Pokój dla dziecka – pomysły na kreatywne urządzenie pomieszczenia dla najmłodszych

0
1070

Jak urządzić pokój dla dziecka? Wszyscy chcemy dla naszych pociech tego, co najlepsze. Posyłamy dzieci do dobrych szkół, zapisujemy na dodatkowe zajęcia, pilnujemy ich diety. Jednak w ferworze życia codziennego czasami zapominamy o przyziemnych sprawach. Czy zwracamy uwagę na to, w jakim pokoju ono dorasta? Czy przygotowując pomieszczenie dla dziecka, na pewno dostosowaliśmy je do jego potrzeb?

Zainteresowania i pasje

Zdarza się tak, że urządzając pokój dla naszego kilkuletniego dziecka, bardziej opieramy się na swoim guście. To poważny błąd, bo to przecież nasza pociecha będzie spędzała w tym pomieszczeniu większość czasu i to ona musi czuć się w nim komfortowo. Warto obserwować zainteresowania naszego dziecka. Można także podpytać, na czym najbardziej zależałoby mu w jego pokoju. Oczywiście nie chodzi tutaj o spełnianie wymyślnych fantazji jak hamak pod sufitem. Może się jednak okazać, że nasza córka jest ogromną fanką Gwiezdnych Wojen, a nasz syn uwielbia klimaty fantasy. Nie ma sensu wówczas do jej pokoju zapraszać księżniczek Disneya, a jego pokoju aranżować w motoryzacyjnym stylu.

Pokój dla dziecka - pomysły na kreatywne urządzenie pomieszczenia dla najmłodszych 1
Pokój dla dziecka

Fototapeta lub farba tablicowa

Choć w ogólnym wystroju wnętrz, fototapety już dawno wyszły z mody, nadal świetnie sprawdzają się w przypadku aranżacji pokojów dziecięcych. Dzięki temu możemy wprowadzić nasze dziecko w zupełnie inny, fantazyjny świat. Na takie rozwiązanie jednak decydujemy się tylko w przypadku, gdy wiemy, że za kilka lat będziemy mogli pozwolić sobie na kolejną zmianę wystroju. Nie oszukujmy się – zainteresowania 4-latka, nijak będą się miały do zainteresowania 12-latka, a stara fototapeta z dzieciństwa może rodzić w nim niepotrzebne frustracje. Znacznie bardziej ponadczasowy charakter ma farba tablicowa. Warto pomyśleć nad przemianą jednej ściany, na której nasza pociecha będzie mogła wyżywać się artystycznie. Nawet jeśli ją to kiedyś znudzi, to taki element wystroju spokojnie może zostać wykorzystany na każdym etapie rozwoju naszego malucha. Z czasem ten tablicowy fragment, może stać się inspirującą listą celów czy wykazem nadchodzących egzaminów.

Pokój dla dziecka - pomysły na kreatywne urządzenie pomieszczenia dla najmłodszych 2
Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka – ładnie, ale funkcjonalnie

Przygotowując pokój dla dziecka, warto pamiętać o tym, że pomieszczenie to ma być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. To nie będzie przecież tylko pokój rozrywki, ale także miejsce, gdzie nasz potomek będzie sypiał, rozwijał swoje pasje, a w przyszłości także się uczył i odrabiał zadania domowe. Dobrze zatem pomyśleć o wygodnym i przede wszystkim zdrowym łóżku, dopasowanych roletach czy biurku z wygodnym krzesłem.

Pokój dla dziecka - pomysły na kreatywne urządzenie pomieszczenia dla najmłodszych 3
Pokój dla dziecka

Aranżując pokój dla dziecka, starajmy się zawsze wybiegać nieco w przyszłość, gdyż z wiekiem przychodzą nowe potrzeby. Nie zapomnijmy także o licznych szafkach, które pozwolą ukryć liczne zabawki i ubrania. Nim przejdziemy do zakupu mebli i dodatków, powinniśmy się zastanowić zarówno nad stylem, jak i funkcjonalnością pokoju naszego dziecka. Tylko wówczas będziemy mogli korzystać z kreatywnych i nietuzinkowych rozwiązań, idealnie dopasowanych do potrzeb naszego potomka. Sprawmy, aby nasz syn lub nasza córka, mogli naprawdę poczuć, że są u siebie, a to jedno pomieszczenie, odwzorowuje ich stale rozwijający się charakter.

Czytaj także:

Urządzanie domu – 10 grzechów, czyli jak nie urządzać wnętrz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here