Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte

0
585
A tablet with smart home control system.

W ciągu ostatnich dekad nastąpił niesamowity rozwój technologii użytkowej. Kto mógł się spodziewać dwadzieścia lat temu, że za pomocą smartfona będziemy mogli sprawdzić, czy mamy pozamykane okna i bramy lub że dzięki systemowi smart home będziemy je w stanie otwierać na odległość. Nikt się nie spodziewał nawet, że powstanie takie urządzenie jak smartfon, które stanie się mobilnym, kieszonkowym komputerem.

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 1
Smart home

Nowoczesna technologia w domu

O ile do otaczającego nas sprzętu RTV/AGD zdążyliśmy się w ciągu tych lat przyzwyczaić, o tyle idea Smart Domu nadal wydaje nam się mrzonką. Polakom zazwyczaj kojarzy się ona z kosztownymi inwestycjami i skomplikowaną technikom. Nic bardziej mylnego. Jeśli stoimy przed wymianą okien czy bram garażowych, dobrze zapytać doradcy o możliwość podłączenia ich do sieci. Rozwiązania te z roku na rok są coraz tańsze i coraz więcej osób sobie może na nie pozwolić – warto więc sprawdzić takie rozwiązanie, tym bardziej że zapytanie nie kosztuje nas nic, a możemy sporo zyskać.

Kiedy nam się to może przydać?

Żyjemy w biegu, jesteśmy roztargnieni. Czasami śpiesząc się do pracy, nie zwracamy uwagi na to czy na pewno wszystkie okna i bramy zostały przez nas zamknięte. Jeśli podłączymy je do sieci smart dom, możemy w każdej chwili sprawdzić na telefonie komórkowym czy są one zamknięte. Nie musimy się wracać ani zawracać sobie głowy czy na pewno nie zapomnieliśmy niczego zamknąć. Wystarczy wejść na smartfonie z podłączeniem do internetu w aplikacji i w czasie rzeczywistym możemy sprawdzić, czy wszystko jest zamknięte. To także doskonałe rozwiązanie np. w przypadku gdy do naszego domu przyjedzie kurier, o którym zapomnieliśmy. Możemy zdalnie otworzyć garaż, poprosić kuriera o zostawienie tam paczki i będąc jeszcze na łączu z przewoźnikiem – zabezpieczyć ponownie dom. Podobnie sytuacja ma się z oknami, w każdej chwili możemy sprawdzić, czy pozamykaliśmy wszystkie okna, dzięki czemu nigdy nie będziemy musieli się wracać na marne. To takie proste!

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 2
Smart home

Które bramy garażowe i okna są do tego przystosowane?

O to najlepiej podpytać specjalistę u regionalnego sprzedawcy. Jeśli chodzi o region częstochowski, takie rozwiązania proponuje m.in. firma Aperto znajdująca się przy alei Jana Pawła II 66, nieopodal sądów. Wspomniane przedsiębiorstwo współpracuje z OknoPlastem, wiodącym, polskim producentem bram garażowych i okien. Daje nam to gwarancje, że towar, który otrzymamy, jest ze sprawdzonego źródło i nie będzie problemu z ewentualnym serwisowaniem. Podłączenie bram garażowych i okien do systemu Smart Dom to może być całkiem udany początek unowocześniania naszego domostwa. W dalszej kolejności wiele osób decyduje się również na inteligentny system zraszaczy, monitoring czy nawet sprzętu kuchenny. Dlaczego ludzie decydują się na takie rozwiązania? Gdy okiełznamy już nową technologię i zrozumiemy, że wcale nie jest ona tak skomplikowana, jak mogło nam się wydawać, zaczynamy rozumieć, że daje nam ona komfort i bezpieczeństwo. Dom to dla wielu Polaków majątek całego życia i każdy chce, aby zachował swój dobry stan przez wiele lat. Zależy nam także na bezpieczeństwie naszych bliskich.

Jeśli więc stoimy przed wymianą okien i bram garażowych, dobrze podpytać o nowoczesne rozwiązania. Zwykle inwestycje tego typu realizujemy raz na kilkadziesiąt lat, dlatego warto zapłacić nieco więcej, aby cieszyć się nowoczesnym komfortem przez kolejne sezony.

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 3
Smart home

Budowa domu – jaką bramę garażową wybrać?

