Płytki ceramiczne – wykończeniowy evergreen

0
105
płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne od lat cieszą się ogromną popularnością w wykończeniach polskich domów. Najczęściej wykorzystuje się je przy remontach kuchni i łazienki, ponieważ są one niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia, a przy tym pozostają ekologiczne i nietoksyczne. Ostatnio coraz częściej możemy zaobserwować zastosowanie płytek także w wykończeniach sypialni i salonu. Co warto wiedzieć o wyborze płytek do naszego mieszkania?

Dobór płytek powinien zależeć od tego, gdzie chcemy je wykorzystać oraz jaki mamy pomysł na aranżację pomieszczenia. Na szczęście producenci przygotowali dla nas szereg różnych rodzajów płytek ceramicznych. Mamy do dyspozycji m.in. glazurę, terakotę czy gres. Czym się różnią te najpopularniejsze typy?

Glazura – idealna do łazienki

Glazura najczęściej wykorzystywana jest przez fachowców podczas remontu łazienki. Cechuje się ona bowiem nie tylko bogatym i fantazyjnym wzornictwem oraz różnorodną teksturą, ale także jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Choć nie jest to najbardziej wytrzymały typ płytek, specjaliści zwracają uwagę na fakt, że glazura cechuje się bardzo niskim poziomem nasiąkliwości – z tego powodu chętnie jest wykorzystywana w aranżacji wszelkich pomieszczeń sanitarnych. Dobór wzornictwa powinien być dopasowany do naszego gustu. Kwestię tę warto dobrze przemyśleć, gdyż łazienka jest pomieszczeniem, które statystycznie remontujemy najrzadziej.

Płytki ceramiczne - wykończeniowy evergreen 1
Płytki ceramiczne w łazience

Terakota – popularna w aranżacji przedpokojów

Terakota to gładkie płytki kamionkowe. Na rynku mamy dostępne modele matowe, półmatowe i błyszczące. Choć teoretycznie te ostatnie wyglądają najlepiej – należy pamiętać, że są one najbardziej podatne na zarysowania, przez co z czasem mogą one utracić swój wyjątkowy blask. Jeśli cenimy rozwiązania ponadczasowe, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wybór płytek matowych lub półmatowych. Dodatkowym atutem terakoty jest fakt występowania jej w wielu barwach. Dla zwolenników kolorowych aranżacji – będzie to świetne rozwiązanie.

Z terakoty wykonuje się głównie podłogi, gdyż płytki te są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Fachowcy jednak przestrzegają – jeśli zdecydujemy się na wypłytkowanie nią wiatrołapu, pamiętajmy o zachowaniu szerokich spoin, aby kafle mogły swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem temperatury.

Płytki ceramiczne - wykończeniowy evergreen 2
Płytki ceramiczne – idealne na podłogę

Gres porcelanowy – doskonale imituje kamień i drewno

Materiał ten wykorzystywany jest zarówno przy wykończeniu podłóg, jak i ścian. Projektanci wnętrz często decydują się na zastosowanie gresu przy aranżacji salonów, gdyż doskonale imituje kamień lub drewno, pozostając rozwiązaniem wyraźnie tańszym, niż choćby drewniane panele. Choć jest to materiał niezwykle wytrzymały, znacznie trudniej utrzymać go w czystości niż choćby terakotę. Z tego powodu raczej nie używa się go przy wykańczaniu przedpokoju. Ze względu na swoją wytrzymałość – jest on trudniejszy w obróbce.

Płytki ceramiczne - wykończeniowy evergreen 3
Gres porcelanowy – płytki ceramiczne doskonale imitujące kamień i drewno

Niezależnie od tego, czy zależy nam na wytrzymałości, praktyczności czy estetyce kafelek, spośród najpopularniejszych modeli oferowanych przez producentów na pewno znajdziemy coś dla siebie. Warto również wiedzieć, że płytki ceramiczne są doskonałym wyborem w przypadku ogrzewania podłogowego, gdyż bardzo dobrze przewodzą ciepło, a co za tym idzie – obniżają koszty utrzymania całego systemu grzewczego.

Czytaj także:

Płytki ceramiczne – elementarz świata płytek

Remont mieszkania – inwestycja na lata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here