System rynnowy – jak wybrać najlepszy?

0
1005

Rynna to bardzo ważny element każdego domu, który służy odprowadzaniu wody z dachu. Jaki konkretny system rynnowy wybrać powinno zależeć przede wszystkim od wielkości dachu oraz jego kształtu. Na rynku dostępne są rynny plastikowe oraz rynny metalowe. Które z nich wybrać?

System rynnowy - jak wybrać najlepszy? 1
System rynnowy

Idealny system rynnowy – czym powinien się charakteryzować?

Nie jest tajemnicą, że rynny powinny spełniać swoją podstawową funkcję, czyli odprowadzanie wody. Ale żeby robiły to skutecznie, muszą odznaczać się przede wszystkim wytrzymałością. W czasie deszczu będą bowiem musiały udźwignąć dość duży ciężar wody. Nie zapominajmy również o porze zimowej, kiedy to w rynnach zalega śnieg. Poza tym, z racji, że rynny są nieustannie narażone na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, muszą być również odporne na słońce, rdzę czy zmiany temperatury.

Rynny plastikowe

Rynny plastikowe znane też pod nazwą „rynny PVC”, to dużo tańsza alternatywa niż rynny metalowe. Również ich montaż może pochłonąć mniej kosztów, ponieważ ze względu na małą wagę, są dużo prostsze w montażu. Nie możemy też zapomnieć o odporności na korozję – plastik na szczęście nie koroduje, co jest dużym plusem. Ich zaletą jest także gładkość, co wpływa na szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody. Ta cecha sprawia, że rynny plastikowe mogą się samoistnie czyścić i zbiera się w nich mniej brudu i kurzu. Duży wybór kolorów pozwala nam dopasować je do barwy dachu czy elewacji.

Nie możemy jednak zapominać o wadach takiego rozwiązania. Ze względu na materiał, z którego zostały zrobione, rynny plastikowe są mniej odporne na uszkodzenia. Z biegiem lat mogą również płowieć. Na szczęście nawet ich wymiana nie będzie aż tak kosztowna, jak w przypadku rynien metalowych. Warto również wiedzieć, że dzisiejsze rynny plastikowe są produkowane z dużo lepszych materiałów, dzięki czemu nie pękają i nie odkształcają się tak, jak kiedyś.

System rynnowy - jak wybrać najlepszy? 2
System rynnowy

Rynny metalowe

Tak naprawdę rynny metalowe to coraz rzadszy wybór, przede wszystkim ze względu na ich wyższą cenę. Jednak trzeba przyznać, że są dużo bardziej wytrzymałe i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne niż rynny plastikowe. Świetnie sobie też radzą ze zmianami temperatury. Zaletą rynien metalowych jest także wysoka trwałość i długa żywotność. Są one również bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV czy skrajne temperatury.

Choć obecnie rynny produkuje się z ocynkowanej stali, wciąż są one mniej odporne na korozję niż rynny plastikowe. Ich wadą jest również spora waga, która utrudnia montaż.

System rynnowy - jak wybrać najlepszy? 3
System rynnowy

Rynna plastikowa czy metalowa – co wybrać?

Poznaliśmy już zalety i wady obu systemów, ale który z nich sprawdzi się w naszym domu? Jeśli zależy nam oszczędnościach, a także chcemy idealnie dopasować rynnę do koloru dachu czy elewacji, warto postawić na rynny plastikowe. Będą one również świetnym wyborem, jeśli nasz dom stoi w terenie zalesionym, nieopodal drzew, z których często spadają liście czy inne zanieczyszczenia. Plastikowe rynny same się z czasem wyczyszczą. Jeśli jednak nasz dom stoi w nasłonecznionym miejscu, gdzie brak cienia, lepiej sprawdzą się rynny metalowe, które są bardziej odporne na słońce i nie płowieją nawet po kilku latach. Z racji tego, ze rynny metalowe lepiej radzą sobie również z dużymi opadami śniegu, możemy je np. wykorzystać w w domku w górach, gdzie śnieg pada zdecydowanie częściej. Choć metalowe rynny są droższe, warto o nich pomyśleć, kiedy zależy nam na szczególnej trwałości i żywotności.

Jak prawidłowo zamontować system rynnowy?

Jeżeli wiemy już, jaką rynnę chcemy wybrać, pora rozpocząć montaż systemu rynnowego. W pierwszej kolejności, kluczowym jest określenie, gdzie chcemy skierować odpływ z rynny spustowej. Będzie to najniżej położony punkt orynnowania, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby nie był narażony na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zaraz po jego zamontowaniu, uwagę powinniśmy skierować na haki, których położenie określane jest po uwzględnieniu kilku warunków, aby instalacja funkcjonowała w sposób prawidłowy.

Pierwszym z nich jest zachowanie spadku rynny. Aby woda dobrze spływała, powinien wynosić on od trzech do pięciu milimetrów na każdy metr bieżący. Dzięki temu odprowadzenie wody do odpływu będzie niezwykle skuteczne i sprawne. Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie dwóch haków, na wysokościach skrajnych, odpowiednich dla wymaganego spadku i wykorzystanie sznurka, aby wyznaczyć położenie pozostałych mocowań.

System rynnowy - jak wybrać najlepszy? 4
System rynnowy

Podczas montażu należy zwrócić uwagę na to, aby haki nie były oddalone nie dalej niż piętnaście centymetrów od odpływów, łączników oraz narożników. To właśnie dlatego dobrym zabiegiem jest wcześniejsze rozłożenie rynny wzdłuż całej ściany i zaplanowanie umiejscowienia wszystkich pozostałych elementów. Należy zaznaczyć, że rzadsze rozmieszczenie haków może spowodować odkształcenie lub zniszczenie rynien, zarówno tych wykonanych z plastiku jak i metalowych. To dlatego rozstaw nie powinien wynosić więcej niż sześćdziesiąt centymetrów. W przypadku konstrukcji w górach, gdzie spodziewać się można dużego obciążenia śniegiem oraz lodem, zaleca się zmniejszenie odległości do pięćdziesięciu centymetrów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here