Najpopularniejsze posadzki podłogowe

0
425
Posadzki podłogowe

Wybór posadzki podłogowej to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć podczas budowy lub remontu domu. Dlaczego? O ile kolor ścian odświeżamy i zmieniamy dość regularnie, tak raz położona podłoga zwykle służy nam przez długie lata, zwykle do czasu wyraźnych uszkodzeń. Dopiero gdy nasze posadzki podłogowe aż proszą się o wymianę, decydujemy się na gruntowny remont. Jaką posadzkę wybrać? Czym się kierować przy jej wyborze?

Zastanówmy się najpierw czy w związku z remontem podłóg nie chcemy czasem zainstalować ogrzewania podłogowego. Jeśli tak, to najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie płytek ceramicznych, gresu lub kamienia. Materiały te świetnie przewodzą ciepło i są łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto są odporne na ścieranie, przez co tak szybko ich nie zniszczymy, jak w przypadku np. paneli podłogowych.

Najpopularniejsze posadzki podłogowe 1
Posadzki podłogowe

Największym minusem jest ich temperatura, w przypadku niedziałającego ogrzewania – są one po prostu zimne. Co ciekawe, obecnie producenci oferują gres czy płytki imitujące inne materiały, np. drewno. To dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na nieco przytulniejszym efekcie, a mimo to, chcemy korzystać z kompatybilności gresu z system grzewczym. Wybierając to rozwiązanie, możemy tym samym materiałem wyłożyć także balkon lub taras. Ceramika czy gres świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne, a jednolity wzór nada naszemu domu lub mieszkaniu spójności.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, raczej powinniśmy zrezygnować z paneli czy parkietu. Poza tym, że pod wpływem zmian temperatur drewno może puchnąć, skrzypieć czy się rozszczelniać, dużo trudniej je utrzymać w czystości. Nadrabiają one jednak swoją niepowtarzalną urodą i klasą. Dlatego też część osób decyduje się na klasyczny system grzewczy, aby móc na podłodze zamontować panele lub parkiet – zwłaszcza w salonie. O ile większość Polaków przekonała się co do gresu czy kafli ceramicznych w kuchni i łazience – o tyle salony i sypialnie nadal lubimy drewniane.

Najpopularniejsze posadzki podłogowe 2
Posadzki podłogowe

Jeśli zależy nam na kompromisie, czyli połączeniu drewnianego stylu z ogrzewaniem podłogowym, naszym jedynym ratunkiem będzie parkiet warstwowy. Gwarantuje on stabilność podłogi, także przy zmieniających się temperatury i wilgotności. Przy układaniu tego typu posadzki należy pamiętać o zachowaniu 1 cm odstępu od ścian, a  po ułożeniu parkietu należy powoli podnosić temperaturę ogrzewania do maksymalnej. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy parkiet będzie narażony na uszkodzenia czy działanie temperatury. Mimo nowoczesnej technologii wykonania, to nadal jest element drewniany, wrażliwy na otaczające go warunki. Jeśli zależy nam na posadzce na długie lata – mimo wszystko nadal powinniśmy rozważać wybór między płytkami a gresem.

Najpopularniejsze posadzki podłogowe 3
Posadzki podłogowe

Wybierając parkiet, musimy zadać sobie pytanie czy bardziej nam zależy na trwałości i praktyczności, czy na estetyce i wygodzie. W zależności od budżetu jakim dysponujemy, producenci posadzek są w stanie zaoferować nam całą gamę produktów, która idealnie dopasuje się do stylu naszego mieszkania. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i budżet – każdy jednak powinien znaleźć coś dla siebie.

Czytaj także: Parkiety kontra panele

Sprawdź ofertę Centrum Podłóg i Posadzek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here