Pompa ciepła, czyli ekologiczny i ekonomiczny sposób na ogrzanie domu

0
132
pompa ciepla

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych urządzeń grzewczych. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi może zapewnić nam niemal bezpłatną i zeroemisyjną energię z gruntu i powietrza, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu i wody użytkowej. W jaki sposób funkcjonuje pompa ciepła? Dlaczego warto rozważyć jej montaż podczas budowy lub generalnego remontu domu?

Pompy ciepła pochłaniają ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazują je do wnętrza naszego domu. W Polsce dużą popularnością cieszą się pompy powietrzne, co potwierdzają dane z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma to związek z tym, że powietrzne pompy są znacznie tańsze niż te, pobierające ciepło z gruntu lub wód gruntowych.

Decydując się na tę inwestycję, stajemy się niezależni od cen pelletu, gazu czy węgla. Ma to ogromne znaczenie przy dzisiejszej inflacji i zmiennych cenach paliw. Warto jednak wiedzieć, że choć pompa pobiera ciepło z otoczenia – do jej obsługi potrzebna nam jest energia elektryczna niezbędna do zasilania sprężarki. Z tego powodu warto pamiętać o dodatkowym źródle prądu.

pompa ciepła
Pompy ciepła, fot.: Flickr

Nie zapomnijmy o fotowoltaice!

Pompy ciepła doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi, tworząc autonomiczny system ogrzewania domu. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli nam cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem przez wiele lat. Co ciekawe – obie te inwestycje możemy odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dostępne są także programy, takie jak “Czyste Powietrze” czy “Mój prąd”, które w znacznym stopniu pozwalają zamortyzować koszty inwestycji.

Dofinansowania na ekologiczne źródła energii i systemy grzewcze sięgają od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W nowej edycji programu “Czyste Powietrze” osoby o niższych dochodach będą mogły uzyskać zwrot kosztów do nawet 90% wartości inwestycji. To ważna informacja dla rodzin, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić na wymianę systemu grzewczego ze względów finansowych.

pompa ciepła
Instalacja fotowoltaiczna

Małe zmiany mają ogromne znaczenie

Niektórzy twierdzą, że wymiana systemów grzewczych oraz instalacja paneli solarnych ma nikły wpływ na poziom zanieczyszczeń środowiskowych. To nieprawda. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, tylko dzięki programowi “Mój Prąd” udało się zredukować emisję CO2 o ponad 1,2 mln ton rocznie. Decydując się na montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej przyczyniamy się do walki ze zmianami klimatu.

Ponadto, połączenie tych dwóch systemów pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania naszego domu. Odpowiedniej jakości pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna mogą służyć naszej rodzinie przez dziesięciolecia. Ważne jest jednak to, z jakich komponentów skorzystamy podczas montażu całego systemu. Decydując się na tę inwestycję, wybierajmy tylko sprawdzone firmy, cieszące się doświadczeniem i renomą na rynku.

pompa ciepła
Pompy ciepła, fot.: Flickr

Czytaj także:

Energooszczędny i ekologiczny dom, czyli jak obniżyć koszty stałe prowadzenia domu

Czy warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here