Parkiety kontra panele

0
1094

Parkiety i panele to numer jeden przy wyborze posadzki do salonu, sypialni czy jadalni. Decydujemy się na nie zwykle ze względu na ich niezwykłe walory estetyczne, gdyż elegancką, drewnianą podłogę dopasujemy niemal do każdej aranżacji. Nie powinniśmy się kierować jednak tylko ich wyglądem. Co jest jeszcze ważne przy wyborze posadzki z drewna lub laminatu?

Parkiety kontra panele 1
Parkiety kontra panele

Parkiety – klasyka podłogowa

Największą zaletą parkietu jest jego trwałość. Drewniane podłogi są niezwykle odporne na upływ czasu. Spójrzmy choćby na stare kamienice czy pałace – często znajdziemy tam parkiety mające po kilkadziesiąt lat. Co ważne, parkiety z dobrej jakości drewna można odnawiać za pomocą cyklinowania. Dzięki temu usuniemy starą warstwę lakieru, drobne rysy, uporczywe zabrudzenia. Parkiety z litego drewna mają także świetną akustykę i swój piękny wygląd mogą utrzymywać przez dekady.

Parkiety kontra panele 2
Parkiety kontra panele

Największą wadą drewnianych parkietów jest ich cena. Podłogi z naturalnego drewna dobrej jakości (np. dębowe lub bukowe) należą do jednych z najdroższych na rynku. Układając parkiet, musimy także zadbać o idealnie prostą powierzchnię. Niestety, niektóre rodzaje drewna pod wpływem promieni słonecznych mogą zmieniać kolor, także, jeżeli mamy bardzo nasłoneczniony salon, z biegiem lat mogą pojawić się w niektórych miejscach przebarwienia. Mimo wszystko jest to jeden z najszlachetniejszych rodzajów podłóg na rynku i jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi funduszami – warto rozważyć ułożenie parkietu w swoim domu.

Parkiety kontra panele 3
Parkiety kontra panele

Panele – piękne i ekonomiczne

Jeśli dysponujemy nieco mniejszym budżetem, warto zastanowić się nad położeniem w salonie czy sypialni paneli. Są one znacznie tańsze niż parkiet z litego drewna i dużo prostsze w montażu. Nie wymagają one specjalistycznego podłoża. Może je położyć niemal na każdym podłożu – betonie, starym parkiecie czy terakocie. Wystarczy wyłożyć podłoże elastyczną matą lub płytą – pozwoli to na wyrównanie terenu i wygłuszenie paneli. W przeciwieństwie do parkietów posadzka tego typu nie przebarwia się od promieni słonecznych.

Parkiety kontra panele 4
Parkiety kontra panele

Niestety paneli zwykle nie da się odnowić, więc w przypadku poważniejszych zabrudzeń i rys – konieczna będzie wymiana posadzki. Są one także dużo bardziej wrażliwe na wilgoć i elektryzacje. Panele nie sprawdzą się także przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż często nawet parkiet, mimo wysokiej jakości wykonania,  nie spełnia odpowiednich norm izolacyjno-cieplnych. Po prostu – będzie to całkowicie nieopłacalne, a panele szybko się zniszczą od zmiennych temperatur.

Parkiety kontra panele 5
Parkiety kontra panele

Niezależnie czy się zdecydujemy na panele czy parkiet, oba typy posadzek są odporne na ścieranie i jeśli nie wybierzemy najtańszych komponentów, wyglądają naprawdę elegancko. Przy wyborze posadzki warto się zastanowić czy lubimy remonty i zmiany w naszych czterech ścianach. Są osoby, które lubią domowe metamorfozy co kilka lat – wtedy nie ma sensu tracić pieniądze na parkiety. Jeśli jednak cenimy sobie rozwiązania na lata, a nawet na dekady – podłoga z litego drewna będzie doskonałym wyborem.

Przeczytaj także:

Posadzki winylowe

Panele winylowe hit 2020 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here