Przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy warto w nie inwestować?

0
792

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się nad Wisłą coraz większą popularnością. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to inwestycja niezwykle tania w utrzymaniu i wymaga niedużych nakładów finansowych na start.

Ekonomiczna inwestycja na lata

Zakup i montaż przydomowej oczyszczalni o przepustowości około 1m3 na dobę, wynosi zaledwie kilkanaście tysięcy, a średni roczny koszt utrzymania tej instalacji to zaledwie 300-400 złotych. Biorąc pod uwagę obecne stawki za wywóz szamba, jest to inwestycja, która potrafi nam się zwrócić już po 2-3 latach, a później mamy z niej czyste oszczędności. Co ciekawe na inwestycje tego typu możemy uzyskać spore dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Wysokość kwoty dofinansowania określa jednostka samorządowa, o może ona nawet sięgać 80% wartości inwestycji. W takiej sytuacji nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków zwróci się nam już po kilku miesiącach.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - czy warto w nie inwestować? 1
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Foto Flickr

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków

Istnieje kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Decydując się na tę inwestycję, możemy wybrać zbiornik z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym lub gruntowo-roślinnym, ze złożem biologicznym albo z komorą osadu czynnego. Zanieczyszczenia wody usuwane są mechanicznie, chemicznie i biologicznie. Najpierw nasz przydomowy system oddziela zanieczyszczenia od wody poprzez opadanie składników ciężkich. W dalszym etapie zachodzą biochemiczne procesy rozkładu zanieczyszczeń. To, co nie ulega rozkładowi, musi być okresowo usuwane z naszego zbiornika – zwykle wystarczy dodawać biopreparaty przyspieszającego rozkład nieczystości. W zbiorniku mimo wszystko będą powstawać osady, dlatego należy pamiętać o czyszczeniu i serwisie raz na 2-3 lata.

Zbiornik oczyszczalni przydomowej jest zwykle nieduży i zajmuje niewiele miejsca na posesji. Idealnym miejscem jest płaski, rozległy teren z niskim poziomem wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruntem. Przydomowa oczyszczalnia ścieków rozsącza nieczystości komunalne pod powierzchnią gruntu lub odprowadza je do pobliskich cieków wodnych. Jak to wygląda od strony prawnej? Jeżeli przygotowujemy się do budowy przydomowej oczyszczalni, która będzie miała wydajność mniejszą niż 7,5 metra kwadratowego na dobę,  wystarczy, że zgłosimy chęć jej wykonania w starostwie powiatowym – nie ma konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Od zgłoszenia mamy dwa lata na realizację zadania, a do budowy możemy przystąpić już po 3 tygodni od poinformowania urzędu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - czy warto w nie inwestować? 2
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Drenaż czy filtr – które rozwiązanie warto wybrać ?

W domostwach, w którym mieszka powyżej 5 osób, najczęściej wykorzystuje się drenaż rozsączający. Ścieki, po wstępnym podczyszczeniu w osadniku gnilnym, dostają się do drenażu ułożonego na przygotowanym wcześniej żwirowym podłożu. Następnie, po oczyszczeniu w warstwie żwiru, trafiają do gleby. To rozwiązanie jest możliwe do zastosowania tylko wtedy, gdy urządzenie rozsączające można ustawić 1,5 m ponad poziomem wód gruntowych.

Można także zdecydować się na filtr piaskowy. Najczęściej to rozwiązanie znajduje zastosowanie na działkach o podłożu gliniastym lub ilastym. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku drenażu rozsączającego, z tą różnicą, że ścieki po przefiltrowaniu transportowane są do drenażu zbierającego, a następnie są przekazywane do wód podziemnych lub do gruntu.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko w perspektywie lat zaoszczędzimy sporo pieniędzy na wywozie szamba, ale także nasze gospodarstwo domowe będzie znacznie bardziej przyjazne środowisku. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach będzie obserwować stale rosnący trend budowlany dotyczący tego typu instalacji, gdyż skorzystać na tym możemy wszyscy – zarówno jako mieszkańcy, jak i społeczeństwo.

Przeczytaj także: Jak otrzymać 5 tys. na oczko wodne lub nawodnienie? Jak zainwestować w ekologiczne źródło energii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here