Podbitka dachowa z PCV, metalu czy drewna?

0
1230

Budowa dachu wiąże się z dużą precyzją i starannością. W końcu poprawne wykonanie to gwarancja, że cały dom będzie prezentował się estetycznie, a także odpowiednie zabezpieczenie budynku przed czynnikami atmosferycznymi. W związku z tym zazwyczaj wybieramy solidny i trwały materiał, który przetrwa przez długie lata w nienaruszonym stanie, zapewniając nam i pozostałym domownikom bezpieczeństwo. Jednak sama konstrukcja dachu to nie wszystko – powinniśmy także pamiętać o elementach wykończeniowych, które w praktyce mogą okazać się kluczowe, jeśli chodzi o wytrzymałość powierzchni. Jednym z nich jest podbitka dachowa. Jaką wybrać?

Czemu właściwie służy podbitka dachowa?

Podbitka dachowa, inaczej podsufitka, to część wykończenia okapu od spodu. Okap to po prostu fragment dachu, który wystaje poza obręb budynku, chroniąc ściany przed wilgocią odprowadzaną z opadów. Od dolnej strony nie prezentuje się on zbyt estetycznie, ponieważ są doskonale widoczne elementy więźby dachowej. Zdarza się, że może też delikatnie wystawać folia paroprzepuszczalna, która została użyta podczas montażu. Oczywiście wiele zależy od szerokości okapu, jednak bez względu na jego rozmiary warto zastosować podsufitkę. Dzięki temu dach wygląda na w pełni skończony, a projekt domu zyska w naszych oczach. Dodatkowo podbitka dachowa to świetne miejsce na zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Oczywiście kwestie estetyczne nie odgrywają kluczowej roli w przypadku podsufitki. Przede wszystkim ma ona za zadanie chronić dach przed warunkami zewnętrznymi. Krokwie czy wiązary będą wystawione na działanie deszczu, śniegu i promieniowania słonecznego, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Dodatkowo silny wiatr może podrywać dach – właściwie zastosowana podbitka dachowa skutecznie zapobiegnie takiemu działaniu. Nie da się też ukryć, że spodnia część okapu to wprost idealne miejsce dla owadów oraz dla ptaków, które chętnie zakładają tam gniazda. Dobrze przymocowana podsufitka zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci, a także ochroni więźbę przed szkodnikami.

Podbitka dachowa z PCV, metalu czy drewna? 1
Podbitka dachowa

Czy trzeba zastosować podbitkę dachową?

Należy pamiętać, że więźba dachowa nie jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym. Dach może doskonale pełnić swoje funkcje również bez podsufitki, dlatego sporo osób rezygnuje z tego elementu wykończenia. Warto jednak wykorzystać to rozwiązanie. Nie wymaga dużego nakładu pracy i czasu, a w działaniu jest bardzo efektowne. Przykładowo jeśli okaże się, że konstrukcja dachu ma pewne mankamenty, to te mogą być widoczne od dolnej strony okapu. Podsufitka zasłoni drobne wady, a przy okazji zabezpieczy powierzchnię przed zmienną pogodą. Jeśli jednak podoba nam się, że krokwie są widoczne – szczególnie jeśli zostały starannie obrobione – to nie musimy stosować tego wykończenia.

Podbitka dachowa – która najlepsza?

Podbitka dachowa może zostać wykonana z różnych materiałów. Każdy z nich ma inne właściwości. Najbardziej liczy się nie tylko efekt, jaki chcemy uzyskać, ale także staranność podczas montażu. Dobrze przytwierdzona podsufitka może nie tylko znacząco podnieść jakość dachu, ale także wykazać dużą odporność na najbardziej ekstremalne warunki.

Podbitka dachowa z PCV, metalu czy drewna? 2
Podbitka dachowa

Podbitka dachowa z drewna

Drewniana podsufitka jest przeznaczona dla osób, które cenią sobie naturalne rozwiązania. Prezentuje się bardzo estetycznie i stosunkowo łatwo ją zamontować. Najczęściej wykorzystuje się tutaj świerk, sosnę lub modrzew. Oczywiście musimy brać pod uwagę, że drewno pod wpływem czasu, a także czynników zewnętrznych może z czasem zmieniać barwę. Przykładowo modrzew przyciąga uwagę delikatnym, czerwonym kolorem, jednak po latach staje się właściwie szare. Materiał na podsufitkę drewnianą musi być dokładnie wysuszony (maksymalnie 16% wilgotności). Jeśli nie kupimy desek już zaimpregnowanych, sami musimy zadbać o to, by zostały one zabezpieczone substancją ochronną. Poza środkiem przeciw wilgoci warto także pokryć je lakierem, który przedłuży trwałość.

Podbitka dachowa z PCV, metalu czy drewna? 3
Podbitka dachowa

Podbitka dachowa z PCV

PCV jest niezwykle lekkie, a przy tym bardzo łatwe w zamontowaniu. To dlatego podbitki dachowe wykonane z tego materiału cieszą się taką popularnością. Taki syntetyczny materiał jest również niezwykle odporny na działanie promieniowania UV, deszczu czy śniegu. Nie zaszkodzą mu nawet duże ilości opadów. Nie ma tutaj zatem ryzyka wystąpienia pleśni, a samo czyszczenie nie sprawia większych problemów. Niestety nawet wytrzymałość PCV ma swoje granice. Pod wpływem bardzo wysokich temperatur może się nieco odkształcać. Ponadto, jeśli powierzchnia zostanie zarysowana, zdecydowanie lepiej taką podsufitkę wymienić niż naprawić.

Podbitka dachowa z blachy

Blacha podbitkowa czy też panele stalowe to rewelacyjne rozwiązanie, jeśli poszukujemy materiału na podsufitkę. Głównie dlatego, że blaszana powierzchnia zapewnia trwałość na długie lata, opierając się nawet najbardziej szkodliwym warunkom atmosferycznym. Blacha jest na dodatek dość lekka i tania, a montaż jest bardzo prosty, dlatego szybko możemy osiągnąć ładny, a przy tym solidny efekt. Pamiętajmy jednak, że blacha podbitkowa wymaga regularnej konserwacji. Wybierając jednak materiał od uznanego producenta, a przy tym dbając o jakość wykonania, możemy zyskać gwarancję ogromnej trwałości.

System rynnowy

Dach z blachy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here