Budowa domu to duża inwestycja, jednak każdego roku o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego stara się ponad 80 000 osób. Wyróżnia nas to na tle rynku europejskiego, gdzie od lat króluje wynajem. Polacy jednak zdecydowanie bardziej wolą mieszkać „na swoim”. Jednym z najtrudniejszych etapów budowy domu jest jego wykończenie. To wówczas decydujemy się na zakup stolarki okiennej czy bram garażowych. Jaką bramę garażową wybrać, aby służyła nam przed długie lata?

Niemal we wszystkich domach stosuje się obecnie bramy garażowe zbudowane z paneli zwijanych. Egzemplarze na rynku różnią się przede wszystkim grubością paneli. Najczęściej wykorzystywane są panele o grubości 40-70 mm. Grubsze panele są co prawda kosztowniejsze, ale zdecydowanie poprawiają termikę garażu. Zaoszczędzamy tym samym na ogrzewaniu domu, w przypadku gdy garaż mamy połączony z mieszkaniem, a także nie narażamy naszego samochodu na zmienne temperatury, które w Polsce w ostatnich latach są normą.

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 4
Smart home

Garażowe czujniki – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na bramę garażową, warto zwrócić uwagę zarówno na napęd, jak i na czujniki, w które brama jest wyposażona. Dobrze dobrane czujniki nie tylko zagwarantują nam, że przy przypadkowym opuszczeniu bramy nie przygnieciemy samochodu, ale także zagwarantują bezpieczeństwo naszym bliskim. Każdy, kto posiada dzieci, zdaje sobie sprawę, jak ruchliwi są najmłodsi domownicy. Dobre bramy garażowe wyczuwają każdy, nawet najmniejszy ruch na swojej drodze i cofają opadnie paneli.

Oprócz standardowego pilota do otwarcia i zamykania bramy garażowej możemy użyć także… smartfona. O ile zdarza się nam pilot gdzieś zapodziać, o tyle telefony mamy zawsze pod ręką. Na smartfonie także możemy sprawdzić, czy brama garażowa jest zamknięta, gdy w wyniku roztargnienia nie zwrócimy na to uwagi wyjeżdżając. To szczególna wygoda zwłaszcza dla osób, które są przewrażliwione na bezpieczeństwa swoich domów.

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 5
Smart home

Co z konserwacją?

Jeśli chcemy, aby brama garażowa służyła nam dobrze przez wiele lat, ważny jest doroczny serwis – zwłaszcza po sezonie zimowym. Należy przede wszystkim sprawdzić naciągi sprężyn, aby brama odpowiednio opadała i się nie zacinała. Niezbędne jest także odkurzenie mechanicznym elementów bramy i ich nasmarowanie. Cały zabieg nie jest kosztowny i nie powinien nam zabrać dużo czasu, a efekty, które przynosi są niesamowite. Dobrze konserwowana brama garażowa powinna bardzo dobrze się sprawować nawet do 20 tysięcy cykli „otwórz-zamknij”. 20 tysięcy cykli, to prawie 14 lat sprawnego działania przy 4 cyklach dziennie. Co ważne, zwykle awaria dotyczy sprężyn – wówczas wystarczy je wymienić – nie ma konieczności wymiany całej bramy.

Gdzie szukać dobrych bram?

W przypadku inwestycji tego typu nie warto kierować się ceną. Choć choć decydując się na najtańsze rozwiązanie oszczędzamy, to jest to oszczędność pozorna. Tańsze bramy zwykle mają krótszy okres gwarancji, a co za tym idzie szybciej może nam się przytrafić naprawa po okresie gwarancyjnym. Nie ma też co się decydować na najdroższe rozwiązania – ważne jest, aby dostosować właściwości bramy garażowej do naszych potrzeb. Znacznie ważniejszym czynnikiem niż cena jest doświadczenie firmy produkującej i montującej bramy w naszym garażu. Skoro dana firma jest w stanie utrzymać się na rynku przez dziesięciolecia, znaczy, że usługi przez nią wykonywane cieszą się renomą. Takie przedsiębiorstwa zwykle także dają dłuższe okresy gwarancyjne – a na tym powinno nam zależeć najbardziej. W Częstochowie możemy skorzystać z usług jednej z firmy, która współpracuję z ogólnopolskimi producentami. Dobrym przykładem może tu być firma Aperto, która w swojej ofercie ma produkty OknoPlastu. Fachowcy pomogą nam dobrać idealną bramę do naszych potrzeb i dostępnych środków finansowych. Wspomniana firma ma także w ofercie okna – warto pomyśleć o zakupie wszystkich tych elementów u jednego dostawcy, wówczas łatwiej będzie nam wynegocjować korzystne warunki finansowe.

