Remont generalny domu – inwestycja w nowoczesne ogrzewanie

0
252
Remont generalny domu
Construction worker standing on scaffold, thermally insulating house with glass wool and black foil, doing wooden facade.

Remont generalny domu wymaga starannego przygotowania, a przede wszystkim wyznaczenia zakresu prac, dokładnego harmonogramu, i co najważniejsze kosztorysu.

Przystępując do kapitalnego remontu nieruchomości, warto wziąć pod uwagę nowoczesną termomodernizację naszego domu. Poza wymianą okien na bardziej szczelne i ociepleniem elewacji, powinniśmy rozważyć instalację ogrzewania podłogowego, a także wymianę kotła na bardziej ekologiczny. Takie rozwiązania pozwolą nam w dłuższej perspektywie nie tylko sporo zaoszczędzić, ale także są znacznie wygodniejsze w codziennej obsłudze niż tradycyjny piec węglowy. Jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku?

Remont generalny domu
Remont generalny domu

Remont generalny domu – zamontujmy ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się nie tylko niższym od grzejników zapotrzebowaniem energetycznym, ale także pozwalają równomiernie rozprowadzać ciepło po naszym mieszkaniu. Dodatkowo, dzięki wyeliminowaniu tradycyjnych grzejników, mamy więcej miejsca na zaaranżowanie codziennej przestrzeni. Wbrew mitom ogrzewanie podłogowe nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, oczywiście pod warunkiem, że jest ono prawidłowo założone. Przyjmuje się, że w zależności od pomieszczenia temperatura podłogi powinna wahać się między 29 a 34 stopniami Celsjusza. Wyższe temperatury dotyczą zwłaszcza łazienek i stref brzeżnych naszego domu. Specjalne czujniki pozwolą zautomatyzować proces grzewczy, dzięki czemu ogrzewanie samo będzie się dostosowywać do zmieniającej się temperatury. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniej posadzki. Najlepiej ciepło przewodzą płytki ceramiczne, gres oraz kamień. Nie sprawdzają się natomiast parkiety i drewniane panele.

Remont generalny domu
Remont generalny domu

Kotły gazowe

W polskich domach coraz częściej możemy spotkać piece gazowe. Charakteryzują się one nie tylko niezwykłą wygodą użytkowania, ale także są przyjazne środowisku i cechują się dobrą efektywnością energetyczną. Piece tego typu możemy łączyć z ogrzewaniem podłogowym. Decydując się na zakup takiego kotła możemy starać się o dotacje w ramach Programu Czyste Powietrze, co znacznie pozwala zminimalizować koszty instalacji pieca. Piece gazowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego pieca węglowego. Kotły gazowe wymagają znacznie mniej miejsca, nie brudzą, a także ich konserwacja jest znacznie prostsza.

Remont generalny domu
Remont generalny domu

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne Droższym rozwiązaniem w montażu, lecz tańszym w eksploatacji jest bez wątpienia pompa ciepła, na którą również przysługuje nam dofinansowanie z rządowego programu Czyste Powietrze. Dobrej jakości pompa może nam zapewnić tanie ogrzewanie nawet na 50 lat. Co ważne, decydując się na pompę ciepła nie musimy obawiać się zmiennych cen paliw kopalnych, które z roku na rok są coraz droższe. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia budynku i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Możemy ją wykorzystywać do ogrzewania budynku, a także wody użytkowej.

Rozwiązanie to jest nie tylko przyjazne dla środowiska naturalnego, ale także zapewnia szybki zwrot poniesionych nakładów finansowych. Do obsługi pompy ciepła potrzebna nam będzie jednak energia elektryczna niezbędna do zasilania sprężarki. W tym celu często warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem przez wiele lat. Również w tym przypadku możemy liczyć na dotację, choć tym razem z Programu Twój Prąd. Dotacja pokrywa do 50% kosztów inwestycji (maksymalnie 5000 zł na instalację). Dodatkowo przy montażu urządzeń tego typu, możemy odliczyć je od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Remont generalny domu
Remont generalny domu
Fot.: Flickr

Czytaj także: Instalacja fotowoltaiczna czy warto w nią zainwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here