Salon z aneksem kuchennym – zalety i wady

0
573

Salon z aneksem kuchennym to trend, który od już od kilku lat cieszy się niesłychaną popularnością w budownictwie mieszkaniowym. Czasem powstają już całe nowe osiedla, które nie oferują w swojej ofercie lokali z osobną, zamkniętą kuchnią. Rozwiązanie ma to zarówno wiele zalet, jak i wad. O czym warto pomyśleć, nim zdecydujemy się na tak zaprojektowane mieszkanie?

Zalety otwartej kuchni

Salony z aneksem kuchennym doskonale sprawdzają się na małych metrażach. Brak konieczności stawiania ścianki działowej sprawia, że kuchnia zyskuje otwartą przestrzeń i nie ma klaustrofobicznego charakteru, tak często spotykanego w starym, PRL-owskim budownictwie. Takie rozwiązanie pozwala nam w skali mieszkania zaoszczędzić nawet 4 metry kwadratowe, co w przypadku mniejszych mieszkań może stanowić nawet 10% ich wielkości. Poza przestronnością pomieszczenia wygląda to po prostu ładnie, modnie i efektownie.

Salon z aneksem kuchennym - zalety i wady 1
Salon z aneksem kuchennym

Otwarte kuchnie możemy połączyć nie tylko z salonem, ale także z jadalnią. Często to właśnie duży, rodzinny stół jest elementem łączącym te dwa pomieszczenia, zastępując ścianę. Taki rozkład doskonale wspiera wspólną integrację między domownikami, czyniąc salon z aneksem kuchennym, prawdziwym pokojem dziennym, w którym spotyka się cała rodzina. Jeśli dysponujemy odpowiednim metrażem, doskonałym rozwiązaniem dla amatorów gotowania będzie także montaż wyspy. Dodatkowe blaty i szafki z pewnością przydadzą nam się podczas przygotowywania posiłków.

Salon z aneksem kuchennym – wady

Osoby, które mieszkają w tak zaprojektowanych mieszkaniach, skarżą się przede wszystkim na konieczność stałego utrzymywania porządku. W przypadku zamkniętej kuchni możemy sobie pozwolić na kulinarny rozgardiasz. Gdy odwiedzą nas niezapowiedziani goście, zaprosimy ich do salonu, ukrywając przed nimi kuchenny nieporządek. W przypadku otwartej kuchni wszystko jest cały czas na widoku. Nie możemy więc pozwolić sobie na zaleganie naczyń w zlewie czy ogólny nieporządek powstały przy gotowaniu. Trudniej jest także upilnować dziecko, które zawsze może przewinąć nam się gdzieś za plecami i strącić coś z blatu lub stołu.

Salon z aneksem kuchennym - zalety i wady 2
Salon z aneksem kuchennym

Decydując się na salon z aneksem kuchennym, musimy się także liczyć z tym, że wszystkie zapachy kuchenne będą krążyły po naszym pokoju dziennym. Nawet najlepszy okap nie poradzi sobie z silnym zapachem np. gotowanej kapusty. Jeśli lubimy wyrazistą kuchnię, może się okazać, że wychodzący od nas goście będą przesiąknięci zapachem jedzenia. Jeśli zatem otwarta kuchnia jest naszym marzeniem, warto wybrać taki lokal, który dysponuje dodatkowym oknem w kuchni.

To czy otwarta kuchnia sprawdzi się w naszym domu, zależy od nas samych. Jeśli lubimy nowoczesne aranżacje, a jednocześnie nie mamy problemu z utrzymaniem porządku w kuchni, takie rozwiązanie może naprawdę pomóc nam w urządzaniu niewielkiego mieszkania. Jeśli jednak czujemy, że kuchnia jest dla nas tak intymną strefą, jak sypialnia, to warto rozważyć zakup nieruchomości z wydzielonym pomieszczeniem na kuchnię.

Czytaj także: Funkcjonalna kuchnia – co powinno się w niej znaleźć?

Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jakie meble kuchenne wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here