Jesień w ogrodzie – czas na przygotowanie ogrodu do zimy

0
436
Przygotowanie ogrodu do zimy

Jesień to wyjątkowa pora roku w polskich lasach, parkach i ogrodach, to także pora na przygotowanie ogrodu do zimy. Piękne kolory liści towarzyszą nam podczas rodzinnych spacerów i doceniamy je zwłaszcza podczas ciepłych, słonecznych dni. Jeśli posiadamy własny, przydomowy ogródek wraz z końcem lata musimy rozpocząć pieczołowite przygotowywania do zimy. Od czego zacząć, aby prowadzone prace były efektywne? Na co zwrócić uwagę nim spadnie pierwszy śnieg?

Przygotowanie ogrodu do zimy
Przygotowanie ogrodu do zimy

Początek ogrodowych porządków

Uporządkowanie ogrodu to ostatni etap przygotowań naszego domu do zimy. Prace związane z uprzątnięciem ogrodu powinniśmy zacząć realizować na przełomie września i października, gdy już mamy pewność, że nie czeka nas w tym sezonie żaden niespodziewany, rodzinny grill. Pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego możliwie wcześnie warto zadbać o zabezpieczenie roślin przed mrozem. Okrycie roślin włókniną lub gałązkami drzew iglastych zapobiega również przed nadmierną utratą wody. W przypadku drzew owocowych sprawdzonym sposobem zabezpieczającym przed ich pękaniem, jest bielenie pni i grubych konarów roztworem wapna ogrodniczego. Jeśli ów pęknięcia wystąpią, będziemy musieli smarować pnie preparatem, aby nie dopuścić do infekcji.

Przygotowanie ogrodu do zimy
Przygotowanie ogrodu do zimy

Poza roślinami i drzewami warto oporządzić wszelkie meble ogrodowe. Wyczyszczenie i schowanie grilla czy impregnacja drewnianych elementów małej architektury to absolutna podstawa jesiennych przygotowań do zimy. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, część ogrodowych rzeczy warto przenieść do piwnicy, garażu lub na strych – uchroni je to przed działaniami wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych.  Gdy już nasze roboty porządkowe dobiegną końca, koniecznie pamiętajmy również o odcięciu zewnętrznego dopływu wody. Zwolennicy ciekawych rozwiązań architektonicznych mogą pomyśleć o zaplanowaniu aranżacji nie tylko jesiennej, ale także zimowej. Dobrze zaprojektowany ogród może doskonale wyglądać o każdej porze roku.

Przygotowanie ogrodu do zimy
Przygotowanie ogrodu do zimy – czyszczenie grilla

Zadbaj o trawnik i pamiętaj o segregacji

Druga połowa października to najlepszy moment na ostatnie, przedzimowe koszenie trawnika. W kolejnych tygodniach może być już na to trochę za zimno, poza tym z każdym tygodniem coraz bardziej zbliżamy się do świąt Bożego Narodzenia. Z pewnością będziemy mieli masę innych obowiązków, tym bardziej że po drodze czeka nas jeszcze dzień Wszystkich Świętych. Pamiętajmy również o regularnym grabieniu liści, gdyż ich pozostawienie pod śniegiem grozi uszkodzeniem trawnika. Dobrze jednak pozostawić ich niewielki stos dla jeżyków.

Przygotowanie ogrodu do zimy
Przygotowanie ogrodu do zimy

Warto wiedzieć, że palenie liści i gałęzi jest surowo zabronione i za złamanie tego zakazu możemy otrzymać mandat. Zgrabione liście, skoszoną trawę, gałęzie czy chwasty powinniśmy dostarczyć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taki punkt dostępny jest w każdej gminie w Polsce. Zielone odpady możemy przekazać nieodpłatnie, chociaż oczywiście obowiązują nas pewne limity. Nie warto odwlekać jesiennych porządków na ostatnią chwilę. Chcemy przecież cieszyć się wiosną pięknym i kolorowym ogrodem, który obdaruje nas licznymi kwiatami i pysznymi owocami. Kilka prostych czynności może sprawić, że nie będziemy musieli ratować naszych roślin nawet po srogich mrozach i szybko przejdziemy do celebrowania letniego sezonu.

Czytaj także: Jak przygotować dom na zimę i uniknąć przykrych niespodzianek?

Zaczarowany ogród, czyli kilka sposobów na stworzenie oryginalnego nastroju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here