Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie? Sposoby na ekonomiczne podlewanie ogrodu

0
281
podlewanie ogrodu
Caucasian Men in His 30s Watering His Backyard Plants Using Garden Hose.

Racjonalne podlewanie ogrodu staje się koniecznością, bowiem w ostatnich latach zmagamy się z coraz bardziej upalnymi latami. Mniej deszczowych dni, wysokie temperatury i ingerencja człowieka w naturalne środowisko sprawia, że dawne rozlewiska wysychają, a wiele gmin w całej Polsce zmaga się z okresowymi brakami wody. Z tego powodu władze coraz częściej zachęcają do oszczędzania wody nie tylko w naszych domach, ale i ogrodach. W związku z brakiem opadów coraz częściej podlewamy nasze rośliny za pomocą węży ogrodowych. Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie, jednocześnie nie narażając przy tym kwiatów i roślin na wyschnięcie?

Bądź eko – postaw na deszczówkę

Gromadzenie deszczówki to najprostszy i najtańszy sposób na zaoszczędzenie wody. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych ogrodów. Wystarczy podłożyć duży zbiornik pod rynnę i czekać na deszcz. Beczka zbierająca wody opadowe w połączeniu ze zręczną konewką potrafią być zbawienne nie tylko dla natury, ale także dla naszego portfela. Po co marnować pieniądze i płacić za coś, co możemy mieć za darmo prosto z nieba? Chcąc wzmocnić ekologiczny efekt, możesz przykryć ziemię pod swoimi roślinach korą iglastą, która ograniczy parowanie wody, jednocześnie nie wpływając na efektywność podlewania ogrodu.

podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu

Duży ogród? Wybierz końcówkę zraszającą!

Korzystając z węża ogrodowego bez zraszacza, marnujemy rocznie tysiące litrów wody. Jedna zraszająca końcówka może zmniejszyć zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent! Jeśli korzystamy z węża ogrodowego, chyba nie ma tańszego sposobu na zaoszczędzenie wody. Końcówka zraszająca z regulacją strumienia wody to koszt zaledwie 20 złotych. Taki zakup pozwoli nam na efektywne zraszanie naszego ogrodu. Inwestycja ta powinna zwrócić się nam już po kilku tygodniach.

podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu

Cenisz sobie wygodę? Załóż sterowniki nawadniania!

Nie od dziś wiadomo, że najefektywniejsze i najbardziej ekologiczne podlewanie ogrodu ma miejsce wczesnym rankiem. Jeśli nie chcemy zrywać się o świcie i zaprzątać sobie głowy spacerem z wężem ogrodowym, doskonałym wyborem będzie zakup sterowników, które pozwolą nam zaprogramować najlepszy cykl zraszania naszego ogrodu. Rozwiązanie to możemy wykorzystać przy zraszaczach i przewodach kroplujących. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodne i ekologiczne rozwiązania. Z tego typu systemów zadowolone będą także osoby, które zapominają o regularnym podlewaniu trawników, ale także posiadacze rozległych ogrodów, w których podlewanie roślin jest niezwykle czasochłonne.

podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu

Najnowocześniejsze systemy nawadniania mogą być sterowane nawet przez smartfon! Warto zapytać specjalisty w sklepie ogrodniczym, który system najlepiej dopasuje się do naszego ogrodu. Piękny ogród to wizytówka każdego domu. Jeśli jednak nie chcemy marnować mnóstwa pieniędzy na jego podlewanie, a ponadto leży nam na sercu dobro otaczającej nas natury – warto poczynić kilka prostych gestów, zwiększających świadome gospodarowanie zasobami wodnymi w naszym gospodarstwie. Większość z nich nie wymaga od nas nadmiernego zaangażowania ani nakładów finansowych. Warto wybrać ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania dla naszego ogrodu i cieszyć się niższymi rachunkami za wodę.

Czytaj także: Jesienne porządki w ogrodzie

Oczko wodne jako przydomowa ozdoba ogrodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here