Aranżujemy parapet

0
862
Aranżujemy parapet
Aranżujemy parapet

Gdzie okno, tam parapet. Od tej reguły wyjątek stanowi okno sięgające samej podłogi lub we wnęce zastępującej parapet.

Aranżujemy parapet 1
Aranżujemy parapet

Jeżeli pod oknem znajduje się kaloryfer nie powinniśmy z niego absolutnie rezygnować. Z praktycznego punktu widzenia pozwala uniknąć utraty ciepła. Parapet pełni także ważną funkcję dekoratywną: pozwala ukryć kaloryfer, a także stwarza przestrzeń, którą można zaaranżować zgodnie z własnym gustem i upodobaniami.

Dobór parapetu

Parapet – nieodłączny element okna wpływa na estetykę całego pomieszczenia, warto więc zadbać o jego wygląd oraz wybierać takie, które najbardziej będą pasowały do wystroju pomieszczenia. W dobie rolet, taki parapet jest od razu zauważany przez naszych gości, a jeśli nie mieszkamy na wysokich piętrach, także przez przechodniów. Parapet zwykle dopasowujemy do okna: białe okno PCV – biały plastikowy parapet, drewniane okno – drewniany parapet w tej samej kolorystyce. Jest to najbezpieczniejszy sposób doboru parapetu, który może spełniać rolę półki, siedziska, czy nawet blatu do pracy lub nauki.

Aranżujemy parapet 2
Aranżujemy parapet

Parapet – miejsce nie tylko dla kwiatów

Najpopularniejszym sposobem zagospodarowania przestrzeni parapetu jest stawianie na nim doniczek z domowymi roślinami. Jeśli też jesteśmy przyzwyczajeni do takiego rozwiązania, warto zadbać o oprawę naszych zielonych podopiecznych. Gliniane doniczki lub wybrane w jednym stylu osłonki nadadzą parapetowi charakteru, szczególnie jeżeli nie będą to osłonki z marketu, a na przykład metalowe pojemniki zdobione motywem kwiatowym techniką decoupage. Jeśli nie mamy tak zwanej „ręki do kwiatów” lepiej będzie hodować na parapecie wspomnienia. Zdjęcia w ramkach w stylu naszego wnętrza nadadzą mu nostalgicznego i sentymentalnego wydźwięku. Miedzy ramkami możemy postawić figurki, stylową porcelanową filiżankę czy lampkę z niebanalną podstawą. Na zniszczony parapet warto położyć uprzednio bieżnik lub serwetki.

Aranżujemy parapet 3
Aranżujemy parapet

Siedzisko i biurko z widokiem

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie szerokiego parapetu wnękowego czy osadzonego w wykuszu będzie przystosowanie go do siedzenia. Jeśli za oknem rozlega się piękny widok, będzie to idealne miejsce do relaksu z kubkiem herbaty i książką w dłoni. Potrzebne nam będą do tego poduszki. Te w ozdobnych poszewkach dodatkowo podkreślą charakter pokoju. Jeżeli parapet nie jest drewniany, warto wyłożyć go, dla wygody i utrzymania ciepłoty, złożoną narzutą. Izolacja jest niezbędna ze względów zdrowotnych, gdy parapet jest wykonany z kamienia. Szeroki i głęboki parapet można wykorzystać również jako dodatkowe biurko. Wystarczy postawić przy nim wygodne krzesło. Przybory do pisania i inne drobiazgi możemy chować do oryginalnej szkatułki w kształcie książek. Będą one ciekawą dekoracją, które pozwolą jednocześnie na utrzymanie porządku. Parapet do niedawna był ukryty za swobodnie opadającymi stylowymi firanami i zasłonami. Na szczęście dla parapetów i nas samych, żaluzje i rolety niejako je nam oddały. W konsekwencji zyskaliśmy dodatkową przestrzeń użytkową i dekoracyjną. Warto znaleźć swój własny „sposób na parapet”, który będzie mniej lub bardziej inspirowanymi powyższymi przykładami.

Aranżujemy parapet 4
Aranżujemy parapet

Domowe drobiazgi, czyli jak zorganizować dla nich miejsce i utrzymać porządek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here