego remontu – warto rozważyć termomodernizacje naszego domostwa i postawić na ogrzewanie podłogowe. Wiele osób stojących przed remontem do ostatniej chwili waha się, czy zdecydować się na ogrzewania podłogowe. Wszystko przez mity, które przez lata narosły wokół tego wygodnego i innowacyjnego systemu. Jakie są fakty i mity na temat ogrzewania podłogowego?

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe jest dla alergików?

Oczywiście, że tak! Wbrew powszechnej opinii ogrzewanie podłogowe nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Osoby cierpiące na alergię mogą poczuć ulgę, gdyż dzięki zminimalizowanej cyrkulacji powietrza zmniejsza się mobilność kurzu i innych drobnoustrojów. W pokoju wyposażonym w ogrzewanie podłogowe ciepło jest równomiernie rozprowadzane w pionie, dzięki czemu możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem każdego dnia. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników tzw. podłogówka jest także znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

Podłogówka nie tylko w domach

Wśród osób zainteresowanych ogrzewaniem podłogowym często pojawia się mylne przeświadczenie, że można je zainstalować tylko w domach jednorodzinnych. Co prawda, montaż wodnego ogrzewania podłogowe w przypadku mieszkania jest znacznie utrudniony, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać maty elektryczne. Likwidując grzejniki, zyskamy sporo przestrzeni aranżacyjnej. Pamiętajmy jednak, aby tak poważne prace zawsze konsultować z przedstawicielami spółdzielni, gdyż często system grzewczy w bloku tworzy harmonijną całość i likwidacja grzejnika w naszym salonie możemy zaburzyć całą gospodarkę cieplną budynku.

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe wiąże się z dużymi kosztami?

Fakt – instalacja ogrzewania podłogowego wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi niż w przypadku montażu tradycyjnych grzejników. Jeśli budujemy dom, w którym zamierzamy spędzić najbliższe lata, powinniśmy myśleć jednak przyszłościowo. Ogrzewanie podłogowe w dłuższej perspektywie jest nie tylko tańsze w utrzymaniu, ale ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie czy środowisko naturalne. Normy ekologiczne z rok na rok są coraz bardziej wyśrubowane – wystarczy spojrzeć na piece, na które jeszcze kilka lat temu mogliśmy pozyskać dofinansowanie w ramach eko-dotacji.

Dziś te kotły są przestarzałe i szacuje się, że w najbliższych dekadach całkowicie odejdziemy od ogrzewania mieszkań węglem. Nowoczesna podłogówka z początku może się zatem wydawać nieco droższym rozwiązaniem, ale wiąże się nie tylko z dużo wyższym komfortem, ale również bardziej ekologicznym i ekonomicznym użytkowaniem.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości na temat ogrzewania podłogowego, najlepiej skonsultować je dodatkowo z fachowcem. Projekt systemu grzewczego każdorazowo jest dopasowany do architektury budynku, dzięki czemu jest on idealny skrojony do naszych potrzeb. Warto wybrać ogrzewanie podłogowe tym bardziej że dziś jest to technologia znacznie tańsza niż jeszcze kilka lat temu. To dobry moment na termomodernizacja naszego domu.

Czytaj także: Remont generalny domu – inwestycja w nowoczesne ogrzewanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here