Jesienne porządki w ogrodzie

0
764
Foto Flickr

Gdy nadchodzi babie lato, a dni stają się coraz krótsze to znak, że wkrótce nadejdą pierwsze chłody. Kolorowe liście, spadające kasztany przypominają, że nadszedł czas na porządki w ogrodzie.

Przygotowanie ogrodu do zimy

Jesień w ogrodzie to czas przygotowania ogrodu do zimy. Jeżeli nie przygotujemy go odpowiednio jesienią,  wiosną może nas spotkać poważne rozczarowanie – zamiast zdrowej zieleni zastaniemy zaschnięte pędy, które trzeba będzie wyciąć. Praca w jesiennym ogrodzie, jest cięższa niż latem. Grabienie spadających liści, przycinanie drzew, strzyżenie krzewów czy zabezpieczanie oczka wodnego przed mrozem, to tylko niektóre z obowiązków.

Przed nadejściem zimy trzeba zadbać o kondycję roślin. Powinny zgromadzić w tkankach zapas wody, bo dzięki temu łatwiej zniosą jej niedostatek. Jest to szczególnie ważne dla tych zimozielonych, które wprawdzie spowalniają czynności fizjologiczne, ale nie przerywają transpiracji. Podlewajmy więc obficie ogród, jeśli przez długi czas nie pada deszcz i ziemia jest wysuszona. Rośliny warto podlewać także zimą i wczesną wiosną, bo silnie świecące słońce wysusza je. To przynosi więcej strat wśród nasadzeń niż mróz. Podlewamy zwłaszcza gatunki zimozielone, ale też rośliny pojemnikowe. Robimy to, gdy nie ma mrozu. Im bliżej wiosny, tym częściej.

Jesienne porządki w ogrodzie 1
Porządki w ogrodzie

Porządki w ogrodzie  – zadbajmy o rośliny

Rośliny należy osłonić przed mrozem dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej -5 st.C. Jeżeli zrobimy to zbyt wcześnie, kiedy będzie jeszcze ciepło, przyczynimy się do ich gnicia. Poza tym stworzymy doskonałe kryjówki dla gryzoni.

Byliny wrażliwe na mróz oraz te, które posadzimy jesienią, należy okryć stroiszem (gałązkami iglastymi), korą lub trocinami, ok. 10cm. Gdy temperatura spada poniżej -10 st.C, a zima jest bezśnieżna, trzeba dołożyć dodatkową warstwę. Jeżeli mróz utrzymuje się długo, osłona powinna mieć grubość 20-30 cm – im dłużej trwa mróz, tym warstwa musi być grubsza. Jeśli jesień jest długa i ciepła, wiele mrozoodpornych gatunków rozhartowuje się i cierpią, gdy nagle przychodzi ostra, bezśnieżna zima.

Jesienne porządki w ogrodzie 2
Porządki w ogrodzie
Fot. Pexels

Trawy ozdobne, wymagają dokładnego okrycia. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie wieją zimne wiatry. Aby te efektowne rośliny dobrze przezimowały, należy związać ich suche liście i kwiatostany, a następnie przy ziemi okryć je słomą, liśćmi albo włókniną.

Zimozielone drzewa i krzewy formowane, m.in.  bukszpany, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki i żywotniki, są mniej odporne na mróz, skoki temperatury i suszę niż te, które nie są regularnie przycinane. Warto je osłonić włókniną, gdy temperatura na dłużej spada poniżej 0 st.C, zwłaszcza jeśli są wystawione na działanie słońca. Wrażliwe krzewy, takie jak hortensja ogrodowa, judaszowce, ketmia syryjska (zwłaszcza odmiany), klon palmowy i szczodrzeńce, można osłonić chochołami, tekturą falistą albo – jeśli rosną pojedynczo lub w niewielkich grupach – nakryć w całości pudłem kartonowym i nasypać do środka trocin lub rozkruszonego.

Chwasty w ogrodzie rosną niestety, nawet jesienią, dopóki nie przykryje ich śnieg. Nie pomoże żadne podcinanie, najlepszą metodą na pozbycie się niechcianych roślin jest ich regularne pielenie – im częściej, tym jest to łatwiejsze. Systematyczne porządkowanie i odchwaszczanie jesienią porą, to znacznie mniej pracy na wiosnę.

Jesienne porządki w ogrodzie 3
Porządki w ogrodzie

Zabezpieczenie pni drzew

Drzewa o ciemnej, gładkiej korze są zimą zagrożone pękaniem – ich pnie i konary nagrzewają się a po zachodzie słońca gwałtownie oziębiają. Tkanki pękają a do nich wnikają wirusy, bakterie i zarodniki grzybów wywołujące choroby drewna. Najbardziej narażone są drzewa owocowe oraz niektóre ozdobne, na przykład młode buki, graby, kasztanowce, magnolie, a także śliwy i wiśnie ozdobne.

Jak je chronić? Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia drzew owocowych przed pękaniem jest bielenie ich pni i grubych konarów roztworem wapna ogrodniczego. Pnie drzew ozdobnych też można pobielić, ale ładniej będzie, jeżeli owiniemy je matą słomianą, włókniną lub tkaniną jutową. Jeśli powstało pęknięcie mrozowe, należy je posmarować preparatem przyspieszającym gojenie, aby nie dopuścić do infekcji. Wiosną szczelina powinna się zewrzeć i zarosnąć tkanką gojącą. (red.)                                        

Czytaj także:

Jesienny kącik do czytania. Jak go urządzić?

Nieproszeni goście w naszym domu i ogrodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here