Płytki ceramiczne – elementarz świata płytek

0
490

Płytki ceramiczne znajdziemy niemal w każdy polskim domu. Zwykle wykorzystujemy je w wykończeniu łazienki lub kuchni. Ostatnio także coraz więcej osób decyduje się na wplecenie płytek w aranżację sypialni i salonu. Dlaczego płytki ceramiczne są tak popularne? Są trwałe, odporne na uszkodzenia, a także są ekologiczne i nietoksyczne.

W zależności od tego, gdzie chcemy wykorzystać nasze płytki, producenci przygotowali dla nas szereg różnych rodzajów płytek ceramicznych. Mamy do dyspozycji m.in. glazurę, terakotę czy gres. Czym się różnią te najpopularniejsze typy? Jakie najlepiej wpasują się do świeżo wyremontowanej łazienki?

Płytki ceramiczne - elementarz świata płytek 1
Płytki ceramiczne

Terakota

Terakota to gładkie płytki kamionkowe. Ich szkliwo może być błyszczące, matowe lub półmatowe. Choć opcja błyszcząca wygląda najładniej – jest także najbardziej wrażliwa na zarysowania, a z czasem i tak traci swój dawny blask. Terakotę, ze względu na jej wytrzymałość i łatwość czyszczenia, zwykle wykorzystuje się do wykończenia podłóg, zwłaszcza przedpokojów. Jeśli chcemy wyłożyć terakotą wiatrołap, pamiętajmy o zachowaniu szerokich spoin, aby kafelki mogły się swobodnie rozszerzać i kurczyć pod wpływem temperatury. Dodatkowym plusem terakoty jest także fakt, występowania jej w wielu barwach. Dla zwolenników kolorowych aranżacji – będzie to świetne rozwiązanie.

Płytki ceramiczne - elementarz świata płytek 2
Płytki ceramiczne
Foto: Pexels

Gres porcelanowy

W przeciwieństwie do terakoty gres wykorzystuje się nie tylko do wykończenia podłóg, ale i ścian. Gres porcelanowy może imitować kamień lub drewno, zatem zastosowanie w wykończeniach ma naprawdę wszechstronne. W porównaniu np. do drewnianych podłóg jest też opcją znacznie tańszą. Gres jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak trzeba uważać na silniejsze uderzenia, gdyż mogą się pojawić odpryski na szkle. Ponadto, jeśli decydujemy się na gres, to powinniśmy odpuścić sobie wykorzystanie go w holach. Znacznie trudniej utrzymać go w czystości niż wspomnianą wyżej terakotę. Ze względu na swoją wytrzymałość – trudniejszy jest także w obróbce.

Płytki ceramiczne - elementarz świata płytek 3
Płytki ceramiczne

Glazura

Glazura to zdecydowany hit, jeśli chodzi o wykończenia łazienek. Dlaczego? Głównie ze względu na ich bogate i fantazyjne wzornictwo i różnorodną teksturę. Ponadto do czyszczenia płytek tego typu możemy spokojnie wykorzystywać przeróżne środki chemiczne. Nie jest to najbardziej wytrzymały typ płytek, ale cechują się one bardzo niską nasiąkliwością. W zasadzie glazura ma wszystkie cechy, które powinny mieć kafelki przeznaczone do łazienek i innych pomieszczeń sanitarnych.

Płytki ceramiczne - elementarz świata płytek 4
Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne – trudny wybór

Nie bójmy się eksperymentować z płytkami. W zależności od tego, czy zależy nam na ich wytrzymałości, praktyczności czy estetyce spośród najpopularniejszych modeli bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Płytki ceramiczne są także doskonałym wyborem w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego, gdyż bardzo dobrze przewodzą ciepło, a co za tym obniżają koszty utrzymania tego typu systemu grzewczego.

Czytaj także: Remont mieszkania – inwestycja na lata

Dekoracyjne panele ścienne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here