Smart-home – najciekawsze rozwiązania

0
653
Smart-home

Smart-home to rozwiązanie na wyjątkowe czasy. Trwająca pandemia COVID-19 sprawiła, że spędzamy w domach znacznie więcej czasu niż wcześniej. Nasze mieszkania zmieniły się w sale lekcyjne, biura, kina czy kawiarnie. Niestety, ale w najbliższych miesiącach nie zanosi się, aby miało się w tej kwestii cokolwiek zmienić. Warto może pomyśleć o technologicznym ewolucji naszego domu? Za pomocą kilku urządzeń możemy zmienić nasze mieszkanie w smart-home z prawdziwego zdarzenia. Które rozwiązania cieszą się największą popularnością?

Projektowanie ekosystemu smart-home

Zacznijmy od tego, że jeśli chcemy, aby nasz smart-home prawidłowo funkcjonował, musi on mieć dobrze zaprojektowany ekosystem. Powinien być dostosowany do obsługi głosowej czy aplikacji w smartfonie. W ramach ekosystemu możemy sterować m.in. roletami, żaluzjami, domofonem, zraszaczami czy ogrzewaniem. Ważne, aby system był bezawaryjny i prosty w obsłudze. Pamiętajmy, że to system ma być dla nas, a nie my dla systemu. Przecież ideą smart-home jest to, aby mieszkać komfortowo, bezpiecznie i wygodnie. Dobrze, aby system był kompatybilny z Google Home. Dzięki temu mamy szansę mieć wiele urządzeń w jednej aplikacji.

Smart-home - najciekawsze rozwiązania 1
Smart-home

Akcesoria smart-home

Skoro wybraliśmy już ekosystem dla nas – warto przejrzeć ofertę dostępnych urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów akcesoriów Smart Home, które w swoim składzie posiadają niezbędne elementy do wykrycia wszelkich ruchów w naszym mieszkaniu. Taki zestaw pozwoli zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi, a także pozwoli skomunikować ze sobą najważniejsze urządzenia. Starajmy się kupować możliwie jak najwięcej rzeczy kompatybilnych z jednym systemem. Nie chcemy przecież, aby dochodziło do sytuacji, w której każda czynność w domu będzie wymagała osobnej aplikacji. Takie rozwiązanie może okazać się nieco droższe, ale komfort, jaki wniesie to do naszego mieszkania, jest bezcenny.

Poza smartfonem, kolejnym ważnym elementem w naszym inteligentnym domu – będzie telewizor.  Na rynku mamy dostępne zarówno modele z wbudowanym smart-tv, jak i dostawki do telewizorów współpracujące z Google Home i innymi aplikacjami ekosystemowymi. Na rynku oprócz wspomnianych czujników współpracujących z wentylatorami, oknami, zraszaczami czy bramami garażowymi, mamy urządzenia RTV-AGD, którymi możemy sterować za pomocą smartfona. Ciekawymi rozwiązaniami są choćby czajnik elektryczny trzymający przez wiele godzin odpowiednią temperaturę wody czy lampa ze zmienną temperaturą barwy i mocą oświetlenia.

Smart-home - najciekawsze rozwiązania 2
Smart-home

Nowoczesne rozwiązania smart-home

Technologia smart-home rozwija się tak szybko, że w zasadzie jedno co nas może ograniczyć przy instalacji, to nasze możliwości finansowe i metrażowe. Nie ma sensu szprycowania elektroniką 30-metrowej kawalerki. Rozwiązania smart-home zdecydowanie lepiej sprawdzają się w zabudowie jednorodzinnej. Zdalne zamykanie garażu, kontrola zamkniętych okien czy alarm antywłamaniowy znacznie częściej przydaje się w domach jednorodzinnych niż w mieszkaniach w blokach i apartamentowcach.

Dobrym pomysłem jest także stworzenie dwóch ekosystemów – rozrywkowego i technicznego. Ten pierwszy zapewni zabawę całej rodzinie, a także poprawi ogólny komfort mieszkania. Ten drugi natomiast wpłynie na nasze bezpieczeństwo i tzw. spokój ducha. Ważne jest, aby dostosować ten domowy system do naszych potrzeb. Pamiętajmy – to nasz dom i to my wyznaczamy w nim panujące zasady. Jeśli niektóre rozwiązania technologiczne do nas nie przemawiają, nie inwestujmy w nie na siłę, tylko po to, aby być na czasie z technologicznymi nowinkami.

Czytaj także: Smart-home inteligentny i bezpieczny dom

DEA System – automatyka której nie znacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here