Najlepsza podłoga do ogrzewania podłogowego – panele, deska czy płytki?

0
500
podłoga do ogrzewania podłogowego

Jaka podłoga do ogrzewania podłogowego będzie najlepsza? Nie każdy, kto decyduje się na ten sposób ogrzewania, zdaje sobie sprawę z jego specyficznych cech. Jedną z istotnych spraw jest wybór sposobu wykończenia podłogi, bo nie każda posadzka będzie w tym przypadku równie dobra.

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego w swoich domach. Ma to związek nie tylko z wymianą systemów grzewczych na bardziej ekologiczne, ale także dlatego, że ten sposób ogrzewania mieszkań w przypadku dobrze wyizolowanych domów jest bardziej efektywny. W rezultacie, choć sama instalacja ogrzewania podłogowego jest droższa, niż w przypadku tradycyjnych grzejników, to jego eksploatacja w dłuższej perspektywie jest znacznie bardziej opłacalna. Żeby jednak tak było, oprócz odpowiedniej termoizolacji naszego domu, musimy zadbać także o prawidłowy wybór posadzki.

podłoga do ogrzewania podłogowego
Najlepsza podłoga do ogrzewania podłogowego

Jaka posadzka do ogrzewania podłogowego będzie najlepsza?

Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się posadzka wykonana z ceramiki lub kamienia. Materiały te cechuje wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i duża bezwładność cieplna. Im niższy opór cieplny, tym bardziej efektywne będzie nasze ogrzewanie. W przypadku salonu najlepiej wybrać posadzkę imitującą drewno lub wykładziny dywanowe, które dobrze przewodzą ciepło i jednocześnie są elastyczne na zmienne temperatury. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wykładziny dywanowe nadają się do tego typu ogrzewania.

podłoga do ogrzewania podłogowego
Najlepsza podłoga do ogrzewania podłogowego

A jak się sprawdza drewniana podłogowa?

Drewniane podłogi nie są najlepszym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym. Bukowe czy jesionowe deski zmieniają wymiary pod wpływem wilgoci i zmian temperatur. Ponadto drewno nie najlepiej przewodzi ciepło, a więc przy wykorzystaniu zbyt grubych desek znacznie spada efektywność naszego ogrzewania, co może doprowadzić do znacznego wzrostu rachunków. Co, jeśli ciepła drewniana podłoga jest naszym marzeniem? Ogrzewanie na drewnianej podłodze możemy zastosować, jeśli jest ono tylko dodatkowym źródłem ogrzewania. Wówczas najlepiej wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu – np. dąb. Na takie rozwiązanie decydują się często osoby z dużą, otwartą kuchnią, gdzie połowa salonu wyłożona jest płytkami – a połowa deskami lub parkietem.

podłoga do ogrzewania podłogowego
Najlepsza podłoga do ogrzewania podłogowego

Masz wątpliwości? Skonsultuj się ze specjalistą!

Budując lub remontując dom, nie bójmy się korzystać z porad specjalistów. Dobrze wykonana podłoga potrafi wytrzymać w świetnej kondycji wiele lat. Zadbajmy zatem o to, aby ogrzewanie podłogowe było efektywne i przynosiło jak najwięcej korzyści ekonomicznych i zdrowotnych. Wybór tego typu systemu grzewczego nie musimy oznaczać, że będziemy musieli zrezygnować z naszej wizji aranżacyjnej. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo świetnie przewodzących ciepło materiałów imitujących panele podłogowe czy parkiet. Przy wyborze posadzek wybierajmy małych, ale polecanych dostawców. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostaniemy potraktowani indywidualnie, a otrzymany produkt będzie wysokiej jakości.

podłoga do ogrzewania podłogowego
Najlepsza podłoga do ogrzewania podłogowego

Czytaj także: Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity na temat podłogówki

Cztery sposoby na niższe rachunki za prąd i gaz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here