Okna i bramy garażowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Tysiące Polaków stara się budować domy na własną rękę. Wynika to przede wszystkim z oszczędności, gdyż firmy słono sobie liczą nie tylko za pracę budowlane, ale także naliczają marże na zamawiane przez nich materiały. Na co zwrócić uwagę przy zakupie bram garażowych i okien do naszego nowego domu?

Okno to wizytówka domu

Na rynku mamy mnóstwo przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i sprzedaży okien. Są to zarówno ogólnopolscy producenci, którzy mają wieloletnie doświadczenie, jak i małe, rodzinne warsztaty. Jeśli zależy nam na sprawnym serwisie i dłuższej gwarancji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór przedsiębiorstwa ogólnopolskiego. W większości polskich domów i mieszkań spotkamy najpopularniejsze okna PCV. Są one łatwe w estetycznym utrzymaniu i nie wymagają przesadnej konserwacji. Dobrze izolują także ciepło i chronią dom przed hałasem. W nowym budownictwie, zwłaszcza od strony ogrodu, doskonale sprawdzą się także duże okna aluminiowe. Co prawda wymagają one nieco większej uwagi, a także z racji na ich dużą powierzchnię, trudniej je umyć, ale walory estetyczne, które dostarczają, wynagradzają wszelkie utrudnienia. Najrzadziej spotykany i zarazem najdroższe – są okna drewniane. Ten model jest najmniej odporny na zmienne czynniki atmosferyczne czy wilgoć, ale jest najbardziej elegancki. Jeśli lubimy styl retro, jest to idealne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że takie okna co kilka lat trzeba malować i impregnować.

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 6
Smart home

Inteligentne bramy garażowe

Jeśli chodzi o bramy garażowe, to tutaj wybór mamy nieco mniejszy. Niemal wszystkie bramy są zbudowane bowiem ze zwijanych paneli. Przy zakupie jednak powinniśmy zwrócić uwagę na grubość paneli (grubsze są droższe, ale zapewniają lepszą izolację termiczną i bezpieczeństwo) i czujniki, które brama posiada. Pozwoli uniknąć to sytuacji, w którym brama przytrzasnęłaby nam maskę samochodu. Czujniki tego typu są szczególnie ważne także, gdy posiadamy małe dzieci. Jeśli czujnik w trakcie opadania wyczuje nawet najmniejszy ruch, momentalnie zatrzyma bramę, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić, że brama zrobi naszemu dziecku jakąkolwiek krzywdę. Często bramy są także skomunikowane z aplikacjami, dzięki czemu możemy bramę otworzyć lub zamknąć bez użycia pilota – wystarczy smartfon. Takie połączenie pozwoli nam także sprawdzić w każdej chwili czy brama jest zamknięta, a także otworzyć lub zamknąć ją na odległość.

Decydując się na zakup bramy garażowej, warto zwrócić także uwagę na jej gwarancję. Oprócz kilkuletnich zapewnień producenta często stosowane są także gwarancje przeliczane na ilość cykli „otwórz-zamknij”. 20 tysięcy cykli, to prawie 14 lat sprawnego działania przy 4 cyklach dziennie. Warto wybrać sprawdzonego producenta i mieć spokój na wiele lat, gdyż takie bramy wymagają zwykle niewielkiej konserwacji, raz do roku, po okresie zimowym.

Smart home – inteligentny i bezpieczny dom. System sprawdzi czy okna i bramy są na 100% zamknięte 7
Smart home

Gdzie szukać dobrych rozwiązań?

Przy zakupie okien i bram garażowych, dobrze wybrać partnera, który ma w ofercie oba te produkty. Pozwoli nam to na negocjację ceny z racji dużego zamówienia, a także sprawi, że w razie potrzeby ewentualnego serwisu, wszystko załatwimy u jednego fachowca. W regionie częstochowskim dobrym wyborem może okazać się firma Aperto znajdująca się w centrum, przy Alei Jana Pawła II. Nie tylko mają w ofercie zarówno okna, jak i bramy garażowe, ale także współpracuje z czołowymi polskimi producentami, takimi jak OknoPlast. Jak już wspominaliśmy, wybór dużego producenta daje nam dłuższą gwarancję, a także sprawniejszy serwis. Dzięki doświadczeniu firmy łatwiej dobierzemy okna i bramy dopasowane do naszych potrzeb. Pozwoli nam to uniknąć nietrafionych inwestycji i zmarnowania pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here