Oszczędzanie na wynajmie – sposoby jak płacić mniej!

0
346
Oszczędzanie na wynajmie

Czy możliwe jest oszczędzanie na wynajmie? Jak zmniejszyć opłaty, zminimalizować zużycie wody oraz prądu i obniżyć miesięczne opłaty za wynajem?

W związku ze stale rosnącymi cenami nieruchomości, wiele osób decyduje się odroczyć decyzję o zakupie mieszkania. Zmienia się także rynek wynajmu – Polacy nie chcą już płacić za brzydkie, staromodne mieszkania z ogromną meblościanką w salonie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na etapie zbierania środków na wkład własny pod kredyt hipoteczny, czy też czekamy na korektę rynku nieruchomości, możemy mniej płacić za wynajem. Jak to zrobić?

Oszczędzanie na wynajmie
Oszczędzanie na wynajmie

Zorientuj się w cenach czynszu i wynajmu

W zależności od lokalizacji, stanu technicznego budynku czy choćby spółdzielni, różnica w wysokości czynszu za mieszkanie może wynosić nawet kilkaset złotych. Warto zorientować się, w której dzielnicy znajdziemy najwięcej mieszkań oferujących stosunkowo niskie opłaty administracyjno-remontowe, przy całkiem niezłych warunkach. Wynajmujący przecież chce zarobić na wynajmie określoną sumę pieniędzy – jeśli oprócz tego, będziemy musieli zapłacić szereg dodatkowych rachunków – wynajem może okazać się nieopłacalny. Warto się także zorientować w cenach najmu panujących na rynku, dzięki czemu łatwiej będzie nam dostrzec najlepszy stosunek ceny do jakości.

Oszczędzanie na wynajmie
Oszczędzanie na wynajmie

Zapanuj nad mediami

Niezależnie od tego, czy mieszkanie wynajmujemy, czy kupiliśmy je na własność – jesteśmy zobowiązani uiszczać opłaty za zużyte media – przede wszystkim za gaz, prąd i wodę. Czy możemy na tym w jakiś sposób zaoszczędzić? Na szczęście tak! Przede wszystkim warto porozmawiać z zarządcą nieruchomości na temat comiesięcznych odczytów liczników. Unikniemy tym samym sytuacji, w której będziemy płacili wysokie, prognozowane rachunki. To dobre rozwiązanie tym bardziej że przy nieuczciwym wynajmującym, nigdy możemy nie odzyskać nadpłaconej różnicy. Jeśli już mamy kontrolę nad tym, w jakim stopniu wykorzystujemy media, możemy aktywnie wpływać na poziom ich zużycia.

W przypadku wody wystarczy kilka prostych sztuczek, by obniżyć jej zużycie nawet o 30%. Przede wszystkim pamiętajmy, aby wstawiać tylko pełną zmywarkę i pralkę. Tylko wówczas czyszczenie jest naprawdę ekonomiczne. Kolejnym krokiem jest założenie perlatorów, czyli specjalnych nakładek o kształcie pierścienia i strukturze sitka. Mocuje się je u wylotu kranu i prysznica, w celu zmniejszenia zużycia wody.

Oszczędzanie na wynajmie
Oszczędzanie na wynajmie

W przypadku chęci zmniejszenia zużycia gazu potrzebne będą nam odpowiedniej jakości garnki. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie tylko naczyń ze stali szlachetnej, gdyż to one najlepiej przewodzą ciepło. W celu minimalizacji strat energetycznych pamiętajmy także, aby zawsze gotować pod przykryciem, a rozmiar garnka dopasować do wielkości palnika. Prąd natomiast możemy zaoszczędzić, wykorzystując sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Nie powinniśmy także pozostawiać sprzętu w trybie “stand-by”, gdyż jest to cichy złodziej prądu. Jeśli korzystamy z czajnika elektrycznego, powinniśmy pamiętać, aby wstawiać tylko tyle wody, ile potrzebujemy. Czajnik jest jednym z najbardziej prądożernych urządzeń w naszych mieszkaniach.

Czytaj także:

Jak zaoszczędzić wodę przy codziennym użytkowaniu?

W 2021 r. oprocentowanie lokat ponownie niższe od inflacji. Inwestycja w nieruchomości najlepszą formą zabezpieczenia kapitału?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here