Sofa – centrum relaksu i wypoczynku w każdym salonie

0
1118
Mother, son and daughter on a sofa.

Klasyczna, rozkładana, wielofunkcyjna – nie bez przyczyny cieszy się sławą królowej salonu. Korona jej jednak z głowy nie spada, gdy czasem musi pełnić funkcje inne niż reprezentacyjne. Co jeszcze do zaoferowania ma nowoczesna sofa?

Sofa nie tylko do siedzenia

siedzimy na niej, leżymy, czytamy, oglądamy telewizję, słuchamy muzyki, jemy, pijemy, bawimy się z dziećmi, rozmawiamy, przyjmujemy gości, a nawet proponujemy im na naszym salonowym meblu nocleg. Przede wszystkim wymagamy więc od sofy, aby była bardzo wygodna. A ponieważ stoi zazwyczaj w wyeksponowanym miejscu, to powinna być również piękna. No i co najważniejsze wytrzymała.

Sofa - centrum relaksu i wypoczynku w każdym salonie 1
Sofa

Sofa – ładna i wygodna

Zacznijmy od komfortu. Zapewnią go (między innymi) odpowiednie wymiary, np. głębokość siedziska. Osobom niższym lepiej będzie siedzieć na płytszym – od 45 do 50 cm; wyżsi domownicy wygodnie spędzą czas na głębszych sofach. Dobre podparcie pleców zapewni wysokie oparcie bądź zagłówek. Najpopularniejsze są modele dwu- i trzyosobowe, ale jeśli mamy większą rodzinę lub lubimy przyjmować gości, zastanówmy się, czy nie lepsza będzie czteroosobowa albo duży narożnik.


Wygląd zależy od kształtu bryły, rodzaju i koloru tkaniny obiciowej oraz od elementów wykończeniowych. Obecnie mamy ogromny wybór obić – przynajmniej kilkanaście różnych tkanin, które możemy obejrzeć na próbkach dostępnych u sprzedawcy. Wygoda i uroda to jednak nie wszystko, co nowoczesne sofy mają do zaoferowania.

Sofa - centrum relaksu i wypoczynku w każdym salonie 2
Sofa


Na niektórych sofach można spędzić niemal całe życie. Wystarczy wybrać model odpowiednio wyposażony – w stolik, wysuwane podnóżki, gniazdka, schowki i zestawy audio.


– Zagłówki. Mogą być rozkładane, połączone z meblem lub stanowić osobny element – wtedy są umieszczone na stelażach ukrytych za poduszkami siedziska.
– Podnóżki. Wysuwane spod sofy. Różnią się mechanizmami rozkładania, które mogą być ręczne lub elektryczne, sterowane pilotem.
– Rozkładane oparcie. Rozwiązanie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w samochodach – oparcie da się ustawić pod różnym kątem.
– Wysuwane stoliki. To pomysł dla tych, którzy nie wyobrażają sobie relaksu bez filiżanki kawy lub herbaty. A koneserom innych trunków polecamy sofę z wbudowanym barkiem i uchwytami na drinki.
– Zestawy audio. Wbudowane głośniki, stacje dysków i gniazdka USB sprawią, że na sofie miło spędzi czas każdy audiofil.

Sofa z funkcja spania

Miło jest zaprosić do siebie bliskich znajomych, również na noc. Na rozkładanej kanapie wygodnie się wyśpią nawet dwie osoby. Jednak aby sen dał prawdziwy odpoczynek, zwróćmy uwagę, czy po rozłożeniu miejsce do spania ma gładką powierzchnię, a łączenia nie są zbyt wklęsłe lub wypukłe. Materac na sofach może być piankowy lub sprężynowy. Oba rodzaje są wygodne, pod warunkiem że mają grubość nie mniejszą niż 10 cm.

Sofa - centrum relaksu i wypoczynku w każdym salonie 3
Sofa



Sofa z funkcją przechowywania
Mebel z pojemnikiem na pościel to klasyka. Im większy schowek, tym lepiej. Jednak nie tylko pojemność się liczy. Warto sprawdzić, z czego jest wykonane dno schowka oraz czy ma on dodatkowe wsparcie, np. listwę wzmacniającą.
Jeśli lubimy mieć pod ręką książki i czasopisma, wybierzmy model z wbudowanymi półkami. A na mniejsze rzeczy, np. piloty, przydadzą się kieszenie, najczęściej umieszczane w bokach mebla. (red.)

Urządzanie domu – 10 grzechów, czyli jak nie urządzać wnętrz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here