Program Czyste Powietrze – dla kogo dotacje w 2021?

0
514
Program Czyste Powietrze

Polska ma niemal najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Mimo że od lat zarówno sektor publiczny, jak i prywatny stara się wykorzystywać coraz bardziej ekologiczne rozwiązania, to nadal zostało nam jeszcze sporo do zrobienia. Kilka lat temu także samorządy włączyły się w walkę o czystsze powietrze. Z tego powodu, coraz częściej słyszymy o obowiązkowych wymianach pieców, na takie o wyższej klasie ekologicznej, a także na takie, które uniemożliwiają spalanie miału czy śmieci. Nie każdego jednak stać na wymianę kotła. Z pomocą przychodzi rządowy Program Czyste Powietrze. Jak skorzystać z dotacji?

Program Czyste Powietrze to rządowy program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne. W podstawowym poziomie dofinansowania dotacji możemy uzyskać do 30 tysięcy złotych. W przypadku poziomu podwyższonego jest to 37 tysięcy złotych.  Program zaplanowany jest aż do 2030 roku, a jego całkowity budżet to aż 103 miliardy złotych.

Jest to jeden jeden z największych programów w Polsce, który ma na celu walkę ze smogiem. Warto skorzystać z programowego dofinansowania, gdyż wymiana pieców jest nieuchronna, a obecne dotacje pozwalają zamortyzować ten wydatek. Czy na wszystkie nowoczesne piece możemy otrzymać dotacje?

Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze

Piec węglowy z dopłatą? Jeszcze tylko w tym roku!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jakiś czas temu poinformował, że uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż kotła na węgiel będzie możliwe tylko do 31 grudnia 2021 r. Taka decyzja ma związek z wytycznymi Komisji Europejskiej, a także zapisami zawartymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

Zostało nam zatem kilka miesięcy na finalizację zakupu. Ministerstwo gwarantuje, że wszyscy którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r. będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji. Po tym terminie nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego w programie „Czyste Powietrze”. Nadal będzie można otrzymać jednak dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne, pompy powietrza, a także na kotły na pellet czy gaz.

Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze – większe progi dochodowe

od 1 lipca 2021 r. planowane jest zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy będzie wynosił 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2 189,04 zł, a dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 563,60 zł. W wielu gminach w całej Polsce powstały punkty konsultacyjne programu. Pomoc, na przykład w wypełnianiu wniosku, można uzyskać w 603 gminach lub dzwoniąc na ogólnopolską infolinią pod numer 22 340 40 80.

Czytaj także: Eko dom – dom przyjazny dla środowiska i mieszkańców

Miasto dofinansuje częstochowianom proekologiczne inwestycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here